Zelenec chochlatý – ako si vypestovať populárnu izbovú rastlinu a aké jej druhy existujú?

6250

Ak patríte medzi začínajúcich záhradkárov, vašej pozornosti by nemal uniknúť Zelenec chochlatý (Chlorophytum comosum), ktorý patrí medzi najprispôsobivejšie a tiež veľmi obľúbené izbové rastliny  nevyžadujúce si veľa pozornosti.

Okrem toho, že Zelenec chochlatý, vďaka jeho úžasným listom, dodá vášmu interiéru zeleň, pomáha tiež zlepšiť kvalitu vzduchu vo vašom dome. Dokáže vyčistiť vzduch a odstrániť tak 90% toxínov vo vzduchu.

Starostlivosť o túto rastlinu je naozaj veľmi jednoduchá. Zaujímavé je, že Zelenec chochlatý prežije aj v podmienkach menej ako ideálnych. Rastlinu postihuje len málo problémov, avšak v žiadnom prípade by nemala byť vystavená mrazu. Ideálne pre rastlinu je, ak dokážete napodobniť jej pôvodné tropické prostredie.

Zelenec chochlatý

Charakteristika Zelenca chochlatého

Rastlinu pôvodom z Južnej Afriky bolo spočiatku možné nájsť rásť v tropickom dažďovom pralese. Neskôr sa rozšírila do sveta a v 19. storočí sa stala súčasťou mnohých domovov.

Rastlina má štíhle, jemne klenuté listy. Tie dorastajú do dĺžky 30-45 cm. Listy sú buď zelené alebo pruhované zeleno-biele. Dospelé rastliny sa vyznačujú dlhou stonkou, na ktorej sú malé kvety v tvare hviezdy. Po tom, čo tieto kvety v tvare hviezdy odpadnú, sa na ich mieste začnú tvoriť drobné rastliny so svojimi vlastnými korienkami. Rýchlosť rastu rastliny je mierna.

Jedinečnosťou tejto rastliny je jej kvitnutie v lete a to v čase, keď ostatné rastliny odkvitajú.

Vzhľadom na charakter listov Zelenca chochlatého, odporúča sa rastlinu pestovať v závesnom koši, aby mali listy dostatočný priestor na ich klenutie.

 

Mohlo by vás zaujímať: Ako si vypestovať lopatkovec

Pestovanie Zelenca chochlatého

Zelenec chochlatý je vhodné pestovať v závesnom kvetináči kvôli jeho dlhým stonkám a listom kaskádovitého charakteru. Odporúčané je pestovať ho tiež na stĺpoch. Dôležité je, aby listy mali dostatok miesta rozpínať sa a neboli rozdrvené. V teplom podnebí je vhodné umiestniť ho aj vo vonkajšom prostredí, či už v kvetináči alebo zasadiť ho priamo do zeme.

V prípade jeho pestovania v kvetináči je potrebné ubezpečiť sa, že nádoba má na jej spodnej strane dostatok otvorov na odvádzanie vody.

Nesmieme zabudnúť na jeho pravidelné polievanie najmä počas jeho vegetačného obdobia (od jari po jeseň) a pravidelné prihnojovanie. V prípade, že korene rastliny prerastajú nádobu, je potrebné  rastlinu  presadiť.

Kam umiestniť zelenec?

V prípade, že Zelenec chochlatý pestujeme v interiéri, ideálne je jeho umiestnenie na presvetlené okno s dostatkom nepriameho svetla. V takom prípade bude rastlina prekvitať. Vo vonkajšom prostredí rastlinu pestujeme v svetlom tieni. Tmavý tieň je tiež v poriadku, avšak rastlina nebude rásť robustne. Dôležité je vyhnúť sa priamemu svetlu, ktoré by mohlo spáliť listy.

Pôda (zemina)

Zelenec chochlatý dokáže rásť v rôznych typoch pôdy, ale uprednostňuje pôdu kyprú, ílovitú s dobrou priepustnosťou. Preferované je neutrálne pH, ale rastlina znesie aj mierne kyslú až mierne zásaditú pôdu. V prípade, že hladina solí v pôde je vysoká, špičky listov začnú hnednúť. Hnednutie listov je teda signál, že treba vymeniť pôdu.

Prečítajte si:

Ako polievať?

Rastlinu je potrebné dostatočne zalievať, ale nie prelievať. Premočená pôda môže spôsobiť hnilobu koreňov a v konečnom dôsledku zničenie celej rastliny. Rastlina skôr znáša vysušenie pôdy ako jej premočenie. Zelenec chochlatý neobľubuje fluorid a chlór vo vode, preto sa odporúča rastlinu zalievať dažďovou alebo destilovanou vodou pre rastliny. V inom prípade začnú špičky listov hnednúť.

Teplota a vlhkosť

Ideálne je pre rastlinu teplo a vlhko. Zelenec chochlatý, pestovaný v interiéri, by mal byť chránený pred prievanom a priamym vplyvom klimatizácie. Rastlina obľubuje nižšie teploty 13-18 °C, avšak nie teploty pod úrovňou 10 °C . Pravidelné zvlhčovanie rastliny jej pomáha udržať si primeranú vlhkosť. Ak je vlhkosť rastliny príliš nízka, konce listov hnednú.

Ako hnojiť?

Rastlina obľubuje mierne hnojenie, v prípade prehnojenia budú listy hnednúť a pri nedostatku hnojiva bude rastlina rásť veľmi slabo. Počas jej vegetačného obdobia sa odporúča používať granulované alebo rozpustné hnojivo a riadiť sa príslušnými pokynmi.

Presádzanie a rozmnožovanie Zelenca

Zelenec chochlatý potrebuje presadiť každé dva až tri roky. To, že je už čas rastlinu presadiť, naznačia korene vyčnievajúce z drenážnych otvorov. Ideálny čas na presadenie rastliny je jar. Samotný proces je veľmi jednoduchý. Rastlinu je potrebné vybrať z pôvodného kvetináča a umiestniť ju do novej o čosi väčšej nádoby, pridať dostatok pôdy a rastlinu zaliať.

Čo sa týka rozmnožovania rastliny, to je tiež veľmi jednoduché vzhľadom k tomu, že na samotnej rastline sa v istom momente vyvinú korienky 2,5- 5 cm dlhé. Vtedy je čas na rozmnoženie rastliny. Nožnicami opatrne odrežeme novú časť rastliny s korienkami a zasadíme ju do novej nádoby s vlhkou, nie však premočenou pôdou.  Ďalšou možnosťou je k materskej rastline umiestniť ďalší kvetináč,  do ktorého zakoreníme nový výhonok a až potom, čo sa rastlina ujme, dcérsku rastlinu oddelíme od materskej.

Alternatívou je tiež dospelú rastlinu vybrať z kvetináča, korene rozdeliť a rastliny zasadiť do dvoch a viacerých kvetináčov.

Prečítajte si tiež: Ako rozmnožiť monsteru.

Bežný škodcovia a choroby rastliny

Medzi bežných škodcov, ktorý môžu rastlinu napadnúť, patria vošky, mole a roztoče. Bežným znakom toho, že rastlinu napadol nejaký škodca sú jej znehodnotené listy. V takomto prípade sa odporúča rastlinu opláchnuť. Vo vážnejšom prípade je možné použiť prostriedok na odstránenie škodcov.

Predaj zelenca a cena

Ak si chcete zelenec kúpiť je na čase zamieriť do lokálneho záhradkárstva. Ide o populárnu rastlinku čiže by ste nemali mať problém s jej dostupnosťou.  Jeho cena je tiež často prívetivá. Závisí síce od predajcu a veľkosti rastlinky ale mali by ste sa zmestiť do 10 EUR. Ak by ste chceli ušetriť môžete sa pridať do niektorých lokálnych záhradkárskych skupín na facebooku alebo do rôznych diskusných fór. Ľudia často predávajú alebo darujú svoj zelenec za symbolickú cenu.

Aké druhy Zelenca chochlatého poznáme?

Vo všeobecnosti existuje viac ako 200 odrôd Zelenca chochlatého.  Každá odroda má svoju jedinečnú vlastnosť, ktorá ju odlišuje od ostatných a ich hlavným rozdielom je ich fyzický vzhľad.

Tieto odrody by sme mohli rozdeliť do troch základných skupín na pestré, nepestré a kučeravé.

  1. Pestrá odroda Zelenca chochlatého je najpopulárnejšou odrodou. Mnoho ľudí pozná iba túto odrodu, ktorá si dokáže získať pozornosť ľudí veľmi rýchlo, najmä ak má veľa výhonkov.
  2. Zelené (nepestré) rastliny Zelenca chochlatého, tiež známe ako „Shamrock“ alebo podľa niektorých ľudí dostali názov „oceán“. Ide o veľmi vzácnu odrodu, ktorá je jednofarebná, zelená.
  3. Kučeravá odroda Zelenca chochlatého má veľa z vlastností pestrej odrody. Listy vyzerajú presne ako listy pestrej odrody s tým, že sú stočené. Táto odroda je veľmi zriedkavá a je ťažké ju nájsť.

Nižšie vám prinášame niekoľko najbežnejších druhov Zelenca chochlatého, ktoré možno nachádzať v našich interiéroch:

  1. Chlorophytum Comosum Vittatum: Ide o najbežnejšiu vždy zelenú odrodu Zelenca chochlatého. Na listoch, ktoré sú mierne stočené, je stredový biely až krémový široký pásik, ktorý je obklopený stredne zelenými okrajmi. Stonky sú dlhé a biele. List môže dorásť do dĺžky 30 až 60 cm. Rastlina je odolná voči suchu a odporúča sa ju pestovať v svetlom tieni a dobre odvodnenej pôde. V prípade preliatia rastliny listy rýchlo zožltnú a opadnú.
  2. Chlorophytum comosum Variegatum (Reverse Variegatum): Okraje listov sú krémovej, jemne žltej alebo bielej farby s tmavozeleným pruhom v strede. Stonky sú dlhé a zelené a rastlina môže byť celkovo veľmi veľká.
  3. Chlorophytum laxum: Rastlina je veľmi podobná predošlému typu a jedinou výnimkou  to, že obrys listov je oveľa jasnejší. Rastlina nedorastá do takej výšky, ako ostatné druhy a namiesto toho sa rozrastá do šírky. Vo všeobecnosti je nedostatok tejto rastliny a nie je jednoduché si túto rastlinu zaobstarať.
  4. Chlorophytum comosum Bonnie: Listy tejto rastliny sú dlhé voľne stočené so zeleným okrajom a krémovým pásikom v strede listu. Výnimočnosťou tejto rastliny sú jej nádherné žlté kvety vďaka ktorým vyzerá samotný priestor ešte lepšie. Ideálnym priestorom pre umiestnenie tejto rastliny sú menšie miestnosti alebo balkóny.
  5. Chlorophytum viridescens Hawaiian: Rastlina tiež známa ako „Zlatá žiara“ fascinuje vďaka svojim lesklým zeleným listom. Táto rastlina má malú veľkosť a nezaberá veľa miesta. Dorastá len do dĺžky 15 až 30 centimetrov. Potrebuje dostatočné osvetlenie, vlhkú a dobre odvodnenú pôdu a čiastočný tieň.
  6. Chlorophytum capense: Rastlina je výnimočná pevnými zelenými listami s bielym okrajom, pričom listy neprodukujú ďalšie „rastliny“ s vlastnými korienkami. Kvety rastliny rastú priamo nahor namiesto toho, aby viseli.
  7. Chlorophytum Bichetii: Ide o nekvitnúci druh Zelenca chochlatého. Rastlina neprodukuje žiadne výhonky a je uprednostňovaná  na zakrytie pôdy viac ako na jej umiestnenie do visiaceho kvetináča.

 

Užitočné zdroje:

https://www.thespruce.com/spider-plants-chlorophytum-definition-1902773

https://www.gardeningknowhow.com/houseplants/spider-plant/spider-plant-care-gardening-tips-for-spider-plants.htm

https://gardenine.com/spider-plant-types/

Zaujimavý Svet
Zaujímavý Svet - každý deň pre vás hľadáme zaujímavý obsah z rôznych oblastí od vedy 21. storočia po históriu. Zaujímame sa aj o zdravie a domácnosť. Pri našich článkoch používame overené zdroje a pri zdravotníckych témach dávame dôraz na vedecké štúdie.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre