Náhodné zaujímavosti: prečo majú zubári v ordináciách akvária a čo nám spôsobuje nočné mory

948

V dnešnom výbere náhodných zaujímavostí sa dozviete, čo nám zvyšuje pravdepodobnosť výskytu nočných môr, prečo muž z Alabamy schudol za rok 31 kg a prečo majú zubári vo svojich ordináciách akváriá.

 

Fakt č. 1: Hormonálne zmeny mužov

Syndróm dráždivého muža možno definovať ako stav precitlivenosti, frustrácie, úzkosti a hnevu, ktorý sa vyskytuje u mužov a súvisí s hormonálnymi výkyvmi, stresom a stratou mužskej identity. Existuje veľa vecí, ktoré môžu spôsobiť, že sa hormóny vyvedú z miery.

Takto to funguje: V tele sa určité množstvo testosterónu mení na estrogén. Muži a ženy majú v tele estrogén a testosterón. Keď priberieme, naše tukové bunky sú aktívnejšie pri premene testosterónu na estrogén. Čím viac estrogénu máme a čím menej testosterónu, tým sme podráždenejší a tým menší máme pocit našej mužnej sily. To je jeden zo spôsobov, ako sa vychyľujú z rovnováhy. Druhý spôsob je, že vieme, že keď sme pod veľkým stresom, hladina testosterónu nám klesá. Tretím spôsobom, ako sa vyvedú z miery, je, keď užívame rôzne lieky, ktoré môžu mať vplyv na hormonálne hladiny.

 

Fakt č. 2: Rozchod

Výskumníci dospeli k záveru, že odmietnutie, emocionálna a fyzická bolesť sa spracúvajú v rovnakých oblastiach mozgu. Podľa autorky Meghan Laslockyovej, ktorá napísala knihy o zlomenom srdci, by to mohlo byť spôsobené tým, že sa súčasne aktivuje sympatický aj parasympatický aktivačný systém.

Parasympatický systém je časť nervového systému, ktorá sa stará o uvoľnené funkcie, ako je trávenie a produkcia slín. Spomaľuje srdcovú frekvenciu a dýchanie. Sympatický nervový systém, naopak, pripravuje telo na akciu. Je to reakcia „útek alebo boj“, ktorá posiela do tela hormóny, ktoré zvyšujú srdcovú frekvenciu a prebúdzajú svaly. Keď sú oba zapnuté súčasne, je logické, že telo bude pociťovať nepríjemné pocity – možno aj bolesti v hrudníku.

 

Fakt č. 3: Nočné mory

Podľa portálu Medline Plus jedlo tesne pred spaním zvyšuje metabolizmus, ktorý tiež zvyšuje aktivitu mozgu počas noci, čo vedie k vzniku snov a nočných môr. Zatiaľ čo niektoré látky, ako napríklad alkohol a nikotín, spôsobujú ľahší spánok a zabraňujú REM spánku, čo znižuje počet snov.

Jedenie pred spaním môže ovplyvniť aj iné veci ako sny. Môže napríklad zvýšiť pálenie záhy, stav, pri ktorom žalúdočná kyselina uniká zo žalúdka do pažeráka. To môže viesť k pocitom pálenia a bolesti na hrudníku a narušiť spánok.

 

Fakt č. 4: Črevá

Črevný nervový systém sa často označuje ako druhý mozog nášho tela. Existujú stovky miliónov neurónov spájajúcich mozog s črevným nervovým systémom, časťou nervového systému, ktorá má za úlohu ovládať tráviaci systém. Táto rozsiahla sieť spojení monitoruje celý tráviaci trakt od pažeráka až po konečník. Črevný nervový systém je taký rozsiahly, že môže fungovať ako samostatná jednotka bez vstupov z nášho centrálneho nervového systému, hoci spolu pravidelne komunikujú.

 

Fakt č. 5: Muž, ktorý za rok schudol 31 kg

Keď lekári v roku 2013 povedali Tracy Spragginsovej, že zomrie, ak nedostane transplantovanú obličku, zaradili ju na 7 rokov trvajúci zoznam čakateľov na transplantáciu. Jej manžel PJ vedel, že 7 rokov môže byť príliš dlhé čakanie, a ponúkol sa, že daruje svoju, ale bolo mu povedané, že musí schudnúť a normalizovať krvný tlak. Bol taký odhodlaný zachrániť život svojej manželky, že začal s ročnou diétou a cvičením.

PJ, ktorý na začiatku roka 2013 vážil 120 kilogramov, začal bicyklovať a menej jesť. Stále chodil na kontroly k lekárom, aby merali jeho pokroky a krvný tlak. Napokon mu v decembri 2014 lekári povedali, že je dostatočne zdravý na to, aby mohol podstúpiť operáciu. Dvojica sa 24. februára 2014 podrobila štvorhodinovej operácii. Operácia prebehla vynikajúco.

 

Fakt č. 6: Vtipy – muži verzus ženy

Inga Kiderra, výskumníčka z tejto štúdie, poznamenala, že hoci muži a ženy môžu byť rovnako vtipní, keď ich požiadajú, aby napísali vtip, ľudia, ktorí uskutočnili humorné súťaže pre širokú verejnosť, zistili, že majú oveľa viac príspevkov od mužov ako od žien, čo dokazuje, že muži sa pravdepodobne viac snažia byť vtipní ako ženy.

 

Fakt č. 7: Akvária u zubárov

Akváriová terapia síce nie je oficiálnym pojmom, ale je súčasťou širšej oblasti nazývanej terapia s pomocou zvierat. Táto terapia zahŕňa používanie certifikovaných terapeutických zvierat ako súčasť terapeutického plánu.

Štúdie zistili, že pozorovanie akvárií pomáha znižovať stres a úzkosť, zvyšuje pocit uvoľnenia a znižuje srdcovú frekvenciu a svalové napätie. Už 5-minútové pozorovanie akvária má takmer hypnotický účinok a upokojuje nás, pretože máme genetickú predispozíciu považovať niektoré prírodné prostredia za neohrozujúce a nevyhnutné na prežitie.

Málo? Tak hor sa na predošlú časť!

Zdroj 1, Zdroj 2Zdroj 3, Zdroj 4Zdroj 5, Zdroj 6, Zdroj 7

 

Dominika Božiková
Ahojte, volám sa Dominika. Som mamina, už druhýkrát na materskej. A aby mi úplne nepreplo, rozhodla som sa robiť aj niečo iné ako variť, pozerať dookola Labkovú patrolu a prebaľovať plienky, tak dúfam že sa Vám môj obsah bude páčiť. :)
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre