Odhaľovanie prameňa mladosti: 6 vizionárskych nesmrteľníkov a ich smiešne zvyky

876

Chcete žiť večne? V tomto článku odhalíme tajné životy 6 pozoruhodných ľudí, ktorí zasvätili svoj život tomu, aby prekonali hranice smrteľnosti. Od bizarných rituálov až po netradičné zvyky – kam až títo „nesmrteľní“ ľudia zašli pri hľadaní večného života?

David Murdock

Odkedy stratil svoju tretiu manželku a dvoch z ich troch synov, je David Murdock, miliardár a bývalý predseda predstavenstva spoločnosti Dole, posadnutý predlžovaním ľudského života. Vo veku 100 rokov je už netrpezlivý. Pravidelne sa sťažuje vedcom vo výskumnom areáli v Severnej Karolíne zameranom na dlhovekosť, za ktorého vybudovanie zaplatil 500 miliónov dolárov, že pokrok je príliš pomalý. Čas však vypĺňa tým, že relatívne mladým ľuďom hovorí, že pravdepodobne zomrú skôr ako on. V roku 2006 napríklad povedal dodávateľovi búracích prác, ktorého si najal, aby vyčistil pozemok pre kampus, že „pravdepodobne zomriete skôr, ako bude táto práca hotová, pretože ste taký tučný a nezdravý“, a dodal, že jeho rodina bude musieť zaplatiť za rakvu v nadživotnej veľkosti.

red green and yellow chili peppers and green chili peppers
Photo by engin akyurt on Unsplash

Základom Murdockovho úsilia je strava založená na čerstvom ovocí a zelenine. Typickým obedom môže byť smoothie zo šiestich druhov ovocia, zelený šalát s orechmi, polievka z viac ako ôsmich druhov zeleniny a fazule a malý kúsok grilovanej ryby s množstvom mrkvy, brokolice a celozrnnej ryže. Vyhýba sa mäsu a mliečnym výrobkom, ako aj cukru, soli a alkoholu. Obmedzuje aj vystavovanie sa slnečnému žiareniu. Chce vitamín D, ale nie rakovinu kože. Raz si nechal odstrániť výrastky z tváre bez anestetík, pretože sa vyhýba aj liekom.

David Sinclair

Genetik a výskumník v oblasti predlžovania života David Sinclair sa postí 16 hodín denne, a keď sa naje, obmedzí svoj príjem na 1 000 kalórií – a to len z rastlinných potravín. Neraňajkuje. Podľa neho tri jedlá denne plus občerstvenie „uvádzajú telo do stavu prebytku, ktorý vypína naše gény dlhovekosti“. Na svojom veku začal „pracovať“ po tridsiatke tým, že sa vyhýbal cukru a užíval resveratrol, ale tvrdí, že je lepšie začať sa postiť už po dvadsiatke – len nie až do bodu hladovania.

yellow and green vegetable dish on white ceramic bowl
Photo by VD Photography on Unsplash

Hoci Sinclair vie, že je dôležité spať osem hodín každú noc, on zvládne len šesť. Má však posteľ, ktorá v noci upravuje jeho telesnú teplotu, aby mu zabezpečila čo najhlbší spánok: „Zníži vám telesnú teplotu a ráno vás opäť zohreje,“ hovorí. Monitoruje aj jeho srdcovú frekvenciu. Dúfa, že jedného dňa sa jeho spoločnosť Tally Health – ktorá poskytuje personalizované tipy na dlhovekosť – „vyvinie v osobného asistenta pre wellness“. Konkrétne Sinclair dúfa, že vyvinie zariadenie, ktoré nám presne povie, čo si máme objednať z jedálneho lístka v reštaurácii a či máme vynechať dezert.

 Dave Asprey

Zakladateľ spoločnosti Bulletproof Dave Asprey na tom bol ako dvadsaťročný hacker dosť zle. Vážil 136 kíl a neustále sa cítil zle. Aj po tom, čo schudol množstvo kilogramov, si do kávy pridáva kocku masla. Podľa neho je káva superpotravina a maslo ju robí lepšou. Má takmer 50 rokov a dúfa, že bude žiť ešte aspoň sto rokov.

medication pills
Photo by Hal Gatewood on Unsplash

Každý deň vstáva o siedmej, pripravuje kávu pre svoju ženu a deti a prehĺta „hrsť doplnkov“ – „asi 40 alebo 50 tabletiek“. Patria medzi ne mitochondriálne stimulátory, peptidy a iné prípravky proti starnutiu, z ktorých niektoré sám vyvinul. Užíva aj probiotiká a minerály a potom odvádza deti do školy. Keď príde domov, 45 minút sa venuje „nejakému biohackingu“: terapii červeným svetlom, neurofeedbacku, drepom na vibračnej plošine alebo cvičeniu na odporovej páske s obmedzením prietoku krvi. Potom ide do práce. Aby si Asprey udržal stabilnú hladinu cukru v krvi, nosí kontinuálny monitor glukózy od spoločnosti, do ktorej investuje.

Jack Dorsey

Jack Dorsey jedáva jedno jedlo denne a cez víkendy nič. Hovorí, že vďaka tomu sa mu dni zdajú oveľa dlhšie – čo je skvelé pre produktivitu. Niektorí ho však kritizujú za normalizáciu porúch príjmu potravy. Keď sa Dorsey stravuje, vyzerá to takto: ryba, kuracie mäso alebo steak s trochou zeleniny. Napriek tomu, ak sa to nerobí správne, môže to viesť k dehydratácii.

slice lemon beside cup
Photo by Claudia Soares on Unsplash

Dorsey tiež experimentoval s paleo stravou, meditáciou a prácou v stoji pri infračervenom svetle. Zdá sa, že vyskúša každý nový biohack výstrelok, preto ho New York Times nazvali „Gwyneth Paltrow zo Silicon Valley“. Prisahá na himalájsku soľ a každé ráno pije „soľný džús“ – zmes vody, citrónovej šťavy a módnej ružovej soli. V skutočnosti ho tento nápoj tak nabil energiou, že ho dal k dispozícii všetkým svojim zamestnancom. Pokiaľ však nehladujete, nemusíte si dopĺňať sodík.

Marios Kyriazis

Marios Kyriazis je lekárskym riaditeľom Britskej spoločnosti pre dlhovekosť a zároveň súkromným lekárom, ktorý sa venuje pacientom, ktorí sa chcú zbaviť starnutia. Jeho bizarné odporúčania vychádzajú z osobnej rutiny – čítanie novín hore nohami a odrazom v zrkadle; písanie nedominantnou rukou; počúvanie hudby, ktorú neznáša, a argumentovanie opačnými názormi, než sú jeho skutočné.

woman biting pencil while sitting on chair in front of computer during daytime
Photo by JESHOOTS.COM on Unsplash

Ešte protichodnejšie je, že svojim pacientom hovorí, že stres je dobrý. Hoci poškodzuje bunky, malé epizódy šialenej činnosti (napríklad balenie na poslednú chvíľu na letisko) uvoľňujú viac proteínov na opravu buniek, ako je potrebné na nápravu. Podľa niektorých tento proces, nazývaný hormesis, zanecháva opravené bunky silnejšie, než boli – znižuje riziko zdravotných problémov súvisiacich s vekom, ako sú Alzheimerova choroba, artritída a srdcové choroby. Dlhodobý, chronický stres je však stále zlý. Medzi ďalšie príklady „krátkodobého, mierne stimulujúceho“ prospešného stresu, o ktorom hovorí Kyriazis, patria: nákupy na večeru počas obedňajšej prestávky; prerábanie obývačky počas víkendu; a učenie sa nastavovať videorekordér čítaním návodu na použitie. Kyriazis v roku 2005 v podstate priznal denníku The Times, že svojich pacientov používa ako pokusných králikov, že jeho rady nie sú založené na klinických štúdiách.

 Bryan Johnson

Bývalý mormónsky misionár, 45-ročný Bryan Johnson, sa zúfalo snaží dostať späť do 18 rokov tým, že počíta nočné erekcie a núti svoj konečník, aby „fungoval ako tínedžer“. Dokonca si berie krv od svojho 17-ročného syna. Nazýva ho svojím „krvavým chlapcom“. Syn pravdepodobne len nechce, aby ho otec vydedil (ako to urobil so svojou snúbenicou Taryn Southernovou, keď dostala rakovinu prsníka).

person injecting syringe
Photo by Hush Naidoo Jade Photography on Unsplash

Napriek hodinovým tréningom obmedzuje denný príjem kalórií na 1 977 (rok narodenia). „Snažím sa dokázať, že sebapoškodzovanie a rozklad nie sú nevyhnutné,“ hovorí, zrejme si neuvedomujúc iróniu.

Zdroj

Michaela Hric
Ahoj, volám sa Michaela. Veľmi rada čítam, cestujem, varím, no a samozrejme píšem. Prajem príjemné čítanie :)
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre