Náhodné zaujímavosti: na čo všetko je dobrý orgazmus a čo s nami dokáže urobiť ovoniavanie partnerovho oblečenia

962

V dnešnom výbere náhodných zaujímavostí sa dozviete, ako nám pomáha ovoniavanie partnerovho oblečenia, na čo všetko pomáha orgazmus a príbeh o žene, ktorá sa ako 99-ročná nechala zatknúť, aby si to mohla vyškrtnúť zo svojho zoznamu aktivít.

Fakt č. 1: Objímanie detí

Objatia posilňujú psychické zdroje človeka. Psychologické zdroje, ako sú optimizmus, sebaúcta, sa vzťahujú na individuálne rozdiely, ktoré priamo predpovedajú fyzické a psychické zdravie.

Optimizmus sa vzťahuje na mieru, do akej majú ľudia priaznivé očakávania o budúcnosti. Sebaúcta sa vzťahuje na celkové hodnotenie vlastnej hodnoty. Tieto zdroje sú úzko prepojené a môžu tlmiť účinky stresujúcich životných udalostí. Oxytocín uvoľňovaný počas objatia posilňuje tieto zdroje, vďaka čomu sa dieťa cíti milované a v živote šťastné.

Fakt č. 2: Držanie za ruku

Štúdia z roku 2018, ktorú vypracovali vedci z University of Colorado Boulder a University of Haifa, tiež zistila, že čím viac empatie pociťuje utešujúci partner k partnerovi trpiacemu bolesťou, tým viac sa ich mozgové vlny synchronizujú. A čím viac sa tieto mozgové vlny synchronizujú, tým viac bolesť ustupuje.

Štúdia je najnovšou v rastúcom počte výskumov skúmajúcich fenomén známy ako medziľudská synchronizácia, pri ktorom ľudia fyziologicky zrkadlia ľudí, s ktorými sú. Ako prvá sa zaoberá synchronizáciou mozgových vĺn v kontexte bolesti a ponúka nový pohľad na úlohu, ktorú môže zohrávať prepojenie mozgu s mozgom pri dotyku.

Fakt č. 3: Ovoniavanie partnerovho oblečenia

Vôňa partnera môže pomôcť znížiť hladinu stresu, zistil psychologický výskum z roku 2018 z Univerzity Britskej Kolumbie. Štúdia zistila, že ženy sa cítia pokojnejšie po vystavení sa vôni svojho mužského partnera. Naopak, vystavenie vôni cudzieho muža malo opačný účinok a zvýšilo hladinu stresového hormónu kortizolu.

Mnohí ľudia nosia tričko svojho partnera alebo spia na jeho strane postele, keď je ich partner preč, ale nemusia si uvedomovať, prečo to robia. Zistenia naznačujú, že samotná vôňa partnera, dokonca aj bez jeho fyzickej prítomnosti, môže byť účinným nástrojom, ktorý pomáha znižovať stres.

Fakt č. 4: Orgazmus

Prílev hormónov dobrého pocitu tiež podporuje uvoľnenejší a pokojnejší stav, čo uľahčuje dosiahnutie pokojného spánku, ktorý je dôležitou súčasťou udržiavania vysoko funkčného imunitného systému.

Tak ako zlé návyky môžu spomaliť váš imunitný systém, pozitívne návyky (napríklad zdravý spánkový režim a aktívny pohlavný život) môžu pomôcť posilniť váš imunitný systém, čo môže zabrániť ochoreniu.

Fakt č. 5: Šoférovanie nahý

Tí, ktorí radi cítia vietor vo vlasoch, by možno mali zamieriť do Nemecka, kde sa auto považuje za súkromný pozemok. To znamená, že nahá jazda je zákonom povolená. Vodič však riskuje stratu poistného krytia, ak sa stane účastníkom nehody počas jazdy naboso.

Fakt č. 6: Zatknutie políciou

Bežné položky na zozname: vidieť Eiffelovu vežu, letieť vrtuľníkom, zabehnúť maratón. Menej bežná položka: Nechať sa zatknúť. Ale presne to bolo na vrchole zoznamu 99-ročnej Annie: „Zažiť policajnú celu zvnútra.“

Anniina neter kontaktovala policajtov v holandskom meste Nijmegan-Zuid, aby im povedala o sne svojej tety. Vyskytol sa však problém. Civilisti nesmú vstúpiť do priestoru s celami. Ale ako by ste mohli odmietnuť takúto zvláštnu žiadosť? Dôstojník menom Maarten pružmúril oči a zariadil pre Annie veľmi výnimočnú návštevu v cele.

A Annie zažila to, po čom túžila: polícia ju vyzdvihla, nasadila jej putá a zavreli ju do väzenia.

Fakt č. 7: Blízky priatelia

Podľa výskumu MIT (Massachusettský technologický inštitút) z roku 2016 sa možno naozaj hráme na favoritov, pokiaľ ide o našich najlepších priateľov – minimálne nevedome. Podľa všetkého naša kapacita pre súčasné blízke priateľstvá dosahuje vrchol približne pri piatich ľuďoch.

Málo? Tak hor sa na predošlú časť!

Zdroj 1, Zdroj 2, Zdroj 3, Zdroj 4, Zdroj 5, Zdroj 6, Zdroj 7

Dominika Božiková
Ahojte, volám sa Dominika. Som mamina, už druhýkrát na materskej. A aby mi úplne nepreplo, rozhodla som sa robiť aj niečo iné ako variť, pozerať dookola Labkovú patrolu a prebaľovať plienky, tak dúfam že sa Vám môj obsah bude páčiť. :)
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre