Náhodné zaujímavosti: ktoré planéty môžeme vidieť voľným okom a aký je druhý najžiadanejší nápoj na svete

537

V dnešnom výbere Zaujímavostí ku káve sa dozviete, ktorých 5 planét môžeme pozorovať voľným okom, ktorý nápoj, po vode, je druhý najžiadanejší na svete a ktoré zviera je väčšie ako basketbalové ihrisko.

Fakt č. 1: Jackpot

Život Billa Morgana bol plný šťastia – dobrého aj zlého. V júni 1998 mal zomrieť – a na 14 minút aj zomrel – ale lekárom sa ho nejakým spôsobom podarilo oživiť po tom, čo dostal infarkt a 15 dní strávil v kóme. Pán Morgan, vtedy 37-ročný a žijúci v karavanovom parku na vonkajšom predmestí Melbourne, bol nazvaný „lekárskym zázrakom“. Jeho druhé šťastie prišlo, keď si asi o rok neskôr kúpil stierací žreb a vyhral úplne novú Toyotu Corollu v hodnote 30 000 dolárov. Táto nečakaná výhra prilákala veľkú pozornosť médií. A vtedy sa to stalo. Virálne video, na ktorom zábery zachytávajú pána Morgana, ako si kupuje ďalšie stieracie žreby, aby zopakoval tento moment pre televízny program – len aby vyhral jackpot.

„Práve som vyhral 250 000 dolárov – nežartujem,“ povedal neveriacky do kamery. „Myslím, že dostanem ďalší infarkt.“

Fakt č. 2: Hady

Ak ste niekedy pozorovali hada v zoologickej záhrade a mysleli ste si, že vyzerá hrozivo kvôli svojmu nemrkajúcemu pohľadu, mohli ste ho sledovať, ako drieme. Možno ste si mysleli, že sa vás snaží zhypnotizovať, ale skutočnosť je taká, že hady spia s otvorenými očami. Ak sa nehýbu, je ťažké určiť, či sú hady bdelé alebo spia.

Hady nemajú očné viečka, takže nikdy nemôžu zavrieť oči ani žmurkať. Namiesto očných viečok im rohovky pokrýva tenká priehľadná blana, ktorá sa nazýva okuliare. Tie sú pripevnené k ich koži. Hoci nemôžu zatvoriť oči, môžu zatvárať sietnice, keď spia.

Fakt č. 3: Medvede grizly

20 000 kalórií je približne toľko, koľko by mal medveď zjesť každý deň od tejto chvíle až do chvíle, keď odíde do svojho brlohu. Predstavte si, koľko práce dá nájsť každý deň bobule, korienky, hmyz a mäso – typické zdroje potravy medveďov – v hodnote 20 000 kalórií.

Fakt č. 4: Vráskavec obrovský

Vráskavce obrovské sa považujú za najväčšie zviera, aké kedy žilo na planéte Zem. S dĺžkou 30 metrov sú dospelé jedince dlhšie ako basketbalové ihrisko NBA a ich srdce je väčšie ako Volkswagen Beetle. Čo ich však robí takými prekvapujúcimi, je to, že napriek ich veľkosti ich môže byť stále neuveriteľne ťažké nájsť!

Fakt č. 5: Oči

Oči sa môžu „spáliť“ pri stave nazývanom fotokeratitída. To bežne vedie k naliehavým návštevám lekára kvôli silnej bolesti očí a náhlemu nástupu príznakov.

Fakt č. 6: Čaj

Čaj je po vode druhým najpoužívanejším nápojom na svete a konzumujú ho viac ako dve tretiny svetovej populácie. Pivo je na treťom mieste.

Fakt č. 7: Planéty viditeľné voľným okom

Päť najjasnejších planét je Merkúr, Venuša, Mars, Jupiter a Saturn. Pokiaľ viete, kedy a kam sa pozerať, môžete spozorovať všetky tieto veľkolepé planéty. Avšak nemusia byť všetky viditeľné v rovnakom čase. Celková jasnosť a viditeľnosť každej planéty sa mení v závislosti od bodu jej pravidelného cyklu a ďalších faktorov.

Málo? Tak hor sa na predošlú časť!

Zdroj 1, Zdroj 2, Zdroj 3, Zdroj 4, Zdroj 5, Zdroj 6, Zdroj 7

Dominika Božiková
Ahojte, volám sa Dominika. Som mamina, už druhýkrát na materskej. A aby mi úplne nepreplo, rozhodla som sa robiť aj niečo iné ako variť, pozerať dookola Labkovú patrolu a prebaľovať plienky, tak dúfam že sa Vám môj obsah bude páčiť. :)
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre