Náhodné zaujímavosti: ktoré písmeno bolo ako posledné pridané do anglickej abecedy a ktorá farba zvyšuje fyzickú príťažlivosť

671

V dnešnom výbere Zaujímavostí ku káve sa dozviete, ktorá farba zvyšuje fyzickú príťažlivosť. Ďalej si prečítate príbeh psa, ktorý začal pracovať v Hyundai a taktiež zistíte, ktoré písmeno bolo pridané do abecedy ako posledné.

Fakt č. 1: Toaletný papier

Papier vás neočistí tak ako voda, výkaly prenášajú rôzne choroby. Environmentálna daň je obrovská. Ťažba dreva na výrobu papiera, ktorý sa používa v toaletných rolkách, má len na kanadských boreálnych lesoch ročne vplyv na viac ako milión hektárov vzácnych lesov. Uvoľní sa až 26 miliónov ton CO2 a 90 % narušenej pôdy zostane neúrodnej. A to je len jeden zdroj.

Veľká časť tohto odlesňovania zásobuje luxusného spotrebiteľa, pretože recyklovaný toaletný papier nie je taký šetrný k vášmu pozadiu. Napriek tomu 70 % svetovej populácie toaletný papier vôbec nepoužíva. Veľké oblasti južnej Európy, Afriky a juhovýchodnej Ázie namiesto neho používajú vodu.

 

Fakt č. 2: Nadávanie

Štúdie ukazujú, že nadávanie môže v skutočnosti zmierniť bolesť. Vyrieknutie série nadávok signalizuje oblasti mozgu známej ako amygdala uvoľnenie adrenalínu. Táto záplava hormónov následne vedie k upokojujúcemu účinku.

Fakt č. 3: Abeceda

Abeceda je jednou z prvých vecí, ktoré sa učíme. A abeceda, akú poznáme dnes, nebola vytvorená podľa abecedy. „Z“ je síce posledné písmeno v abecednom poradí, ale posledné písmeno, ktoré bolo do našej abecedy pridané, bolo „J“.

Fakt č. 4: Jazyk

Aj vy poznáte niekoho, kto dokáže svoj jazyk premeniť na trojlístok? Ak áno tak mu odkážte že patrí do špeciálnej skupiny.

Možno sa pýtate, či je schopnosť vyplazovať jazyk genetická záležitosť? Odpoveď znie nie, ale v mnohých školách sa učí, že je to genetika.

V roku 1940 vedec Alfred Sturtevant uskutočnil štúdiu a tvrdil, že výsledky hovoria v prospech genetiky. Jeho štúdia však bola chybná. Po prvé, niektoré deti, ktoré sa zúčastnili na jeho štúdii, odmietli otvoriť ústa. Zaradil ich do kategórie „nevedia vyplazovať jazyk“. Poznamenal tiež, že niektoré deti vedeli vyplazovať jazyk, ale ich rodičia nie. Už len tento fakt vyvracia jeho génovú hypotézu. Existujú aj ďalšie štúdie, ktoré Sturtevantove zistenia vyvracajú.

Ak viete vytočiť jazyk do ďatelinového listu, ste nadaný. Je to jeden z najvzácnejších trikov. A ak vás zaujíma, aké percento populácie dokáže urobiť ďatelinový jazyk, je to len 14,7 %.

Fakt č. 5: Pes zamestnanec

Príbeh znie, že Tucson Prime bol túlavý pes, ale rád sa zdržiaval v okolí predajcu Hyundai. Nakoniec sa nad rozkošným psom zľutovali a adoptovali ho. Bol to šikovný ťah pre oboch, pretože Tucson Prime sa stal stredobodom pozornosti – a mal stabilnú životnú situáciu a stravu. A teraz to vracia tým, že sa stal najprv regionálnym a teraz medzinárodným virálnym fenoménom, ktorý má dokonca vlastný účet na Instagrame.

Samozrejme, všetka táto pozornosť je pre predajcu dobrým marketingom, ale je to príjemné aj pre zákazníkov, ktorí majú radi psov, pretože podľa všetkých správ je Tucson Prime veľmi priateľský a veľmi obľúbený medzi zákazníkmi.

Fakt č. 6: Červená farba

Efekt červených šiat, ktorý môžeme rozšíriť na všeobecný efekt červenej príťažlivosti, je jav, pri ktorom červená farba zvyšuje fyzickú príťažlivosť, sexuálnu túžbu a romantické pocity v porovnaní s inými farbami.

Fakt č. 7: Slnečné žiarenie

Zvykli sme si počúvať o tom, že príliš veľa teplých slnečných lúčov môže byť škodlivé pre vašu pokožku. Ale vedeli ste, že správna rovnováha môže mať veľa pozitívnych účinkov na zlepšenie nálady?

Slnečné svetlo a tma spúšťajú uvoľňovanie hormónov vo vašom mozgu. Predpokladá sa, že vystavenie slnečnému žiareniu zvyšuje uvoľňovanie hormónu nazývaného serotonín v mozgu. Serotonín sa spája so zlepšením nálady a pomáha človeku cítiť sa pokojne a sústredene. V noci tmavšie osvetlenie spúšťa v mozgu tvorbu ďalšieho hormónu nazývaného melatonín. Tento hormón je zodpovedný za pomoc pri spánku.

Bez dostatočného slnečného žiarenia môže hladina serotonínu klesnúť. Nízke hladiny serotonínu sa spájajú s vyšším rizikom vzniku veľkej depresie so sezónnym charakterom. Ide o formu depresie vyvolanú zmenou ročných období.

Zlepšenie nálady nie je jediným dôvodom na zvýšené množstvo slnečného svetla. So zachytávaním mierneho množstva lúčov sa spája viacero zdravotných výhod.

Málo? Tak hor sa na predošlú časť!

Zdroj 1, Zdroj 2Zdroj 3, Zdroj 4Zdroj 5, Zdroj 6, Zdroj 7

Dominika Božiková
Ahojte, volám sa Dominika. Som mamina, už druhýkrát na materskej. A aby mi úplne nepreplo, rozhodla som sa robiť aj niečo iné ako variť, pozerať dookola Labkovú patrolu a prebaľovať plienky, tak dúfam že sa Vám môj obsah bude páčiť. :)
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre