5 neuveriteľných historických pokladov, ktoré sa kedy našli

11260

Ak by boli dobrodružné videohry a filmy ako Indiana Jones pravdivé, po celom svete by existovali artefakty a skrýše cenností z dávnych čias, ktoré len čakajú na objavenie, ale je to naozaj tak? Aj keď väčšina odborníkov kariéru „hľadačov pokladov“ stále nekategorizuje ako hodnotné povolanie, niektoré z týchto pokladov sa za rôznych okolností objavili, väčšinou náhodou.

Egyptská múmia so zlatom

Začiatkom roku 2023 oznámil tím archeológov a výskumníkov pracujúcich v hrobkách v Sakkáre neďaleko egyptského Memfisu jeden z najprepracovanejších pokladov, aké sa kedy v tejto oblasti našli. Okrem iného obsahoval 4300 rokov starú múmiu kompletne obalenú vrstvami zlata, uloženú v zapečatenom kamennom sarkofágu v 10-metrovej šachte. Podľa jej honosného vzhľadu a nezvyčajných doplnkov vrátane čelenky a náramku na hrudi ju pomenovali Hekashepes, ktorý mohol byť mimoriadne bohatým členom staroegyptskej spoločnosti.

brown wooden tribal mask on brown wooden table
Photo by Narciso Arellano on Unsplash

Tento nález je bezpochyby najstaršou zlatom pokrytou múmiou, aká bola kedy objavená. Na rozdiel od iných múmií z tohto regiónu bol Hekashepes v čase smrti mumifikovaný umelými technikami a oblečený do šiat v porovnaní s bežnými obväzmi, ktoré nachádzame v iných hrobkách. Okrem toho sa pri vykopávkach objavili aj hrobky ďalších ľudí z piatej a šiestej dynastie Starej ríše starovekého Egypta, ako napríklad sudcu a spisovateľa menom Fetek, kňaza menom Chnumdžedef a ďalšieho kňaza, ktorý sa mohol volať Messi.

Starorímske striebro

Archeológovia pracujúci neďaleko mesta Livorno v Toskánsku v Taliansku nedávno objavili celkovo 175 strieborných mincí z obdobia starovekej rímskej republiky. Tento poklad, ktorý bol pravdepodobne zakopaný medzi rokmi 157 až 82 pred n. l. počas búrlivého obdobia v dejinách Ríma, mohol byť ukrytý počas občianskej vojny.

Zdroj: Thomas K./Pexels

Mince si ako prvý všimol člen archeologickej skupiny, hoci informácia bola pôvodne pred verejnosťou utajená, aby sa dokončili vykopávky v tejto oblasti. Žiaľ, nič iné z tohto obdobia sa v regióne nenašlo, hoci pri predchádzajúcej expedícii sa približne pol kilometra odtiaľ objavila rímska farma. Podľa odborníkov mohlo striebro patriť vojakovi, ktorý sa dostal do konfliktu, alebo obchodníkovi, ktorý si chránil svoje bohatstvo, keďže ukrývanie pokladov pod zemou bolo v tom čase bežnou praxou. Ak sa budeme riadiť dátumami, nález môže pochádzať z obdobia občianskej vojny, ktorá v roku 82 pred n. l. vyústila do nástupu rímskeho generála Lucia Cornélia Sullu.

Vrak lode San José

San José bola španielska vojnová loď naložená pokladmi, ktorá sa stratila v kolumbijských vodách počas bitky s anglickou flotilou v roku 1708. Trvalo viac ako tri storočia, kým sa zistila jej poloha, keď ju tím z Oceánografického inštitútu Woods Hole pomocou robotickej ponorky a pokročilých mapovacích techník našiel v roku 2015 neďaleko mesta Cartagena. Loď, často označovaná za „svätý grál vrakov“, prevážala obrovský poklad vrátane zlatých ingotov, mincí, diel a čínskeho porcelánu.

underwater photography of titanic
Photo by NOAA on Unsplash

Hoci tento objav mal prípad vyriešiť, v skutočnosti viedol k obnoveniu právneho a politického boja o skutočné vlastníctvo pokladu. V plnej miere si ho nárokuje kolumbijská vláda, ktorá najprv súhlasila s rozdelením s hľadačmi pokladu, ale neskôr podmienky zmenila, čo viedlo k súdnym sporom, ktoré sa ťahali celé desaťročia. Nárokuje si ho aj španielska vláda spolu s niekoľkými ďalšími súkromnými subjektmi.

Poklad z občianskej vojny

Veľký kentucký poklad zahŕňa takmer 700 zlatých mincí z obdobia občianskej vojny, ktoré boli nedávno objavené na kukuričnom poli v Kentucky. Zbierka, ktorú našiel neznámy človek, obsahuje zlaté mince v hodnote 1, 10 a 20 dolárov razené pred občianskou vojnou a počas nej, pričom ich celková hodnota v dnešných peniazoch predstavuje približne 1 milión dolárov.

brown round coins on brown wooden surface
Photo by Dan Dennis on Unsplash

V zbierke sa nachádza mnoho vzácnych zlatých mincí vrátane mincí Liberty Double Eagles z roku 1863, z ktorých každá môže mať hodnotu až 381 875 USD v závislosti od ich stavu a dátumu razby. Podľa Ryana McNutta, archeológa z Georgijskej južnej univerzity, bol poklad pravdepodobne ukrytý pred Morganovým nájazdom počas občianskej vojny v roku 1863.

Poklad Panagyurishte

Poklad Panagyurishte, ktorý 8. decembra 1949 objavili traja bratia v strednom Bulharsku, je zbierka deviatich zlatých nádob z tráckej doby s hmotnosťou približne 6 kilogramov. Obsahuje starogrécke nádoby na pitie v tvare zvieracích hláv a vzory zobrazujú výjavy z rôznych mýtov a príbehov z tohto obdobia.

Zdroj: Ann Wuyts/Wikimedia Commons

Odborníci sa domnievajú, že poklad patril neznámemu tráckemu panovníkovi z kmeňa Odrysovcov a datuje sa do konca štvrtého a začiatku tretieho storočia pred naším letopočtom. Zlaté artefakty sú zmesou helénskych, perzských a skýtsko-sarmatských vplyvov, hoci ich účel a pôvod zostávajú záhadou. Niektoré teórie naznačujú, že nádoby sa používali pri rôznych rituáloch vzhľadom na zložitosť ich vyobrazenia.
Poklad je odvtedy vystavený v rôznych múzeách po celom svete, pretože označuje dôležité obdobie v dejinách starovekej Trácie aj Grécka.

Zdroj

Michaela Hric
Ahoj, volám sa Michaela. Veľmi rada čítam, cestujem, varím, no a samozrejme píšem. Prajem príjemné čítanie :)
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre