Náhodné zaujímavosti: ktoré zviera má 32 mozgov a ako dlho sú slony gravídne

1056

V dnešnom výbere Zaujímavostí ku káve sa dozviete, ako dlho trvá gravidita slonov, ktoré zviera má 32 mozgov a prečo sa niektoré kurčatá rodia napoly ako samce a napoly ako samice.

Fakt č. 1: Zach Galifianakis

Koncom 90. rokov nebol Zach Galifianakis taký slávny, keď stretol Mimi v práčovni. „Naučila som ho prať oblečenie,“ spomína Mimi. „Neskôr som sa prostredníctvom Zacha zoznámila s Renée Zellweger.“

„Veľmi si Zacha a Renée vážim, za všetko, čo urobili,“ povedala Mimi. „Mám teraz kde bývať a vlastnú posteľ. Dostávam sociálne dávky, takže mi pomáhajú platiť za jedlo a účet za telefón. Stále chodím každý deň do práčovne. Samozrejme, periem si sama. Chodím tam, aby som sa zabavila a naučila ľudí, ako si majú prať oblečenie.“

Fakt č. 2: Bobby Pearce

„Počul som hlasný krik davu pozdĺž brehu kanála. Videl som, ako niektorí diváci ukazujú na niečo za mnou, na mojej ceste. Nakukol som cez jedno rameno a uvidel som niečo, čo sa mi nepáčilo, pretože rodinka kačíc v jednom rade pomaly plávala od brehu k brehu. Teraz mi to pripadá smiešne, ale vtedy to smiešne,“ povedal Bobby Pearce v jednom rozhovore.

Pozoruhodné je, že v záverečných 1 000 metroch pretekov Pearce nielenže dobehol, ale dokázal sa opäť dostať dostatočne ďaleko dopredu, aby si do cieľa zabezpečil takmer 30-sekundový náskok. Nakoniec Pearce dokončil preteky s časom 7:42,8 oproti svojmu súperovi 8:11,8.

Fakt č. 3: Sliepky

Bolo to ťažké rozlúsknuť, ale vedci konečne vysvetlili, prečo sa niektoré kurčatá rodia napoly ako samce a napoly ako samice. Telo týchto hybridov sliepok a kohútov, alebo gynandromorfov, má zmes geneticky samčích a samičích buniek, odhalil výskum.

Len asi 1 z 10 000 kurčiat sa narodí ako gynandromorf, ktorý má na jednej strane tela mužské znaky – ako je kohútsky hrebeň a obranná ostruha na nohe – a na druhej strane jemné, slepačie znaky. Vedci sa domnievajú, že gynandromorfy vznikajú, keď sa kuracie vajíčko oplodní dvoma spermiami.

Fakt č. 4: Slony

Slony sú najväčšími suchozemskými cicavcami na svete, takže asi neprekvapí, že majú najdlhšiu graviditu zo všetkých žijúcich cicavcov: africké slony sú tehotné v priemere 22 mesiacov, zatiaľ čo u ázijských slonov je to 18 až 22 mesiacov. Možno si myslíte, že taká dlhá gravidita je spôsobená tým, aké obrovské tvory sú – ale mali by ste pravdu len čiastočne. Mláďatá slonov sa v maternici vyvíjajú pomaly kvôli svojej fyzickej veľkosti – ale aj kvôli veľkosti ich intelektu…

Slony sú vysoko inteligentné cicavce – takto sa rodia, čo si vyžaduje čas. Majú tiež impozantný mozog, ktorý sa tým môže pochváliť: je najväčší zo všetkých suchozemských živočíchov a má podobnú štruktúru ako ľudský mozog. Je však trikrát väčší ako náš a má trikrát viac neurónov – v skutočnosti 250 miliárd.

Fakt č. 5: Pijavice

Pijavice sú článkované červy. Pijavica má predĺžené telo, ktoré je mäkké a zvyčajne je čierno alebo hnedasté. Pijavice majú veľmi slabý zrak, hoci môžu mať až 10 párov očí. Sú veľmi citlivé na dotyk. Majú tiež silný zmysel pre chuť. Nepočujú, ale niekedy sú veľmi citlivé na vibrácie. Majú 32 mozgov, jeden v každom segmente tela. Dĺžka pijavíc sa pohybuje od menej ako 2,5 cm až po 40 cm a viac.

Ak chcete vedieť viac, prečítajte si predošlú časť!

Zdroj 1, Zdroj 2, Zdroj 3, Zdroj 4, Zdroj 5

Dominika Božiková
Ahojte, volám sa Dominika. Som mamina, už druhýkrát na materskej. A aby mi úplne nepreplo, rozhodla som sa robiť aj niečo iné ako variť, pozerať dookola Labkovú patrolu a prebaľovať plienky, tak dúfam že sa Vám môj obsah bude páčiť. :)
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre