Náhodné zaujímavosti: prečo sú školské autobusy žlté a prečo sendviče chutia lepšie, keď vám ich pripraví niekto iný

1045

V dnešných náhodných zaujímavostiach sa dozviete, prečo sendviče chutia lepšie, keď vám ich pripraví niekto iný, prečo spoločnosť Starbucks používa vo svojich prevádzkach okrúhle stoly a prečo sú školské autobusy žlté.

 

Fakt č. 1: Jedlo

Vedci z Carnegie Mellon University sa domnievajú, že odpoveď spočíva v tom, že dlhšie vystavenie sa podnetu (sendviču) znižuje fyziologické a behaviorálne reakcie (chuť na jeho konzumáciu). Podobný jav funguje aj pri opakovanom vystavení sa tomu istému jedlu: piate sústo čokolády je menej žiadúce ako prvé.

V sérii piatich experimentov výskumníci z CMU ukázali, že čím častejšie si ľudia predstavovali, že jedia nejaké jedlo, tým menšia bola pravdepodobnosť, že ho neskôr zjedia. Okrem toho ľudia, ktorí si opakovane predstavovali, že jedia určité jedlo, zjedli menej tohto jedla ako ľudia, ktorí si opakovane predstavovali, že jedia iné jedlo. Podľa výskumu jedli menej preto, lebo sa cítili menej hladní, a nie preto, že si mysleli, že jedlo je menej chutné.

 

Fakt č. 2: Starbucks

Spoločnosť Starbucks sa inšpirovala psychologickou štúdiou, v ktorej sa uvádza, že pacienti psychológie sa medzi sebou častejšie rozprávali, ak sedeli pri okrúhlom stole namiesto štvorca akéhokoľvek iného tvaru.

Bruce Feiler, autor knihy „Tajomstvo šťastných rodín“, uvádza, že rodiny, ktoré sedia v tvare O, sú s väčšou pravdepodobnosťou šťastnejšie ako rodiny sediace v akomkoľvek inom tvare.

 

Fakt č. 3: Ilúzia pravdy

Všetci si o sebe radi myslíme, že sme odolní voči dezinformáciám, ale aj tí najlepšie informovaní jedinci sú stále náchylní na efekt ilúzie pravdy. Aj keď bývame skeptickí voči nepravdivému tvrdeniu, keď ho prvýkrát počujeme, ale čím viac sme mu vystavení, tým viac ho začneme považovať za pravdivé – a naše predchádzajúce vedomosti tomu nedokážu zabrániť.

 

Fakt č. 4: Počúvanie hudby

Hudba je silný emocionálny stimul. Pri počúvaní hudby sa zdá, že čas letí. Preto sa hudba používa v čakárňach na skrátenie subjektívnej dĺžky čakania a v supermarketoch na povzbudenie ľudí, aby zostali dlhšie a nakúpili viac. Podľa všetkého, príjemné vnímanie hudby odpútava pozornosť od spracovania času.

 

Fakt č. 5: Sladké potraviny

V prehľade uverejnenom v roku 2017 v časopise British Journal of Sports Medicine sa tvrdí, že rafinovaný cukor má na mozog podobný účinok ako nelegálne drogy, napríklad kokaín.

Vedci v rámci výskumu tvrdia, že cukor mení náladu a môže vyvolať odmenu a potešenie rovnakým spôsobom, ako na mozog pôsobia drogy, napríklad kokaín. Uvádzajú štúdie na potkanoch, kde bol cukor uprednostňovaný pred kokaínom, a štúdie na myšiach, kde myši pociťovali abstinenčné príznaky súvisiace s cukrom.

 

Fakt č. 6: Školské autobusy

Žltá farba je obzvlášť viditeľná v skorých ranných a večerných hodinách, keď školské autobusy zvyčajne jazdia. Takisto sa predpokladá, že ľudia na ceste vidia farbu autobusu rýchlo a vedia spomaliť a dávať pozor na deti vo vozidle.

 

Fakt č. 7: Mexiko

Mexiko je jednou z mála krajín, ktoré majú technické možnosti na výrobu jadrových zbraní. Na základe zmluvy z Tlatelolca z roku 1968 sa ich však zrieklo a zaviazalo sa používať svoje jadrové technológie len na mierové účely.

V 70. rokoch 20. storočia mexický Národný inštitút pre jadrový výskum úspešne dosiahol vytvorenie vysoko obohateného uránu, ktorý sa používa v jadrových elektrárňach a pri konštrukcii jadrových zbraní.

V roku 2012 však krajina súhlasila so znížením úrovne vysoko obohateného uránu používaného v jadrových elektrárňach na nízko obohatený urán. Tento proces sa uskutočnil s pomocou Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu.

Málo? Tak hor sa na predošlú časť!

Zdroj 1, Zdroj 2Zdroj 3, Zdroj 4Zdroj 5, Zdroj 6, Zdroj 7

Dominika Božiková
Ahojte, volám sa Dominika. Som mamina, už druhýkrát na materskej. A aby mi úplne nepreplo, rozhodla som sa robiť aj niečo iné ako variť, pozerať dookola Labkovú patrolu a prebaľovať plienky, tak dúfam že sa Vám môj obsah bude páčiť. :)
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre