Náhodné zaujímavosti: z čoho boli vyrobené prvé vankúše a čo znamená chlpatý hrudník u mužov

635

V dnešnom výbere Zaujímavostí ku káve sa dozviete, z čoho boli vyrobené prvé vankúše a na čo primárne slúžili, znakom čoho je ranná erekcia a čo znamená chlpatý hrudník u mužov.

Fakt č. 1: Pátracia akcia

Podľa denníka Reykjavik Grapevine sa nezvestná žena dokonca zúčastnila na intenzívnom policajnom pátraní počas víkendu. K nedorozumeniu došlo, keď sa žena počas vyhliadkového výletu oddelila od svojej turistickej skupiny a prezliekla sa.

Keď sa vrátila do autobusu v inom oblečení, zvyšok jej turistickej skupiny ju nespoznal. Keď potom ponúkli opis „nezvestnej osoby“ – Ázijčanka, v tmavom oblečení a dobre hovorí po anglicky -, žena zrejme tiež nepoznala opis ako svoj, a tak začala pomáhať ostatným pri hľadaní.

Pobrežná stráž pripravovala vrtuľník, ktorý mal pomôcť pri pátraní. O niekoľko hodín neskôr, v nedeľu okolo 3 ráno, si pátracia skupina konečne uvedomila, že žena, ktorú hľadali, bola celý čas s nimi, a pátranie bolo odvolané.

Šéf polície uviedol, že žena sa podľa opisu jednoducho nepoznala a nemala ani tušenia, že je nezvestná.

Fakt č. 2: Japonské manželské zákony

Japonskí občania budú mať o 500 rokov všetci rovnaké priezvisko, ak sa manželským párom nepovolí používať samostatné priezviská, uvádza sa v štúdii.

Štúdia, ktorú viedol Hiroshi Yoshida, profesor ekonomiky na univerzite Tohoku, predpokladá, že ak Japonsko bude trvať na tom, aby si manželské páry vyberali jedno priezvisko, do roku 2531 bude každý Japonec známy ako „Sato-san“.

Yoshida pripustil, že jeho prognózy vychádzajú z viacerých predpokladov, ale povedal, že ide o to, aby pomocou čísel vysvetlil potenciálne účinky súčasného systému na japonskú spoločnosť a upozornil na túto problematiku.

Podľa prieskumu z marca 2023 je Sato už teraz na čele zoznamu japonských priezvisk, ktoré tvoria 1,5 % celkovej populácie, pričom Suzuki je tesne druhé.

Fakt č. 3: Špargľa

Špargľa je jednou z najskôr zberaných druhov zeleniny na jar. Výhonky špargle sú chrumkavé, jemné a aromatické. Sezóna zberu špargle trvá v Minnesote približne 6 až 8 týždňov, od začiatku mája do konca júna. Na vrchole špargľovej sezóny môžu špargľové hroty narásť až o 5 cm za deň, čo záhradkárom prináša bohatú úrodu.

Fakt č. 4: Ranná erekcia

Erekcia, ku ktorej dochádza hneď ráno, je úplne normálna a je znakom dobrého zdravia. Termín „ranná erekcia“ sa bežne používa na označenie erekcie, ktorá nastáva, keď sa muž prebúdza.

Muži môžu mať rannú erekciu v každom veku, ale s pribúdajúcim vekom je čoraz menej častá. Ide o postupný proces, čo znamená, že ako sa mužove hormóny s vekom pomaly znižujú, znižuje sa aj pravdepodobnosť výskytu rannej erekcie.

Fakt č. 5: Chlpatý hrudník

Čím chlpatejšia hruď, tým inteligentnejší muž, aspoň podľa jedného prieskumu, ktorý zistil, že takmer 50 % študentov medicíny sa považuje za „veľmi chlpatých“ v porovnaní s 10 % celkovej populácie.

Nie je úplne jasné, prečo sa zdá, že chlpatí muži sú celkovo inteligentnejší, ale je celkom možné, že ide o náhodu.

Fakt č. 6: Smiech

Podľa štúdie z roku 2006 sa psí majitelia smejú viac ako mačací. Pilotná štúdia s názvom „Tails of Laughter“ (Chvosty smiechu), ktorej sa zúčastnilo približne 95 účastníkov, požiadala majiteľov psov, mačiek, ľudí, ktorí majú psy aj mačky, a ľudí, ktorí nemajú žiadne domáce zvieratá, aby si viedli „denník smiechu“. Tieto denníky vypĺňali účastníci počas jedného dňa a zaznamenávali frekvenciu smiechu a zdroj smiechu.

Z denníkov vyplynulo, že majitelia psov a majitelia psov aj mačiek uvádzali, že sa smejú častejšie ako majitelia mačiek. A čo viac, podľa denníkov sa viac smiali aj ľudia, ktorí nevlastnili žiadne domáce zvieratá, ako majitelia mačiek.

Fakt č. 7: Prvé vankúše

Predpokladá sa, že prvý vankúš vznikol v starovekej Mezopotámii okolo roku 7 000 pred n. l., takže vankúš je starý približne 9 000 rokov. Tento vankúš bol vyrobený z kameňa a nepoužíval sa na pohodlie alebo oporu, ale na čisto úžitkové účely. Zdvíhal hlavu nad zem, aby hmyz a iné živočíchy neliezli človeku do vlasov, úst, uší a nosa.

Postupom času staroveké civilizácie začali veriť, že vankúš môže byť aj oporou hlavy. Kameň sa považoval za najlepší spôsob poskytovania opory, a preto sa naďalej používal. Na rozdiel od rôznych mäkších materiálov bol kameň odolný voči hmyzu a chrobákom. Vyrezávaný kameň bol však drahý, čo znamenalo, že len bohatí ľudia si mohli dovoliť vlastniť účelový vankúš. Preto sa vankúš v staroveku považoval za symbol postavenia.

Málo? Tak hor sa na predošlú časť!

Zdroj 1, Zdroj 2, Zdroj 3, Zdroj 4, Zdroj 5, Zdroj 6, Zdroj 7

Dominika Božiková
Ahojte, volám sa Dominika. Som mamina, už druhýkrát na materskej. A aby mi úplne nepreplo, rozhodla som sa robiť aj niečo iné ako variť, pozerať dookola Labkovú patrolu a prebaľovať plienky, tak dúfam že sa Vám môj obsah bude páčiť. :)
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre