Prečo by ste si nemali nabíjať telefón vo verejných nabíjacích portoch, tvrdí FBI

734

Prázdny USB port na nabíjacej stanici na letisku, v nákupnom centre alebo inom verejnom mieste sa niekomu s rýchlo sa vybíjajúcou batériou telefónu a káblom USB, môže zdať ako „dar z nebies“

Ale vďaka týmto verejným nabíjacím staniciam môžete skončiť ešte horšie, ako len s vybitým telefónom. Denverská základňa FBI nedávno tweetovala odporúčanie, aby sa ľudia „vyhýbali používaniu bezplatných nabíjacích staníc“, pretože hackeri „prišli na spôsoby, ako využiť verejné USB porty na zavedenie škodlivého softvéru a monitorovacieho softvéru do zariadení“. Hovorca z kancelárie FBI v Denveri pre The Hill povedal, že správa bola určená len ako oznámenie verejnosti, a nie ako odpoveď na akýkoľvek konkrétny incident.

zdroj: mentalfloss.com

FBI nie je jedinou federálnou agentúrou, ktorá vydala takéto varovanie. Na webovej stránke FCC je tiež zhrnutie toho, čo to je a ako sa tomu vyhnúť. „Malvér nainštalovaný cez poškodený port USB môže uzamknúť zariadenie alebo exportovať osobné údaje a heslá priamo páchateľovi,“ vysvetľuje stránka. „Zločinci potom môžu tieto informácie použiť na prístup k online účtom alebo ich predať iným osobám.“ Vzhľadom na to, koľko osobných informácií v súčasnosti ukladáme do našich telefónov, by tento typ „neviditeľnej krádeže“ mohol skutočne spôsobiť vážne škody.

Ako teda môžete zabezpečiť, aby sa vám to nestalo? Zjednodušene povedané, nepoužívajte verejnú nabíjaciu stanicu USB. Uistite sa, že váš kábel USB má vlastný adaptér, aby ste mohli nabíjačku zapojiť priamo do elektrickej zásuvky, alebo si so sebou prineste prenosnú nabíjačku, kedykoľvek budete potrebovať nabiť telefón na verejnosti. Môžete si tiež zadovážiť kábel USB „iba na nabíjanie“, ktorý neobsahuje káble potrebné na prenos údajov. A nikdy nezapájajte telefón do USB kábla, ktorý niekto iný nechal na nabíjacej stanici – môže to byť neškodné, ale prečo to riskovať?

two phones on white table
Photo by Steve Johnson on Unsplash

zdroj

Juliána Mochnaľová
Vášnivý cestovateľ, milovník dobrého jedla a človek, ktorý každý deň žije naplno. Prinesiem vám množstvo zaujímavých informácií, rád, takisto zábavy a odreagovania. "Stay tuned" :-)
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre