Odkiaľ sa vzala mučiareň menom korzet?

1085

K osiemu pásu, perfektne vytvarovanému telu a hocikedy aj k mdlobám a zdeformovaným rebrám viedla móda menom korzet už od stredoveku. Dnešné korzety už k zdravotným problémom nevedú a mnoho žien ich má stále vo vysokej obľube. Prečo? Pretože robia pekné krivky.

Korzet, niečo medzi podprsenkou a spodným prádlom sa nosil už v období neolitu, ale jeho rozšírenie je prisudzované , manželke kráľa Henricha II. Francúzskeho. Táto žena na začiatku 50. rokov 16. storočia na svojom kráľovskom dvore zakázala široký pás a korzety sa veľmi rýchlo rozšírili.

Korzety sa vystužovali veľrybími, železnými a tiež rákosovými kosticami, do stredu prednej časti sa často používali výstuže aj z dreva, rohoviny či slonoviny. Korzet bol nevyhnutnosťou pre ženy z vyššej spoločnosti, ktoré chceli vyzerať krásne. Obľuba korzetov bola tak obrovská, že sa postupom času začal skúmať aj vplyv na zdravie a výrobcovia prichádzali aj so športovými korzetmi, ktoré ženám nebránili v pohybe.

Korzety v priebehu storočí

Korzety sa spočiatku vyrábali z vrstvenej tkaniny a lepidlá a s použitím výstuží a kostíc sa výrazne experimentovalo. Zaujímavosťou bolo aj to, že korzety neboli výhradne módnym doplnkom, ale tiež napríklad vhodnou úschovňou pre zbrane na obranu žien.

V 18. storočí vyvíjanie tvaru korzetu výrazne pokročilo, korzetári pridávali väčšie množstvo kostíc z veľrybích kostí a výrazne odlišovali prednú aj zadnú stranu. Predná časť bola spravidla nízka a široká, ale z druhej strany pokojne zakrývala celý chrbát – tak, aby podopierala poprsie a rovnala ramená.

Na začiatku 19. storočia začali korzety nosiť aj muži. Ženské korzety sa naopak uvoľňovali, zmizli ramienka, uberal sa počet kostíc, otváralo sa viac priestoru pre hrudník a pridávali sa kliny. Neskôr sa kostice opäť pridávali, ale neskôr sa objavili aj vypchávky, ktoré mali za úlohu postavu zjednotiť.

Strojová výroba

Naozajstný prelom znamenalo strojové šitie korzetov na tkáčskom stroji v roku 1839, veľrybie kostice nahradila oceľ a sťahovacie očká sedeli priamo oproti sebe. To umožňovalo extrémne stiahnuť korzet. Na konci 19. storočia sa lekárska verejnosť začala zaoberať škodlivosťou korzetov na zdravie, aj keď v skutočnosti to nebolo tak horúce – ženy mali z korzetu spravidla len ťažkosti s trávením. Korzety naozaj vyhodnotili ako škodlivé a reakciou výrobcov bol zdravotný korzet z vlny.

Dvadsiate storočie

Na začiatku 20. storočia prišli do módy tak dlhé korzety, že siahali až na hornú časť stehna v priebehu prvej svetovej vojny však vyšli z módy a v 20. rokoch sa korzety prestali nosiť úplne – nahradili ich pohodlnejšie podprsenky a podväzkové pásy.

Korzety sú dnes populárne súčasťou spoločenských a svadobných šiat, však na normálne nosenie sa nepoužívajú, hoci napríklad značka sa o ich návrat snažila. Stále však, tvoria dôležitú súčasť spodnej bielizne, ktorú ponúka rada výrobcov ako napr. . Korzety skrátka zo scény nezmizli a hneď tak nezmiznú. Dokážu si totiž poradiť s mnohými nedokonalosťami a naopak zvýraznia prednosti.

Zaujimavý Svet
Zaujímavý Svet - každý deň pre vás hľadáme zaujímavý obsah z rôznych oblastí od vedy 21. storočia po históriu. Zaujímame sa aj o zdravie a domácnosť. Pri našich článkoch používame overené zdroje a pri zdravotníckych témach dávame dôraz na vedecké štúdie.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre