Od nočnej mory k realite: 5 desivých filmov podľa skutočných udalostí

12833

Existuje populárne príslovie, že pravda je niekedy zvláštnejšia ako fikcia, čo môže byť veľmi pravdivé. Pravda môže niekedy aj desiť aj slúžiť ako inšpirácia pre vymyslené udalosti a postavy. Všetci dúfame a veríme, že priemerný hororový príbeh je len výplodom spisovateľovej fantázie, ale inšpirácia aj pre tie najtemnejšie nápady niekedy pochádza zo skutočného života.

Červená svadba v seriáli Hra o tróny bola inšpirovaná dvoma skutočnými masakrami

Seriál Hra o tróny z produkcie HBO bol jedným z najpopulárnejších televíznych seriálov, ktorý si naladili milióny divákov. Väčšina príbehu je jednoznačne vymyslená, ale sú v ňom primiešané kúsky skutočného života, aj keď len ako inšpirácia. Jeden z najpozoruhodnejších sa týka Červenej svadby. V seriáli sa Červená svadba vzťahovala na udalosti zo svadby Robba Starka, keď sa ich historickí spojenci Freyovia obrátili proti Starkom a zavraždili Robba, jeho ženu a matku spolu so všetkými jeho spoločníkmi. Táto scéna bola neuveriteľne brutálna a šokujúca.

Autor vysvetlil, že inšpiráciu pre túto udalosť čerpal z dvoch skutočných udalostí. Jedna udalosť, známa ako Čierna večera, sa stala v roku 1440. Šestnásťročný gróf Douglas a jeho mladší brat boli pozvaní na večeru s desaťročným kráľom Jakubom II. Večer prebiehal dobre, až kým na stôl nespadla čierna býčia hlava a bratov Douglasovcov vyviedol von a popravil za zradu škótsky kancelár, ktorý sa obával Douglasovej moci. Inšpiráciou bola aj ďalšia udalosť, masaker v Glencoe v roku 1691. Všetky klany dostali príkaz zrieknuť sa zosadeného kráľa a prisahať vernosť kráľovi Viliamovi Oranžskému. Klany museli poslať podpísanú prísahu, v ktorej to potvrdili, ale klan MacDonaldovcov čakal príliš dlho a ich prísaha bola zamietnutá.

13473480295 03cd226993 o
Zdroj: Global Panorama/Flickr

Keďže oficiálne neprisahali vernosť, boli vyslaní vojaci. Tvrdili, že potrebujú prístrešie a MacDonaldovci ich privítali v Glencoe, kde zostali a dva týždne si užívali pohostinnosť klanu. Potom dostali rozkaz všetkých pozabíjať, a tak sa s klanom navečerali, počkali, kým všetci zaspia, a potom 38 z nich zavraždili. Ženy a deti, ktorým sa podarilo utiecť, zomreli v chladnej zime.

Wes Craven mal niekoľko skutočných inšpirácií pre Freddyho Kruegera

Freddy Krueger zo série filmov Nočná mora v Elm Street sa stal hororovou ikonou. Vytvoril ho režisér Wes Craven pre svoj film z roku 1984 a hral ho Robert Englund. A hoci je vo filmoch nadprirodzenou bytosťou, Cravena k jeho vytvoreniu inšpirovali udalosti zo skutočného sveta.

10803541754 6e969f107e o
Zdroj: Hersson Piratoba/Flickr

Craven raz rozprával príbeh o tom, ako ho článok v LA Times inšpiroval k vzniku Nočnej mory. Bol to článok o kambodžských utečencoch a o tom, ako sa syn bál spať, pretože si myslel, že ho v takom prípade zabijú nočné mory. Nakoniec išiel spať a jednej noci zomrel.
V komentári k filmu Craven tiež vysvetlil, že časť inšpirácie pochádzala od muža, ktorého ako dieťa videl z okna a ktorý ho vystrašil a prinútil ho zamyslieť sa nad tým, prečo by dospelý človek urobil niečo také dieťaťu.

Úvod filmu Jeepers Creepers bol založený na skutočných udalostiach

Jeepers Creepers bol istý čas populárnou hororovou sériou, hoci menej známou ako Halloween alebo Hellraiser. Scenárista/režisér pôvodného filmu bol odhalený ako odsúdený pedofil, čo na istý čas ukončilo túto sériu, hoci v roku 2022 sa ju pokúsil obnoviť niekto iný.

26875849515 50c0a50708 o
Zdroj: xenopaul/Flickr

V pôvodnom filme jedna z najpamätnejších scén, ešte predtým, ako sa diváci dozvedia, kto alebo čo je zloduch, zahŕňa Creepera, ktorý zhadzuje telá do potrubia a potom prenasleduje svedkov. To bolo inšpirované skutočným vrahom Dennisom DePue. V roku 1990 sa dvojica, ktorá sa vybrala na výlet do prírody, hrala hru s poznávacími značkami, pri ktorej sa snažila poskladať slová z písmen na značkách. Za nimi sa rútilo nákladné auto a oni si z písmen robili žarty. Kamión prešiel, ale neskôr ho manželia opäť videli zaparkovaný pri opustenej škole. Videli aj vodiča, ktorý niesol zakrvavenú plachtu cez niečo, čo vyzeralo ako telo. Keď sa manželia radili, čo majú robiť, kamión sa rútil za nimi a prenasledoval ich niekoľko kilometrov. Toto všetko sa vo filme odohráva takmer presne. V skutočnom živote bol v nákladnom aute DePue a telo patrilo jeho manželke. Zavraždil ju a snažil sa zbaviť pozostatkov.

Chucky z filmu Child’s Play bol inšpirovaný skutočnou bábikou

Fanúšikovia hororov vedia, že bábika Annabelle je inšpirovaná skutočnou bábikou, ktorú kedysi vlastnili Ed a Lorraine Warrenovci. Menej známe je, že aj bábka Chucky zo série Child’s Play je inšpirovaná skutočnou bábikou menom Robert. Bábiku Roberta kedysi vlastnil maliar menom Robert Eugene Otto. Žena, ktorá v roku 1903 pracovala v rodine ako slúžka, bábiku pre maliara ručne vyrobila, keď bol ešte dieťa. Vraj praktizovala voodoo, čo súvisí s vytvorením Chuckyho vo filmoch, a bábika sa pomstila za zlé zaobchádzanie rodiny s ňou.

16060877670 7967b060dc o
Zdroj: Mike Mozart/Flickr

Podobne ako Chucky, aj Robert vraj tajne spôsoboval chaos, z ktorého potom obviňovali skutočného chlapca. Neskoršie príbehy hovorili, že Robert mohol žmurkať, hýbať sa a dokonca aj hovoriť. Po Ottovej smrti kúpila jeho pozostalosť istá žena a tvrdila, že bábika Robert je rovnako živá ako kedykoľvek predtým. Urobila to, čo by urobil každý, kto sa stretne s prekliatou bábikou, a darovala ju múzeu. Tam ho môžete nájsť dodnes.

Film Sirota bol inšpirovaný skutočným prípadom ženy, ktorá predstierala, že je dieťa

Horor Sirota je nedocenený film o dospelej vrahyni, ktorá predstiera, že je osirelé dieťa, pretože vyzerá ako mladé dievča, a potom pokračuje vo svojom vražednom konaní, keď je čerstvo adoptovaná v Amerike. Filmu sa vyčíta, že má absurdnú premisu, pravdou však je, že je založený na skutočnej udalosti.

Orphan First Kill
Zdroj: Wikimedia Commons

Skutočný príbeh sa rozhodne líši od toho filmového, ale stále v ňom figuruje žena po tridsiatke menom Barbora Skrlová, ktorá sa vydávala za 13-ročné dievča a neskôr chlapca. Skrlová sa usadila u dvojice sestier, ktoré mali malé deti, a presvedčila dospelých, že deti treba potrestať za zlé skutky, ktoré nikdy nespáchali. To nakoniec viedlo k závažnému zneužívaniu detí, než bola Skrlová nútená utiecť pred políciou.

Zdroj

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.