Náhodné zaujímavosti: ostrov na ktorom je viac králikov ako ľudí a čo ja najlepšia liečba na kocovinu

752

V dnešnom výbere náhodných zaujímavostí sa dozviete, kde sa nachádza ostrov na ktorom žije obrovské množstvo králikov, aký je jeden z najlepších spôsobov liečby kocoviny a ako sa nazýva strach zo šťastia.

Fakt č. 1: Darovanie obličky

Debbie Stevensová, vtedy 47-ročná rozvedená matka dvoch detí, tvrdila, že jej šéfka ju využila pre jej orgán a potom ju vyhodila. Stevensovej šéfka, vtedy 61-ročná Jackie Brucia, zamestnala Stevensovú v januári 2009 ako asistentku.

„Po operácii sa ku mne začala správať hrozne, kruto, neľudsky,“ povedala Stevensová. „Bolo to akoby ma zamestnala len preto, aby získala moju obličku.“

Fakt č. 2: Králičí ostrov

Okunošima je malý ostrov ležiaci vo Vnútornom japonskom mori. Má niečo vyše 4 kilometre, ktoré sa dajú prejsť približne za hodinu a pol. Terén je trávnatý, s mnoho plážovými rezortmi, prírodnými vyhliadkami a mólami. Túto turistickú atrakciu nemôže nazvať domovom veľa ľudí, avšak nachádzajú sa tu stovky divokých európskych králikov, ktoré sa potulujú po ostrove.

Okunošima, prezývaná „Králičí ostrov“, sa stala populárnejšou od roku 2014, keď sa virálne rozšírilo video ženy, ktorú obkľúčili králiky. Odvtedy prilákali návštevníkov na ostrov aj ďalšie sociálne médiá a klipy zobrazujúce obrovské množstvo králikov. Vzhľadom na vysoký zásah človeka však ostrov nie je pre zvieratá udržateľný.

Fakt č. 3: Monopoly

Pokroková spisovateľka Elizabeth Magie Phillipsová vytvorila hru Monopoly v roku 1904, aby hráčov poučila o nebezpečenstvách koncentrácie bohatstva. Pôvodne sa hra volala The Landlord’s Game (Hra na majiteľa pozemku) a oslavovala učenie antimonopolistu Henryho Georgea, ktorý v knihe Pokrok a bieda, široko čítanej v roku 1879, tvrdil, že vlády nemajú právo zdaňovať prácu. Mali právo zdaňovať len pôdu.

Fakt č. 4: Liek na kocovinu

Všetky tieto tri zložky pôsobia na žalúdok a pomáhajú vám vyrovnať sa s následkami kocoviny. Banány sú ľahko stráviteľné a sú známe aj tým, že upokojujú žalúdočnú nevoľnosť a hydratujú organizmus. Alkohol dehydratuje telo, preto sa vám točí hlava a máte bolesti hlavy. Banány sú tiež bohaté na elektrolyty a minerály, ako je horčík a draslík, ktoré sú v dôsledku nadmerného pitia alkoholu značne vyčerpané.

Ak sa do banánových koktailov pridá med, pomáha nabudiť vyčerpanú hladinu cukru v krvi a dodá trochu energie. A pridanie mlieka doň upokojuje a rehydratuje tráviaci systém po ťažkom pití.

Fakt č. 5: Strach zo šťastia

Cherofóbia je fóbia, pri ktorej má človek iracionálny odpor k tomu, aby bol šťastný. Tento termín pochádza z gréckeho slova „chero“, čo znamená „radovať sa“. Keď človek prežíva cherofóbiu, často sa bojí zúčastňovať na činnostiach, ktoré by mnohí charakterizovali ako zábavu alebo radosť.

Fakt č. 6: Telefonovanie

Keď sa s ľuďmi rozprávate tvárou v tvár, váš mozog si časom spojí prvky, ako je tón hlasu, výber slov, emócie a gestá. Keď hovoríte cez telefón, fyzická spätná väzba, ktorú by ste bežne získali, nie je k dispozícii. Spojenia, ktoré ste si vytvorili, však znamenajú, že časti mozgu spojené s pohybom stále fungujú.

Mozog v podstate doplní to, čo vníma ako chýbajúce, a vy svoje emocionálne reakcie premietnete do fyzických pohybov. Pohyby alebo vykonávanie iných fyzických gest počas telefonovania sú do istej miery mimovoľnou fyziologickou reakciou založenou na dlhoročnom sociálnom podmieňovaní.

Tempo počas telefonovania je normálna reakcia na absenciu podnetu, ktorý zvyčajne dostávate počas rozhovoru.

Fakt č. 7: Doritos

V prvých dňoch Disneylandu vynašla reštaurácia Casa de Fritos Doritos tým, že znovu použila staré tortilly, ktoré kúpili od miestneho predajcu. Čipsy sa ukázali byť také populárne, že ich spoločnosť Frito-Lay nakoniec v roku 1966 rozšírila na celoštátnej úrovni.

Málo? Tak hor sa na predošlú časť!

Zdroj 1, Zdroj 2, Zdroj 3, Zdroj 4, Zdroj 5, Zdroj 6, Zdroj 7

Dominika Božiková
Ahojte, volám sa Dominika. Som mamina, už druhýkrát na materskej. A aby mi úplne nepreplo, rozhodla som sa robiť aj niečo iné ako variť, pozerať dookola Labkovú patrolu a prebaľovať plienky, tak dúfam že sa Vám môj obsah bude páčiť. :)
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre