„SOM KONEČNE VOĽNÁ“ Najznámejšia plus-size modelka konečne oslavuje svoje telo po víťazstve v boji s poruchou príjmu potravy

1375

Podľa štatistík má najmenej 9% ľudí na celom svete poruchy príjmu potravy. Modelka Tess Holliday otvorene prehovorila o problémoch na svojej ceste v boji s mentálnou anorexiou, ktorá jej kedysi bránila v prežívaní skutočnej slobody a šťastia. Je inšpiráciou pre ostatných, aby vyhľadali pomoc a uprednostňovali svoje duševné zdravie.

Diagnóza, ktorá otvorila veľa výziev

Tess Holliday, uznávaná modelka, prezradila, že jej diagnostikovali atypickú mentálnu anorexiu, ktorá je variáciou známej poruchy príjmu potravy. Atypická mentálna anorexia sa bežne vyskytuje u ľudí, ktorí v minulosti trpeli nadváhou a teraz sú fixovaní na zníženie hmotnosti prehnaným dodržiavaním diét a cvičením, čo vedie k silnému stresu pre telo, napriek tomu, že sú v zdravom rozsahu hmotnosti.

V máji 2021 sa Tess Holliday odvážila a na Twitteri napísala: „Som anorektička a zotavujem sa. Konečne sa môžem starať o telo, ktoré som trestala celý svoj život, a konečne som slobodná.“ Vo svojom tweete priznala, že sa predtým hanbila hovoriť o svojej poruche príjmu potravy kvôli tlaku spoločnosti, aby sa prispôsobila nereálnym štandardom krásy.

Nepriazeň osudu pokračuje, ale ona zostáva nezlomná

Keď však Holliday v máji 2021 zverejnila svoju diagnózu poruchy príjmu potravy, čelila vážnemu odporu a obvineniam, že jej ide len o pozornosť. Povedala: „Zasmiala som sa, pretože viem, že to nie je pravda, ale svedčí to akurát o tom, aký veľký problém to je.“ Holliday sa podelila o svoje sklamanie a spomenula, že to poukazuje na kritický problém ľudí, ktorí neberú poruchy príjmu potravy vážne.

Ťažkosti, ktoré musela znášať

O svojich bojoch s mentálnou anorexiou otvorene hovorí už od počiatku svojej diagnózy. Podelila sa o to, aké náročné bolo jej zotavovanie a tiež povedala, že urobila veľa krokov späť a aj rezignovala. Povedala: „Dnes som nejedla. Je 11 hodín, vypila som 2 dúšky kávy a je mi zle. Bolo to mimoriadne ťažké pre moje duševné a fyzické zdravie.“

Vo svojom príspevku sa tiež zaoberala váhovou stigmou spojenou s výrazom „atypický“ a vyjadrila nádej v budúcnosť, kedy sa tento výraz už nebude používať. Dokonca vyzvala ľudí, ktorí môžu mať podobné problémy, aby vyhľadali pomoc, a poskytla informácie o organizáciách, ktoré môžu ponúknuť pomocnú ruku. 

Nič nie je sladšie ako sloboda seba prijatia

Úprimnosť Tess Holliday o jej pokračujúcich bojoch s mentálnou anorexiou zdôrazňuje kritickú potrebu vyhľadať pomoc a podporu pri problémoch duševného zdravia. Napriek negatívnym komentárom a útokom zostala silná a odhodlaná sa uzdraviť, no nebolo to ľahké. Povedala: „Zotavovanie je pre mňa chaotické. Pripomínam si, že moje pocity sú opodstatnené. Chodím na terapiu. Rozprávanie o tom mi pomáha.“

Povedala tiež, že zdôraznila potrebu uvedomenia a podpory duševného zdravia vo väčších telách. Zdôrazňuje, že je dôležité pochopiť, že veľa ľudí zápasí s poruchami príjmu potravy, keďže systém zdravotnej starostlivosti nepodporuje jednotlivcov s väčšími telami.

Malá výhra, ktorá vedie k veľkému víťazstvu

Úsilie Tess Holliday podporovať body-pozitivitu a diverzitu tela viedlo k významnému víťazstvu pre „plus-size komunitu“. Maloobchodný gigant H&M nedávno oznámil, že rozšíri svoju škálu veľkostí až na 4XL. Vedúci oddelenia inklúzie a diverzity H&M zdôraznil, že poslaním značky je sprístupniť módu všetkým.

Tess verí, že tento krok je len začiatkom transformačnej cesty, ktorá môže ovplyvniť životy mnohých. Cesta k veľkostnej rozmanitosti nie je ani zďaleka u konca, no podpora tohto hnutia je čoraz hlasnejšia. Spoločne môžeme vytvoriť príležitosti pre ľudí všetkých veľkostí, aby sa vo svojom oblečení cítili sebaisto a pohodlne.

Neochvejné odhodlanie Holliday podporovať body-pozitivitu a inkluzivitu veľkosti je skutočne pozoruhodné. Napriek výzvam, ktorým čelila, zostala neochvejná vo svojom poslaní šíriť povedomie o poruchách príjmu potravy a inšpirovať ostatných, aby prijali svoje telá bez ohľadu na ich veľkosť.

zdroj

Juliána Mochnaľová
Vášnivý cestovateľ, milovník dobrého jedla a človek, ktorý každý deň žije naplno. Prinesiem vám množstvo zaujímavých informácií, rád, takisto zábavy a odreagovania. "Stay tuned" :-)
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre