Náhodné zaujímavosti: včely ovládajú matematika a kto má vyššiu pravdepodobnosť, že ho zasiahne blesk, muži alebo ženy

662

V dnešnom výbere Zaujímavostí ku káve sa dozviete, kto má vyššiu pravdepodobnosť, že ich zasiahne blesk, muži alebo ženy, ako sa pária lienky a v ktorej krajine sú príjmy každého občana verejne dostupné.

Fakt č. 1: Brokolica

Na rozdiel od tvrdení niektorých skeptikov brokolica nie je geneticky modifikovaná alebo človekom vyrobená zelenina. Je to prirodzene sa vyskytujúca rastlina, ktorá patrí do rovnakej čeľade ako kapusta, kel a karfiol. Brokolica sa pestuje už stáročia a jej pôvod možno vystopovať až do starovekého Ríma. Hoci poľnohospodári časom selektívne vyšľachtili brokolicu, aby zlepšili jej chuť, štruktúru a vzhľad, nebola geneticky upravená v laboratóriu. Preto si môžete byť istí, že brokolica je bezpečná, zdravá a chutná zelenina, ktorá je súčasťou vyváženej stravy.

Fakt č. 2: Včely

Nula, žiadny, nič je dosť ťažký pojem na pochopenie. Deti ho väčšinou dokážu pochopiť až v škôlke. A je to pojem, ktorý nemusí byť vrodený, ale skôr naučený prostredníctvom kultúry a vzdelávania.

Náš najbližší zvierací príbuzný, šimpanz, ju však dokáže pochopiť. Austrálski vedci tvrdia, že skromnú včelu medonosnú možno naučiť chápať, že nula je menej ako jedna. Výsledok je ohromujúci, ak vezmeme do úvahy, aký malý je mozog včiel. Ľudia majú približne 100 miliárd neurónov. Včelí mozog menej ako 1 milión.

Fakt č. 3: Mačky

Mačky, rovnako ako iné zvieratá, potrebujú veľa spánku, aby boli zdravé. Niekedy sa však môže zdať, že vaša mačka trávi viac času spánkom ako bdením. Prečo mačky toľko spia? A aké faktory ovplyvňujú spánkové návyky vašej mačky? Teraz sa dozviete, čo treba vedieť o mačacích spánkoch.

Mačky spia 12 – 16 hodín denne. Ľuďom, ktorí v dospelosti potrebujú približne 7 hodín spánku, sa to zdá ako veľa času stráveného driemaním. Keď sa však nad tým zamyslíte, nie je príliš prekvapujúce, že mačky trávia toľko času odpočinkom. Lov a skúmanie sú energeticky náročné činnosti. Mačky ako dravce potrebujú oveľa viac odpočinku ako ľudia, aby mohli zostať čulé a sústredené.

Množstvo času stráveného spánkom môže závisieť od životného štádia mačky. Mačiatka stále rastú a vyvíjajú sa, takže pravdepodobne potrebujú až 20 hodín spánku denne, zatiaľ čo dospelé mačky potrebujú 15 hodín alebo menej. Je bežné, že staršie mačky (tie, ktoré majú aspoň 10 rokov) trávia viac času spánkom ako mladšie mačky, pretože sú zvyčajne menej aktívne v dôsledku zdravotných problémov alebo straty pohyblivosti.

Fakt č. 4: Blesk

Hoci pravdepodobnosť zasiahnutia bleskom počas života je 1 ku 13 500, podľa údajov Národnej meteorologickej služby (NWS) je pravdepodobnosť zasiahnutia a usmrtenia oveľa vyššia u mužov ako u žien.

Od roku 1968 si zásahy bleskom v Spojených štátoch každoročne vyžiadali viac obetí na mužských životoch, než na ženských. Z analýzy NWS o úmrtiach súvisiacich s bleskom vyplýva, že z 352 ľudí zasiahnutých a usmrtených v rokoch 2006 – 2016 tvorili muži 79 % všetkých úmrtí.

Muži proste podceňujú hrozbu blesku. Chodia von, športujú a jednoducho nerobia tie najbezpečnejšie veci, keď by mali byť vnútri.

Fakt č. 5: Lienky

Samčekovia lienok sú dosť hlúpi. Môžu stráviť až 4 hodiny párením s mŕtvou samičkou, kým si uvedomia, že niečo nie je v poriadku.

Fakt č. 6: Kráľovná Alžbeta II.

Kráľovná vládla dlhšie ako ktorýkoľvek iný monarcha v britskej histórii a stala sa milovanou a rešpektovanou osobnosťou na celom svete. Vládla neuveriteľných 70 rokov.

Keď nastúpila na trón ako 25-ročná, jej život sa zo dňa na deň zmenil z mladej manželky a matky, na zaneprázdnenú hlavu štátu. Stala sa známou svojím zmyslom pre povinnosť a oddanosťou životu v službe a bola dôležitou osobnosťou v čase krízy aj osláv.

Fakt č. 7: Nórsko

Boli by ste radi, keby sa vaše daňové priznanie zobrazilo každému? V Nórsku nikto nemôže zatajiť svoje príjmy, pretože príjmy každého občana sú sprístupnené na nahliadnutie všetkým obyvateľom krajiny. Zamestnanci môžu vidieť, koľko zarábajú ich kolegovia, a susedia môžu sledovať, koľko zarábajú susedia odvedľa. A všetko legálne a online.

Každý rok v októbri, tesne po polnoci, sa na internete zverejňujú ročné daňové priznania nórskych občanov. Nórske noviny pripravujú zoznamy 10 najlepšie zarábajúcich ľudí v krajine, príjmy a dane, ktoré platia politické a kultúrne elity, celebrity a športovci.

Málo? Tak hor sa na predošlú časť!

Zdroj 1, Zdroj 2, Zdroj 3, Zdroj 4, Zdroj 5, Zdroj 6, Zdroj 7

Dominika Božiková
Ahojte, volám sa Dominika. Som mamina, už druhýkrát na materskej. A aby mi úplne nepreplo, rozhodla som sa robiť aj niečo iné ako variť, pozerať dookola Labkovú patrolu a prebaľovať plienky, tak dúfam že sa Vám môj obsah bude páčiť. :)
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre