Náhodné zaujímavosti: prečo je porezanie papierom je také bolestivé a prečo samice chobotníc hádžu ulity do samcov

608

V dnešnom výbere Zaujímavostí ku káve sa dozviete, prečo nás porezanie papierom tak veľmi bolí, prečo po jadrových katastrofách v postihnutej krajine vysadili slnečnice a taktiež zistíte, prečo samice chobotníc hádžu ulity do samcov.

Fakt č. 1: Slnečnice

Po jadrových katastrofách v Hirošime, Fukušime a Černobyle boli v postihnutej krajine vysadené polia slnečníc, ktoré pomáhajú absorbovať toxické kovy a radiáciu z pôdy. Nový výskum naznačuje, že slnečnice by mohli byť rovnako dobré pre životné prostredie, ako pekné na pohľad.

Fakt č. 2: Chobotnice

Pri pobreží Austrálie boli pozorované chobotnice, ktoré na seba hádžu rôzne veci, ako sú mušle, bahno a riasy, často ako zjavný znak otravy. Tieto úmyselné činy, zachytené na kameru v roku 2015, zdôrazňujú pozoruhodnú inteligenciu týchto živočíchov a vyladené sociálne správanie. Hoci toto správanie vykazovali samce aj samice chobotníc, samice boli častejšie pozorované pri vypúšťaní projektilov, najmä v reakcii na obťažovanie zo strany iných chobotníc. Takéto cielené akcie spolu so schopnosťou tvorov predvídať a reagovať na prichádzajúce hody ešte viac zdôrazňujú ich komplexné kognitívne schopnosti.

Fakt č. 3: Porezanie papierom

Porezanie papierom, tieto malé, ale neuveriteľne bolestivé poranenia, sú bežným a strašne známym javom. Čo však spôsobuje, že takéto zdanlivo neškodné zranenie je také nepríjemné? Čo nám o tejto zdanlivo banálnej udalosti hovorí veda?

Nôž urobí rovný rez, ale papier sa správa ako píla a viac poškodzuje nervové zakončenia. Papier tiež zanecháva drobné vlákna, ktoré ranu ešte viac dráždia.

Fakt č. 4: Káhira

Káhira je hlavným mestom Egypta a mestského štátu Káhirský guvernorát a je najväčším mestom krajiny, v ktorom žije 10 miliónov ľudí. Je tiež súčasťou najväčšej mestskej aglomerácie v Afrike, arabskom svete a na Blízkom východe: Metropolitná oblasť Veľká Káhira je s viac ako 22,1 milióna obyvateľov 12. najväčšou na svete podľa počtu obyvateľov.

Fakt č. 5: Zajac polárny

Zajace polárne žijú v ľadových oblastiach kanadskej tundry, kde je ich najväčšou ochranou pred extrémne chladným prostredím ich huňatý kožuch. V zime je ich srsť žiarivo biela. Nielenže im udržiava teplo, ale slúži aj ako kamufláž, vďaka ktorej ich predátori, ako sú vlci, líšky, ľadové medvede a snežné sovy, v snehu ťažšie uvidia. Keď sa v lete sneh trochu roztopí, zajačia srsť získa popolavú sivohnedú farbu, aby lepšie splynula s okolitou trávnatou a kamenistou tundrou. Napriek týmto sezónnym zmenám majú polárne zajace vždy huňatý biely chvost.

Fakt č. 6: Jahody

Jahody sú nádherné rastliny. Ich životný cyklus je oveľa komplikovanejší, ako by sa mohlo zdať z jednoduchého vzhľadu skromnej jahody. Rastový cyklus jahôd trvá celý rok a každoročne sa opakuje.

Životný cyklus jahody sa zvyčajne začína klíčením semien alebo zasadením výhonkov. Odtiaľ rastlina vyrastie do zrelej rastliny s listami, kvetmi a plodmi. Po opelení sa z kvetov vyvinú jahody. Po zbere plodov rastlina pokračuje v raste a vytvára nové výhonky a prípadne nové rastliny, čím sa cyklus uzatvára.

Fakt č. 7: Hudba

Dospievajúci používajú hudbu ako znak identity a zaoberajú sa ňou, aby sa orientovali v sociálnych kruhoch. Dospelí majú vyvinuté osobnosti a vytvorené sociálne skupiny. Z tohto dôvodu je motivácia venovať sa novej hudbe menšia.

Jedným z vysvetlení zníženia konzumácie hudby v závislosti od veku je, že dospelí ľudia zaťažení zodpovednosťou môžu mať menej voľného času na objavovanie svojich hudobných záujmov ako mladší ľudia.

Ak chcete vedieť viac, prečítajte si predošlú časť!

Zdroj 1, Zdroj 2, Zdroj 3, Zdroj 4, Zdroj 5, Zdroj 6, Zdroj 7

Dominika Božiková
Ahojte, volám sa Dominika. Som mamina, už druhýkrát na materskej. A aby mi úplne nepreplo, rozhodla som sa robiť aj niečo iné ako variť, pozerať dookola Labkovú patrolu a prebaľovať plienky, tak dúfam že sa Vám môj obsah bude páčiť. :)
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre