8 zdvorilých návykov, ktoré hostitelia v skutočnosti nemajú radi – a čo robiť namiesto toho

1861

Keď sme hostia na spoločenských udalostiach, zdvorilosť je často na prvom mieste. Snažíme sa byť ohľaduplní a zdvorilí voči hostiteľovi a ostatným prítomným. Avšak, existujú niektoré zdvorilé návyky, ktoré by sme mali prehodnotiť. Napriek dobrému úmyslu, môžu hostitelia tieto návyky vnímať nepríjemne alebo dokonca neželane. V tomto článku vám odhalíme 8 takýchto zdvorilých návykov, ktoré hostitelia v skutočnosti nemajú radi. Od rozptýlenia pozornosti po nepríjemné otázky – naučte sa, ako sa správať na spoločenských udalostiach, aby ste zostali v dobrom svetle a urobili príjemný dojem.

1. Trváte na výpomoci

Mnohí z nás boli učení už od útleho veku, že je zdvorilé pomáhať vždy, keď môžeme. Niekedy je nepríjemné pozerať na to, ako váš hostiteľ tvrdo pracuje na tom, aby vás nakŕmil a zabavil, zatiaľ čo vy len sedíte a sledujete. No číslo jedna medzi nepríjemnosťami častých hostiteľov večierkov je, keď hostia trvajú na tom, že chcú pomôcť – pri tomto slove je kľúčové slovo „trvajú“.

Namiesto toho: Hoci je zdvorilé ponúknuť pomoc, uistite sa, že váš hostiteľ ju chce/potrebuje, skôr, než sa do toho zapojíte. Ak ju nechce, potom si pokojne užite prítomnosť a vedzte, že ste stále dokonalým hosťom.

man and woman standing in front of table
Photo by Jason Briscoe on Unsplash

2. Neponúknete pomoc

Niektorí ľudia uprednostňujú, aby urobili všetku prácu pri hostení párty sami. Môžete mať obavy z prekročenia hraníc, najmä ak v minulosti vaše ponuky na pomoc na večierkoch už odmietli. Navyše, nikdy by ste nechceli naznačovať, že váš hostiteľ nemá všetko pod kontrolou. Ale zatiaľ čo sa snažíte byť opatrní, aby ste nikoho neurazili, nepýtanie sa na pomoc môže tiež pôsobiť nezdvorilo. To platí aj v prípade, keď váš hostiteľ pre túto príležitosť najal pomoc.

Namiesto toho: Vždy ponúknite pomoc. Toto zdvorilé gesto bude vždy ocenené. Ak váš hostiteľ odmietne vašu ponuku, vedzte, že mu najviac pomôžete tým, že sa budete ako hosť dobre baviť.

smiling woman standing and putting pepper on stock pot
Photo by Becca Tapert on Unsplash

3. Darovanie čerstvých kvetov

Kto by nemal rád čerstvé kvety? No práve hostitelia večierkov, častokrát nie sú veľmi nadšení. Hoci je vždy dobrým nápadom priniesť dar pre hostiteľa, čerstvé kvety prinášajú svoje vlastné výzvy. Aj keď sú krásne a samotná myšlienka je pekná, čerstvo narezané kvety vyžadujú okamžitú pozornosť. Je to nepríjemnosť, keď sa musí kvôli týmto kvetom všetko nechať, a rieštiť práve to. Aj keď sú kvety už vo váze (čo etiketa hovorí, že je vhodné), stonky budú stále potrebovať zastrihnutie. A to ešte navyše ku všetkému, čo hostiteľ večierku musí stihnúť. Vytvára to navyše prácu v čase, keď je už na práci veľa iného.

Namiesto toho: Ak sa vám páči myšlienka darovať kvety, zvoľte radšej rastlinu v črepníku. Alebo lepšia voľba, vsaďte na fľašu vína alebo iný destilát. Majte však na pamäti pokyny pre balené dary, o ktorých budeme diskutovať nižšie.

assorted-color petaled flowers in bloom
Photo by Annie Spratt on Unsplash

4. Varenie jedla na večeru

Jedlo je láska a je na to, aby sme sa o ňho delili. Je teda pochopiteľné, ak máte tendenciu prísť k niekomu domov s darčekom – s jedlom. Ak však prídete s jedlom, ktoré sa má podávať vtedy a tam, bez toho, aby ste to vopred prediskutovali s hostiteľom, existuje určitý potenciál pre nepríjemnosti. Váš hostiteľ pravdepodobne neočakáva žiadne jedlá, ktoré starostlivo nenaplánoval. Teraz však budú musieť zistiť, či sa vaše jedlo hodí do ich jedálneho lístka, ako aj zvážiť diétne obmedzenia ostatných hostí. Ak to úplne nefunguje, môže to byť pre vás aj hostiteľa nepríjemné.

Namiesto toho: Prineste niečo, čo nie je určené na okamžitú konzumáciu. Jedlý darček, ako napríklad bonboniéra, je takmer vždy vhodný. Ak chcete svojmu hostiteľovi priniesť jedlo, ktoré sa bude podávať, prediskutujte to vopred. Jednoduchý e-mail alebo správa zabránia všetkým možným problémov.

brown and red dish on brown wooden tray
Photo by Markus Spiske on Unsplash

5. Prinesiete viac jedla, než je potrebné

Ak ste sa s hostiteľom dohodli, že prinesiete jedlo na konkrétnu udalosť a on súhlasí, je to skvelé. Ideálne by ste mali priniesť dosť na nasýtenie všetkých hostí. Možno sa dokonca s dobrým úmyslom rozhodnete priniesť ešte viac, aby si hostiteľ mohol vychutnať zvyšky aj na ďalší deň. Avšak, niektorí hostitelia toto gesto nemusia oceniť. Napríklad, ak ide o večeru pre osem ľudí a vy prinesiete jedla pre dvadsať, hostiteľ bude mať starosti navyše s nevyhnutnými zvyškami jedla. Navyše, môže mať pocit, že im neveríte, že budú mať dosť jedla pre všetkých.

Namiesto toho: Ak ste sa s hostiteľom dohodli, že prinesiete jedlo na konkrétnu udalosť, opýtajte sa hostiteľa, koľko presne potrebujú z toho, čo prinesiete. Takto sa budete môcť vhodne prispôsobiť a nebudú žiadne nedorozumenia alebo neúmyselné chyby v etikete.

bacon strips and melted cheese topped fries on oval white and blue platter with gray stainless steel forks
Photo by Brooke Lark on Unsplash

6. Nepoviete svojmu hostiteľovi o svojich stravovacích obmedzeniach

Neoznamovanie hostiteľovi o vašich stravovacích obmedzeniach môže byť nepríjemné pre obe strany. Ak máte potravinové alergie alebo iné intolerancie, pravdepodobne si uvedomujete, že rozprávanie o tom, ako vám škodí lepok, nie je najvhodnejším témou na začiatku rozhovoru na spoločenskej večeri. Ak ste vegetarián, možno nechcete nútiť hostiteľa, aby vám pripravoval špeciálne jedlo. Možno si myslíte, že najzdvorilejšie bude neupozorňovať hostiteľa na svoje stravovacie obmedzenia a dúfať, že pripraví niečo, čo budete môcť jesť. Avšak ak o týchto veciach neprehovoríte so svojím hostiteľom vopred, môže to byť nepríjemné pre oboch. Vy budete hladní a hostiteľ si určite všimne, že nejete jedlo, ktoré pripravil, a bude sa zaujímať prečo. Treba si uvedomiť, že hostiteľ vynaložil veľa času na prípravu jedla a chce, aby ste sa ako hosť cítili spokojne.

Namiesto toho: Ak máte stravovacie obmedzenie, spomeňte ich vopred hostiteľovi. Potom sa môžete spoločne rozhodnúť, čo bude najlepšie pre vás oboch a pre priebeh celej párty. 

women sitting in front of table
Photo by Mohau Mannathoko on Unsplash

7. Umývanie riadu po večeri

Hostiteľ už vykonal veľa práce a aspoň to najmenej, čo môžete urobiť, je pomôcť mu s upratovaním. Aj keď vás počas večera privítal s vašou pomocou, treba mať na pamäti, že situácia môže byť iná, keď príde na upratovanie stola. Niečo, čo hostia často robia s dobrým úmyslom, je chcieť pomôcť s umývaním riadu. Počas večere sa zvyčajne pije a to neskôr zvyšuje riziko rozbitia riadu. Okrem toho, váš hostiteľ sa možno stará o to, ako sa zaobchádza s porcelánom, krištáľom, alebo striebrom. Možno viete, čo vkladáte do umývačky riadu vo vašom dome, ale nemusíte vedieť, či hostiteľ to tak chce tiež.

Namiesto toho: Počkajte, kým hostiteľ začne upratovať riad, až potom začnite pomáhať. Tým mu umožníte určiť plynutie udalosti. Ak chcete pomôcť, uistite sa, že hostiteľ s tým súhlasí, buď sa ho spýtajte alebo naviažte strategický očný kontakt.

assorted-color ceramic bowls and saucers lot on white wooden shelves
Photo by Brooke Lark on Unsplash

8. Zostať neskoro, aby ste všetko dohnali

Večera je o príjemnom čase a dobrej konverzácii, no niekedy sa s osobou, s ktorou naozaj chcete tráviť čas: so svojím hostiteľom, nemôžete porozprávať toľko, koľko by ste chceli. Najmä ak je táto osoba vašim dobrým priateľom alebo osobou, ktorú ste nejaký čas nevideli, možno si myslíte, že čas na to, aby ste to poriadne dohnali, keď už všetci ostatní odídu. Alebo možno len chcete zostať dlhšie a pomôcť s upratovaním, pretože im nechcete nechať veľký neporiadok. Ale zostať neskoro, aj keď je to dobre mienené, môže na vášho hostiteľa vyvinúť väčší tlak. Koniec koncov, plánovanie perfektnej noci a večere ide často ruka v ruke s dlhým a rušným dňom a môžu byť unavení! 

Namiesto toho: Berte servírovanie kávy ako vodítko, že váš hostiteľ by chcel večer zabaliť do nasledujúcej hodiny. Takže, ak chcete niečo urobiť pred koncom noci, káva môže byť vašou najlepšou stopou, že práve teraz nastal čas.

Two Women and Man Talking
Photo by cottonbro studio on Pexels

zdroj

Juliána Mochnaľová
Vášnivý cestovateľ, milovník dobrého jedla a človek, ktorý každý deň žije naplno. Prinesiem vám množstvo zaujímavých informácií, rád, takisto zábavy a odreagovania. "Stay tuned" :-)
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre