Náhodné zaujímavosti: prečo sú Simpsonovci žltí a koľko prútikov zlomil Daniel Radcliffe ako Harry Potter

1027

V dnešnom výbere Zaujímavostí ku káve sa dozviete, koľko prútikov zlomil Daniel Radcliffe ako Harry Potter, koľko marihuany by ste museli skonzumovať aby to viedlo k predávkovaniu a prečo sú Simpsonovci žltí.

Fakt č. 1: Vajcia

Test plávania je jednou z najobľúbenejších metód kontroly, či je vajce dobré alebo zlé. Ak chcete vykonať test plávania, opatrne umiestnite vajíčko do misky s vodou. Ak sa vajíčko potopí, je čerstvé. Ak sa nakláňa nahor alebo dokonca pláva, je staré.

Je to preto, že ako vajce starne, malá vzduchová kapsa v ňom sa zväčšuje, pretože voda sa uvoľňuje a nahrádza ju vzduch. Ak je vzduchová kapsa dostatočne veľká, vajce sa môže vznášať.

Táto metóda vám síce môže povedať, či je vajce čerstvé alebo staré, ale nepovie, či je dobré alebo zlé. Vajíčko sa môže potopiť, a napriek tomu môže byť zlé, zatiaľ čo vajíčko, ktoré sa vznáša, môže byť stále vhodné na konzumáciu.

Fakt č. 2: Simpsonovci

Simpsonovci sú jedným z najlepších televíznych seriálov. Avšak určite ste sa už veľakrát sami seba opýtali: Prečo sú Simpsonovci žltí?. Nuž tak práve sa dozviete odpoveď.

Simpsonovci boli prvýkrát vytvorení ako krátky animovaný film v roku 1987. Tvorca Matt Groening si vybral žltú farbu, pretože je to výrazná, pútavá farba, ktorá sa v mnohých iných animovaných seriáloch nepoužívala. Okrem toho bola žltá farba najlacnejšia na výrobu a najviditeľnejšia na čiernobielych televízoroch.

Matt raz povedal, že táto farba predstavuje priemernú americkú rodinu a dôvod, prečo sú Simpsonovci žltí, je pripomienkou americkej kultúry, ktorá víta každého bez ohľadu na rasu alebo etnický pôvod. Žltá farba má vplyv aj na ľudskú psychológiu. Evokuje pocity šťastia, nostalgie a zábavy.

Fakt č. 3: Marihuana

Takmer polovica Američanov tvrdí, že aspoň raz v živote vyskúšala marihuanu.

Vzhľadom na to, že marihuanu fajčí viac ľudí ako kedykoľvek predtým, je dôležité si uvedomiť, koľko ľudí sa touto drogou smrteľne predávkuje.

Nula. Vyplýva to z údajov Centra pre kontrolu a prevenciu chorôb, ktoré zhromažďuje údaje o celom rade iných látok, legálnych aj nelegálnych, a Úradu pre kontrolu drog.

Pre porovnanie, opioidy, medzi ktoré patria lieky proti bolesti na predpis a heroín, zabili v roku 2014 viac ako 28 000 Američanov. Takmer 88 000 ľudí ročne zomrie na následky alkoholu, čo z neho robí štvrtú najčastejšiu príčinu úmrtí v USA, ktorej sa dá predísť.

Je celkom nemožné požiť smrteľnú dávku marihuany. Aj aspirín vás môže zabiť, ak si ho vezmete príliš veľa, ale smrteľná dávka marihuany by si vyžadovala prehltnutie 680 kilogramov za 15 minút, čo je fyzicky nemožné pre akéhokoľvek človeka, dokonca aj pre Snoop Dogga.

Fakt č. 4: Astronauti

Aby si astronauti mohli splniť svoj sen a vstúpiť do radov vesmírnych cestovateľov, musia prekonať obrovské prekážky. Ambiciózni vesmírni cestovatelia plávajú v ťažkom leteckom výstroji, vydržia mdlé skúšobné lety a stretnú sa s tými najpodivnejšími toaletami, aké boli doteraz vymyslené. Ale tí, ktorí sa dostanú cez výcvikový proces, môžu získať fantastickú odmenu.

Výber je len polovica úspechu. Kandidáti na astronautov musia absolvovať 2-ročný výcvik, ktorý zahŕňa vojenský výcvik prežitia vo vode, certifikát SCUBA a plavecké skúšky v leteckom obleku a topánkach.

Počas dvoch rokov, ktoré sú potrebné na to, aby kandidáti prešli ako kvalifikovaní astronauti, musia absolvovať aj výcvik systémov Medzinárodnej vesmírnej stanice, výcvik výstupu do otvoreného vesmíru a absolvovať ďalšie súvisiace technologické školenia. Ak kandidáti uspejú, stanú sa stálymi astronautmi. Tí, ktorým sa to nepodarí, môžu byť umiestnení na iné pozície v NASA, v závislosti od toho, čo je v danom čase voľné, a od potrieb agentúry.

Fakt č. 5: Vypadávanie vlasov

Stres a vypadávanie vlasov môžu súvisieť. S vysokou úrovňou stresu môžu súvisieť 3 typy vypadávania vlasov:

Telogénne efluvium – veľký stres posúva veľké množstvo vlasových folikulov do pokojovej fázy. Počas niekoľkých mesiacov môžu postihnuté vlasy náhle vypadnúť pri jednoduchom česaní alebo umývaní vlasov.

Trichotillománia – neodolateľné nutkanie vytrhávať si vlasy z pokožky hlavy, obočia alebo iných častí tela. Vytrhávanie vlasov môže byť spôsobom, ako sa vyrovnať s negatívnymi alebo nepríjemnými pocitmi, ako je stres, napätie, osamelosť, nuda alebo frustrácia.

Alopecia areata – spôsobujú ju rôzne faktory, prípadne aj silný stres. Pri alopecia areata imunitný systém tela napáda vlasové folikuly, čo spôsobuje vypadávanie vlasov.

Stres a vypadávanie vlasov nemusia byť trvalé. A ak dostanete stres pod kontrolu, vlasy vám môžu dorásť. Ak spozorujete náhle alebo nerovnomerné vypadávanie vlasov alebo väčšie vypadávanie vlasov ako zvyčajne pri česaní alebo umývaní vlasov, poraďte sa so svojím lekárom. Náhle vypadávanie vlasov môže signalizovať základný zdravotný stav, ktorý si vyžaduje liečbu. V prípade potreby vám lekár môže navrhnúť aj možnosti liečby vypadávania vlasov.

Fakt č. 6: Harry Potter

Daniel Radcliffe reagoval na informácie, že počas natáčania filmov použil zhruba 60 prútikov a viac ako 100 párov okuliarov. Potvrdil, že tieto čísla sú prehnané, najmä čo sa týka okuliarov, ale priznal, že mal vo zvyku používať paličky na bubnovanie na nohe, čo znamenalo, že ich asi nechtiac zlomil. dosť.

„Prútikov som zlomil veľa, pretože som si s nimi stále bubnoval po nohách,“ povedal Daniel. „Takže raz za 3 alebo 4 týždne sa oslabili do takej miery, až sa zlomili. Rekvizitárovi som mnohokrát hovoril, že ma to veľmi mrzí, a on sa na mňa len pozeral s výrazom: „Prosím, prestaň už bubnovať.“

Fakt č. 7: Zipsy

Zipsy sú najčastejšou príčinou poranenia penisu u dospelých v Spojených štátoch, pričom sa odhaduje, že každoročne dôjde k 2 000 prípadom. U detí sú hlavnou príčinou záchodové sedadlá, ale zipsy sú tesne na druhom mieste.

Ak chcete vedieť viac, prečítajte si predošlú časť!

Zdroj 1, Zdroj 2, Zdroj 3, Zdroj 4, Zdroj 5, Zdroj 6, Zdroj 7

Dominika Božiková
Ahojte, volám sa Dominika. Som mamina, už druhýkrát na materskej. A aby mi úplne nepreplo, rozhodla som sa robiť aj niečo iné ako variť, pozerať dookola Labkovú patrolu a prebaľovať plienky, tak dúfam že sa Vám môj obsah bude páčiť. :)
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre