Obrovský štít tela, ktorý nás dokonale ochráni

575

Koža veľmi dôležitým orgánom, ktorý si vyžaduje perfektnú starostlivosť. Je to náš najdôležitejší a jediný štít pred okolitým svetom a každý takýto nástroj je potrebné riadne udržiavať v bezchybnom stave, aby plnil svoju správnu funkciu.

Shutterstock.com

Zaujímavé fakty

Udáva sa, že plocha kože bežného zdravého človeka tvorí 1,5 až 2 metre štvorcové. Jej hmotnosť by mala dosahovať od 5 do 9 % celkovej váhy človeka. Pokiaľ by sme podrobne skúmali samotnú váhu, je to niekedy až 20 kg. Hrúbka je rozdielna, no v priemere sa udáva do 0,03 mm. Samozrejme, že v jednotlivých častiach tela je tenšia a inde zasa hrubšia. Všetky spomínané fakty, ako aj jej vzhľad závisia od:

  • starostlivosti
  • veku
  • životného štýlu
  • stravovania

Najtenšia koža je na očných viečkach, uchu, predkožke penisu, najhrubšia potom na chrbte, dlaniach a chodidlách. Podkožné väzivo je 2x hrubšie u žien a nič na tom nezmení ani diéta. Pokožkou môžete z tela odpariť aj litre telesnej tekutiny a stratiť veľké množstvo tepla. Je známych viac ako 300 kožných chorôb a , ktoré sa na nej prejavujú. Viac ako 55% žien udáva, že má citlivú pleť?

Foto: Shutterstock.com

Koža ako inšpirácia

Koža má aj svoju písomnú históriu. Napríklad prvé dochované písomné zmienky o kožných chorobách pochádzajú z obdobia starovekého Egypta, kde je opisované ochorenie leprou. Francúzsky chirurg Guy de Chauliac zase opísal červené škvrny na tvári a zdurený nos, teda choroba známa ako ružienka (rosacea). Mnoho prejavov kožných ochorení je popísaných aj v dielach známeho anglického .

Dôležité funkcie, bez ktorých dochádza k ochoreniam

Koža je aj za normálnych okolností bohato osídlená miliardou mikroorganizmov. Niekedy sa dostanú doslova pod kožu a narobia veľmi veľa problémov. Jedným z nich je zápalový proces. Základom bezchybného stavu našej pokožky je mať na dobrý hydratačný krém a pravidelne ju zásobovať aj živinami z prírody. Poškodenie kože môže niekedy znamenať aj prejav ochorenia vnútorných orgánov, preto by sme nemali podceňovať žiadny dôležitý detail a dopriať jej adekvátnu starostlivosť.

Zaujimavý Svet
Zaujímavý Svet - každý deň pre vás hľadáme zaujímavý obsah z rôznych oblastí od vedy 21. storočia po históriu. Zaujímame sa aj o zdravie a domácnosť. Pri našich článkoch používame overené zdroje a pri zdravotníckych témach dávame dôraz na vedecké štúdie.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre