Najpodivnejšie vianočné pohľadnice všetkých čias: 6 vintage skvostov, ktoré vás rozosmejú

376

Vianočné pohľadnice sú viktoriánskym vynálezom, prvé sa začali predávať v roku 1843. Sir Henry Cole, prvý riaditeľ Múzea Viktórie a Alberta v Londýne, dal vytlačiť a ručne vyfarbiť pohľadnice pre svojich priateľov. V roku 1843 navrhol, aby sa vytlačilo 1 000 kartičiek a predávali sa verejnosti. Nemali okamžitý úspech, ale časom prerástli do obrovského obchodu, ktorý poznáme dnes. Predtým, ako sa vyvinuli do tradičných obrázkov Santa Clausa, jasličiek alebo nejakej zasneženej krajiny, vianočné pohľadnice išli iným smerom. Viktoriánska myseľ bola zjavne dobrodružnejšia ako tá naša.

Žaba tancujúca s chrobákom

Vianoce sú obdobím roka, keď sa máme všetci stretnúť. Zjavne vrátane zástupcov sveta obojživelníkov a hmyzu. Tu vidíme žabu, ktorá veselo tancuje na pláži s chrobákom. Aký význam mohol mať tento obrázok, to sa časom stratilo. Možno by sme ho mohli zaradiť vedľa súčasných trendov pohľadníc s malými psíkmi v smiešnych klobúkoch.

1 21
Zdroj: Listverse

Žabia lúpež

Samozrejme, nie všetky žaby môžu byť príjemnými spoločníkmi pri tanci. Z niektorých sa nakoniec vykľujú zločinci. Na tejto vianočnej pohľadnici vidíme následky lúpeže. Jedna žaba leží mŕtva na zemi, prebodnutá mečom, zatiaľ čo šibalsky oblečený lupič sa uberá s taškou. Možno keby mŕtvy žabiak nemal na taške nápis s vysokou sumou, ktorú obsahovala, možno by nebol takým ľahkým cieľom. Význam tejto karty opäť nie je známy. Nie je známe ani to, či by bola táto pohľadnica umiestnená na krbovej rímse na očiach detí.

2 21
Zdroj: Listverse

Veselé Vianoce s Krampusom

V anglofónnom svete si Santa Claus vedie podrobný prehľad o tom, kto je neposlušný a kto milý, a ignoruje filozofické problémy tých, ktorí sú morálne nejednoznační. Napriek tomu má vďaka svojmu jednoduchému systému zoznam, koho má odmeniť darčekmi, keď príde veľký deň. A čo tí, ktorí sú neposlušní? V Nemecku túto úlohu plní postava zvaná Krampus. Chlpatý démon prichádza aktívne trestať neposlušných. Preto vznikla táto kartička s jeho podobizňou a mierne zlovestným nápisom „Pozdrav od Krampusa“. Existoval celý žáner týchto kartičiek a mali byť pre deti humorné, aj keď boli skôr desivé.

4 21
Zdroj: Listverse

Medvedie objatie

Ukázalo sa, že srdečný pocit je presne to, o čo tvorcom tejto karty išlo. Táto karta vám poskytne najlepšie možné medvedie objatie – pomocou skutočného medveďa. Brutálny ľadový medveď dáva niekomu v špicatých topánkach „Srdečné privítanie“, ktoré akoby z neho drvilo život.

7 21
Zdroj: Listverse

Smutné vtáky

Jediný spôsob, ako môže byť niekto láskavý, je, ak má vo svojom okolí menej šťastných, ku ktorým môže byť láskavý. Tu túto úlohu plnia dvaja vtáci, jeden o barlách a druhý sa nešťastne pozerá ďalej. Táto pohľadnica sa pohráva s viktoriánskym ideálom dobročinného džentlmena, ale aj tak nie je tou, ktorú by sme chceli mať na stene.

9 21
Zdroj: Listverse

Krysa jazdiaca na homárovi

Na Vianoce všetci míňame na jedlo. Prekypujúci stôl je znakom dobre strávených Vianoc. Ak na to máte peniaze, môžete si na predjedlo dať aj homára. Ako si zaobstaráte homára? Môžete si ho objednať, ale kde je v tom zábava? Oveľa lepšie je nechať si ho doručiť od hlodavcov. A každý vie, že francúzske jedlo je najlepšie na svete. Preto tento potkan doručuje svoje vianočné posolstvo vo francúzštine: „Pokoj, radosť, zdravie, šťastie!“ Všetkým.

10 22
Zdroj: Listverse

Zdroj

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.