Náhodné zaujímavosti: Thatcherovej efekt, a najdlhší a najťažší vlak na svete

846

V dnešnom výbere Zaujímavostí ku káve sa dozviete, aký stav opisuje Thatcherovej efekt, trochu si potrápite oči nad optickou ilúziou a taktiež sa dozviete, ktorý vlak je jedným z najdlhších a najťažších na svete.

Fakt č. 1: Mauritánsky vlak

Je to najjedinečnejšia a najneuveriteľnejšia železničná cesta, akú môžete absolvovať. Vlak je dlhý až 3 km, jazdí po jedinej trati dlhej 704, s 200 – 300 nákladnými vozňami. Jediným účelom vlaku je vývoz železnej rudy z banského mesta Zouerate do prístavu Nouadhibou cez Choum v Mauritánii v severozápadnej Afrike.

Štátna agentúra Société Nationale Industrielle et Minière však umožňuje miestnym obyvateľom a turistom nastúpiť do vlaku a využívať ho ako dopravný prostriedok medzi vnútrozemím krajiny a pobrežím. Nemožno však očakávať žiadnu úroveň pohodlia, akú by sme našli v iných osobných vlakoch na celom svete. Tento vlak nemá lístok, sprievodcu, jedálenský vozík ani žiadne hlásenia. Nie je viazaný žiadnym cestovným poriadkom a môže vyraziť skôr alebo neskôr, ako je obvyklý čas odchodu. To tiež znamená, že čas príchodu nie je pevne stanovený na určitý čas a jedna cesta môže trvať 11 až 15 hodín pod slnkom pri priemernej teplote 40 °C.

Fakt č. 2: Zázračná borovica

Borovica vysoká takmer 27 metrov bola jediným stromom, ktorý prežil v lese so 70 000 stromami, ktorý bol zničený, keď cunami zasiahlo Rikuzentakatu v prefektúre Iwate. Tá istá borovica prežila aj veľké cunami v rokoch 1896 a 1933. Avšak v septembri 2012 zahynula v dôsledku environmentálnych zmien v oblasti. V dôsledku toho bola „zázračná borovica“ vyrúbaná, ale v roku 2013 a bola „zvečnená“ ako pamätník obetiam katastrofy.

Fakt č. 3: Thatcherovej efekt

Thatcherovej efekt je stav, keď je ťažšie všimnúť si zmeny na niečej tvári, keď je celá tvár hore nohami alebo prevrátená, aj keď sú zmeny zjavné, keď je tvár otočená pravou stranou nahor. Ukazuje, ako náš mozog spracováva tváre odlišne v závislosti od ich orientácie.

Fakt č. 4: Valabia quokka

Valabia quokka je malý vačkovec pochádzajúci z Austrálie, konkrétne z ostrovov pri pobreží Západnej Austrálie, ako sú Rottnest Island a Bald Island.

Sú to bylinožravce a živia sa predovšetkým rôznymi druhmi vegetácie vrátane tráv, listov a stoniek. Sú známe svojou schopnosťou prežiť pri obmedzených zdrojoch vody, pričom väčšinu hydratácie získavajú z potravy.

Fakt č. 5: Vlasový ľad

Vlasový ľad sa tvorí na vlhkom, hnijúcom dreve listnatých stromov, keď sú teploty mierne pod 0 °C a vzduch je vlhký. Chĺpky sa objavujú pri ústí drevných lúčov (nikdy nie na kôre) a ich hrúbka je podobná priemeru kanálikov drevných lúčov. Kus dreva, ktorý raz vytvorí vlasový ľad, ho môže vytvárať aj niekoľko rokov.

Fakt č. 6: Oči sobov

Vedci zistili, že soby používajú špeciálnu formu nočného videnia, ktorá im pomáha nájsť potravu v chladných mesiacoch. Povrch ich očí sa v lete mení zo zlato-oranžového na sýto modrý v zime. Odborníci sa domnievajú, že ich zrak sa mohol vyvinúť, aby im pomohol vidieť v zasnežených podmienkach, a vysvetľuje, prečo sú schopné tak dobre vidieť potravu v tme.

Fakt č. 7: Optická ilúzia

Optické ilúzie sú podmanivé a najnovšia senzácia zahŕňa zdanlivo červenú plechovku Coca-Coly. Pri bližšom pohľade však obrázok obsahuje len čiernu, bielu a modrú farbu.

Ilúzia je výsledkom simultánneho farebného kontrastu, pri ktorom sa susedné farby navzájom ovplyvňujú a menia vnímanie. Naše oči interpretujú plechovku ako červenú vďaka čapíkom v našich očiach, aj keď tam žiadna červená nie je prítomná.

Tento jav poukazuje na zložitosť vnímania farieb a schopnosť mozgu doplniť chýbajúce informácie. Napriek neprítomnosti červeného pigmentu si náš mozog vytvára ilúziu červenej plechovky.

Ak chcete vedieť viac, prečítajte si predošlú časť!

Zdroj 1, Zdroj 2, Zdroj 3, Zdroj 4, Zdroj 5, Zdroj 6, Zdroj 7

Dominika Božiková
Ahojte, volám sa Dominika. Som mamina, už druhýkrát na materskej. A aby mi úplne nepreplo, rozhodla som sa robiť aj niečo iné ako variť, pozerať dookola Labkovú patrolu a prebaľovať plienky, tak dúfam že sa Vám môj obsah bude páčiť. :)
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre