Pestovanie Aloe vera nie je náročne – Ideálne miesto je v byte ale dá sa to aj vonku, dajte ale pozor na choroby!

164805

 

Napísali sme pre vás už niekoľko článkov o rastline s názvom Aloe Vera a jej všestranných účinkoch na zdravie človeka. Tento článok vás už nebude presviedčať prečo je Aloa Pravá tým správnym bio produktom do vašej domácnosti. Rôzne aloe vera produkty si môžete zakúpiť online ak ste však nadšený záhradkár, nič vám nebráni si rastlinu vypestovať svojpomocne doma. Dokonca aj Slovensko môže byť vhodným prostredím pre jej rast ak dodržíte nasledujúce podmienky. Ako na pestovanie Aloe vera v byte či v záhrade?

 

Pestovanie Aloe Vera
Aloa Pravá je vhodná na pestovanie v bytových podmienkach. Foto: Pixabay

O rastline:

Botanický názov Aloe vera
Vystavenie slnečnému žiareniu Veľa slnečného žiarenia
Typ pôdy Piesočnatá
pH pôdy Neutrálne pH
Kvitne Jar, Leto, Jeseň
Farba kvetov Oranžová, Ružová, Červená, Žltá

 

Aloe vera alebo po slovenský Aloa pravá je sukulent z rodu Aloe.  Rastlina je bezstonková alebo výnimočne s krátkymi stonkami. Jej listy sú mäsité a vyznačujú sa tým, že po ich okrajoch rastú malé zúbky, ktoré pomáhajú rastline prežiť  v drsnom prostredí.  Aj keď rastlina potrebuje mnoho slnečného žiarenia, nie je vhodné ju vytavovať priamo na Slnko pretože môže začať žltnúť.

Ako pestovať Aloe vera  v byte?

Na sadenie rastlinky si nechajte dosť času. Sadenie a presádzanie musí byť relaxačná činnosť inak hrozí, že v časovej tiesni rastlinku poškodíte alebo zasadíte zle. Byt je ideálnym miestom pre pestovanie na Slovensku.

1. Vyberte si správny truhlík či kvetináč

Aloe je rastlina, ktorá má hrubé listy a krátke korene čiže s rastom rastliny budete pravdepodobne musieť vymeniť nádobu do ktorej ste ju zasadili.  V tabuľke nižšie uvádzame overených predajcov truhíkov či kvetináčov za výhodné ceny. Pre pestovanie tejto rastliny odporúčame takzvaný terracotta črepník.  Umelé či plastové kvetináče môžete použiť tiež ale pravda je, že  budu vlhkosť v pôde udržiavať dlhšie.  Masívnejší kvetináč z pevného materiálu je tiež lepší z dôvodu, že udrží masívne listy Aloe. Určite je vhodné aby váš kvetináč prepúšťal vodu prípadne môžete použiť drenáž na odvodnenie rastliny. Črepník by mal byť rovnako vysoký ako je široký.

 

2. Aloa pravá potrebuje predovšetkým teplo a slnečné žiarenie.

Rastlina potrebuje 8 až 11 hodín slnečného žiarenia a najviac sa jej darí pri teple. To však neznamená, že si nemôžete Aloe Vera vypestovať aj na Slovensku a dokonca v byte. Jediné, čo potrebujete urobiť je presunúť rastlinu v tom správnom období do tepla . Aloe trpí už pri teplote -4 ºC . Rastlinu nevystavujte priamo na Slnko ani ju nedávajte blízko radiátorov aby ste jej nahradili teplo.

 

 TIP: Nechajte rastlinu blízko okna aj počas zimy 

Mohlo by vás zaujímať: Ktoré rastlinky sú nenáročné na pestovanie?

3. Zasaďte rastlinu do suchej zeminy a použite vhodný substrát.

Aloe Vera rastie v suchých a často extrémnych podmienkach. Príliš veľa vlhkej pôdy ju môže zničiť, preto dbajte na to aby bola pôda dobre odvodnená. Vhodný je rovnaký druh pôdy aký sa používa na pestovanie kaktusov. Ubezpečte sa tiež, že črepník má otvor na odtekanie vody. Na základe podmienok v ktorých rastlinka rastie je vhodným substrátom napríklad tento na kaktusy. Naplňte črepník zeminou aspoň do 1/3 a položte dnu rastlnku. Začnite znova plniť pôdou až kým nezakryjete celý spodok rastliny tak, aby vám ostala trčať len vrchná časť rastliny. Nezasypte rastlinku úplne, nechajte priestor aspoň zo štvrtiny prázdny.

 

Aloa Pravá
Aloe Vera rastie v suchých podmienkach. Jej mohutné listy sú toho dôkazom. Foto: Pixabay

 

 TIP: Aby ste predišli odparovaniu vody môžete okolie rastliny posypať kamienkami.  

4. Rastlinu po zasadení nepolievajte.

Mohlo sa totiž stať, že ste počas sadenia mierne poškodili korienky a zalievanie takýchto korienkov by mohlo viesť k poškodeniu celej rastliny . Doprajte rastline 2-3 dni oddych a potom zľahka začnite polievať. Aloa Pravá obsahuje vo svojich listoch množstvo vody čiže sa nemusíte ničoho báť.

5. Vhodné hnojivo na Aloe vera

Hnojenie je vhodné ak sa rastline z nejakého dôvodu nedarí. Aloe však rastie v drsných podmienkach a je zvyknutá na nedostatok živín rovnako ako kaktusy.  Vhodné hnojivo však môže pomôcť rastlinke rásť alebo odstrániť problém s chorobami.  Vhodné hnojivo je to určené pre kaktusy.

Pestovanie vonku

Pestovanie Aloe vera vonku je určite náročnejšie a to predovšetkým na Slovensku. V južných oblastiach môže Aloe zimovať aj vonku na dvore (ak jej vyrobíte ochranu)  ale na väčšine Slovenska je potrebné rastlinu presunúť dnu.  Dôležité ale je aby ste nesadili Aloe priamo do pôdy. Pôda na Slovensku nevyhovuje sukulentom.  Vonkajšie pestovanie je možné iba v kvetináči. Na zimu môžete v teplejších oblastiach vytvoriť pre rastlinu fóliovník alebo plastovú ochranu.

 

Vhodné hnojivoNajlepšia cena
ENGO vodorozpustné hnojivo na izbové rastliny
AGRO IZBOVÉ RASTLINY 0,5L
House plant focus Hnojivo pre izbové rastliny - 100 ml

Kde kúpite rastlinu Aloe vera?

Ak sa vám nepodarí ísť na niektorí z lokálnych trhov, kde niekedy predajcovia ponúkajú rastlinku na predaj,  viete si ju kúpiť aj online u overeného predajcu. Rovnako môžete využiť rôzne pestovateľské komunity, záhradné centrá alebo skupiny na Facebooku.

Starostlivosť o Aloe vera po zasadení.

Keď ste rastlinku úspešne zasadili je čas si povedať zopár dobrých rád ako sa starať o Aloe:

 1. Aloe nepotrebuje toľko vlahy, nepolievajte rastlinu kým nebude zem suchá do hĺbky minimálne 7,5 cm.
 2. Aloa počas zimy oddychuje preto ju v zimnom období zalievajte iba 2-3 x mesačne (s výnimkou ak máte rastlinu v teplej miestnosti)
 3. Hnojiť stačí raz ročne alebo vôbec, rastlina nepotrebuje výrazné hnojenie .
 4. Pravidelne zbavujte hlinu v okolí rastliny od buriny.
 5. Ak rastlinke upadajú listy potrebuje viac slnečného svetla.
 6. Ak sú naopak listy hnedé presuňte rastlinu do temnejšieho prostredia.
 7. Ak listy zožltnú okamžite prestaňte rastlinu zalievať.
 8. Ak sú listy pokrútene rastlinka potrebuje viac vody.

Ako rozmnožiť Aloe?

Ak je vaša rastlinka dostatočne stará je možné, že začne produkovať nové „puky“, ktoré môžete rozmnožiť alebo darovať.  Takto si jednoducho môžete rastlinku replikovať:

 1. Identifikujte odrezky a pomocou záhradných nožničiek alebo noža ich oddeľte tak, aby na nich ostalo aspoň 1cm stonky.
 2. Odrezky nechajte zopár dní na mieste s nepriamym slnečným žiarením. V tomto bode sa rastlina začne „liečiť“ z porezania a tento proces ďalej zabezpečuje lepšiu odolnosť Aloe vera – chráni ju pred ďalším hnitím.
 3. Keď sa odrezky zacelili je čas ich zasadiť. Potrebujete rovnakú zeminu aj postup ako pri dospelej Aloe.
 4. Dajte črepník s novou rastlinou na slnečné miesto a znova čakajte aspoň týždeň pred zaliatím.

Čo robiť aby Aloe kvitlo?

kvet

Ak chcete aby Aloe vera kvitlo v byte máme pre vás zlú správu. Kvitnutie rastliny je príznačné hlavne pre vonkajšie sukulenty. Aloa Pravá síce kvitne ale len málokedy ak je pestovaná ako izbová rastlina.  Kvety vo vonkajších podmienkach sú vysoké, často v oranžovej farbe. Možno ste videli túto rastlinu kvitnúť v krajinách ako Portugalsko alebo Chorvátsko. To sú ideálne podmienky pre kvitnutie, ktoré sú na Slovensku ťažko dosiahnuteľné (celoročné teplo a veľa svetla).  Samozrejme sú prípady, že Aloe kvitla aj ako izbová rastlina. Svoje šance na kvitnutie môžete zvýšiť nasledovne:

 • Doprajte rastline maximum denného svetla. Hlavne  v letnom období môžete „izbovku“ vystaviť na balkón alebo na miesto, kde bude mať celodenné svetlo. Večer ju môžete presunúť dnu, nerobte to ale  hneď musíte nechať sukulent nech sa prispôsobí postupne.
 • Doprajte rastlinke dostatok vody tak, aby nedochádzalo vysychaniu ale zároveň ani hnitiu koreňov.
 • Ak nekvitne, nezúfajte.  Ako sme spomínali Aloe vera v byte potrebuje veľa šťastia aj úsilia aby kvitlo.

Choroby a škodcovia

Aloe je náchylné, podobne ako iné izbové rastliny, na dobre známych škodcov ako sú napríklad múčnatky. Rovnako sa u tejto rastliny môžu objaviť choroby alebo nežiadúce stavy ako napríklad:

 • Hnitie koreňov
 • Hnitie listov
 • Žltnutie listov
 • Mäknutie listov
 • Pleseň

Najčastejšie spôsobuje tieto stavy príliš časté polievanie.  Vysychanie rastliny je z pochopiteľných dôvodov menej časté ale možné.

Ako zazimovať?

Hlavne na Slovensku môže mať sukulent v zimnom období veľký problém. Ideálne je v zime presunúť rastlinu do stredne chladných miestností. Určite ju nedávajte k radiátorom ani sa nesnažte „simulovať“ teplé oblasti.  Vhodným sú napríklad schodiská, chodby s oknami alebo aj pivnica ak v nej máte dostatok svetla. Dôležité je aby mala rastlina dostatok slnečného žiarenia.

V zimnom období na chladnejších miestach stačí zalievať raz mesačne. V byte môžete aj dvakrát.  V záhrade môžete skúsiť zazimovať rastlinu pomocou fólie vonku. Vhodné len ak bývate na juhu Slovenska.  Tiež rastlinu v zimnom období nepresádzajte, je totiž vyčerpaná. Najviac ideálne zimovanie Aloe vera je v takzvanej zimnej záhrade (nevykurovaná miestnosť s obrovskými oknami).

 

Ako strihať a získať gél z Aloe vera?

Mnoho ľudí pestuje túto rastlinku aj kvôli jej úžitku. Vo vnútri rastliny sa totiž nachádza priezračný gél respektíve dužina.  Aloe vera gél je príznačný pre svoje účinky. Ľudia ho používajú pre jeho protizápalové účinky, proti štípancom a popláleninám. Určite neodporúčame tento domáci gél konzumovať. Aj keď sa Aloe aj konzumuje –  napríklad pitím šťavy, je nebezpečné to robiť aj v prípade domácej rastliny. Ako tedea získať gél z vašej rastliny?

 1.  Pripravte si dobre ostrý nôž alebo záhradné nožnice
 2. Odstrihnite veľký zrelý list
 3. Pozdĺžne gél rozrežte
 4. Pomocou noža alebo ručne gél vytlačte do nádoby
 5. Môžete aplikovať na popáleniny, štípance alebo ako prevenciu pred Slnkom v lete

Ako pestovať Lopaktovec, monsteru či kalateu

O pestovaní rastlín píšeme pravidelne. Prečítajte si ako si vypestovať v domácich podmienkach rastlinky ako monstera, lopatkovec či kalatea?

 • Monstera je veľmi populárny izbový kvet.  Dajte si ale pozor na rôzne choroby, ktoré ju postihujú.
 • Zistite ako pestovať lopatkovec, čo robiť aby vám kvitol a aké je najlepšie hnojivu pre túto izbovú rastlinu.
 • Chcete  pestovať svokrine jazyky ? Zistite ako ich rozmnožiť a aká starostlivosť o ne je vhodná.

13 komentáre

 1. čo robiť, keď nová rastlinka (cca 1 rok, alebo 1,5) má neustále nové odnože? Nezosilnieva veľmi, len sa stále tlačia nové a nové rastlinky popri nej?

  • Kúpiť ju môžete v lokálnom záhradnom centre ale ideálne je u špecializovaných pestovateľov, na trhu alebo vo facebookových skupinách určených pre komunitu pestovateľov izbových rastlín

 2. Aloe vera je asi jediná rastlina čo prežije v zime nad radiatorom, veľa krát som nakúpil rastliny, tešil sa z nich a po tom keď prišla zima ta kradiator mi všetko zničil, rasliny ako calathea priam neznášajú radiator… našťastie mám už zasklený balkon kde je v zime okolo 10-15-19 stupnov čo je uplne ideálna teplota na zimne prezimovanie všetkých izbových aj vonkajších rastlín…..

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.