Náhodné zaujímavosti: prečo nosia astronauti biele skafandre a pôvod slova avokádo

948

V dnešnom výbere Zaujímavostí ku káve sa dozviete, odkiaľ pochádza slovo avokádo a prečo sa musel jeho názov meniť, aká nebezpečná je v skutočnosti masturbácia, a taktiež zistíte prečo sú skafandre astronautov práve bielej farby.

Fakt č. 1: Havária lietadla

Pre porovnanie, riziko úmrtia pri dopravnej nehode počas vášho života je približne 1 ku 93.

Fakt č. 2: Avokádo

Najprv bolo pre Američanov príliš ťažké vysloviť slovo „ahuacatl“. Horšie bolo, že to bolo aztécke slovo pre semenník, pomenované kvôli svojmu tvaru a povesť afrodiziaka. Potom tu bol ďalší nevábny názov: „aligátorová hruška“. Farmári vymysleli nový názov: avokádo.

Fakt č. 3: Plastové fľaše

Proces výroby plastových fliaš na vodu tiež odčerpáva vodné zdroje. Na výrobu jednej fľaše na vodu sa spotrebuje 3-krát viac vody, ako sa do nej zmestí. Keďže táto voda je počas výrobného procesu vystavená škodlivým chemikáliám, nedá sa opätovne použiť a tak sa ňou plytvá.

Fakt č. 4: Túlavé zvieratá

V tureckom Istanbule, kde sa údajne po uliciach potuluje zhruba 150 000 túlavých psov a mačiek, turecká spoločnosť Pugedon verí, že prišla na spôsob, ako hladné zvieratá nakŕmiť. „Smart Recycling Boxes“, zariadenie, ktoré vydáva jedlo a vodu výmenou za recyklované plastové fľaše.

Prínos automatu má byť dvojaký, podporovať recykláciu, a kŕmiť túlavé zvieratá v meste. Recyklovaná fľaša sa umiestni do vrchnej časti a jedlo sa vydáva zo spodnej časti, ktorá je ľahko dostupná pre zvieratká v núdzi. Pripojená je dokonca aj miska na vodu, aby ľudia mohli vyliať zvyšnú vodu z plastovej fľaše pred jej recykláciou. Recyklované fľaše majú pokryť náklady na jedlo.

Fakt č. 5: Godzilla

Godzilla získala občianstvo tokijského obvodu Šindžuku v Japonsku. Plaz bol vymenovaný za občana provincie, v ktorej sa nachádza najrušnejšia železničná stanica na svete.

Fakt č. 6: Astronauti

Vesmír je nebezpečné prostredie a pre ľudského prieskumníka predstavuje extrémne horúčavy aj zimy. Aby chladiace a vykurovacie systémy skafandrov fungovali čo najefektívnejšie, sú vyrobené z materiálu, ktorý odráža veľkú časť dopadajúceho žiarenia, preto sú biele. Ďalším dôvodom použitia bieleho materiálu je, že pomáha astronautom byť viditeľnými pre členov posádky aj v tme.

Fakt č. 7: Masturbácia

Nová štúdia ukázala, že v Nemecku každoročne zomiera až 100 ľudí na rôzne rizikové masturbačné praktiky. Podľa súdneho lekára, Dr. Haralda Vossa, je nedostatok kyslíka najčastejšou príčinou smrti ľudí, ktorí hľadajú perfektný orgazmus.

V Hamburgu sa údajne našlo telo muža, pokryté plátkovým syrom, s pančuchami natiahnutými cez hornú časť tela, pričom mal na sebe potápačský oblek a pršiplášť. Na hlave mal plastové vrecko, sedel pred zapnutým ohrievačom.

Ďalej bol nájdený ďalší muž, ktorý zomrel na samovznietenie, keď bol omotaný reťazami v miestnosti, kde sa nachádzali „pornografické obrázky“.

Je známe, že kvôli takýmto praktikám zomierajú aj ženy, ale je to menej pravdepodobné, pretože sú údajne opatrnejšie.

Ak chcete vedieť viac, prečítajte si predošlú časť!

Zdroj 1, Zdroj 2, Zdroj 3, Zdroj 4, Zdroj 5, Zdroj 6, Zdroj 7

Dominika Božiková
Ahojte, volám sa Dominika. Som mamina, už druhýkrát na materskej. A aby mi úplne nepreplo, rozhodla som sa robiť aj niečo iné ako variť, pozerať dookola Labkovú patrolu a prebaľovať plienky, tak dúfam že sa Vám môj obsah bude páčiť. :)
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre