5 pokusov o prekonanie rekordu, ktoré sa však zvrtli

1212

Niektoré svetové rekordy si vyžadujú len málo cviku, napríklad rekord v počte ľudí, ktorí si naraz umyli zuby (26 382 ľudí). Iné rekordy si vyžadujú málo peňazí alebo vôbec žiadne, ako napríklad rekord muža s rekordne dlhými chlpmi v ušiach (17 cm). Sú to však výnimky. Väčšina rekordov si vyžaduje veľa času na tréning alebo peňazí, prípadne oboje. A keď sa ich pokus nepodarí, je to o to tragickejšie. Niektorí dokonca stratia oveľa viac ako čas a peniaze. Tu je 5 pokusov, ktoré sa nevydarili.

Ohniví chodci s nežnými nohami 

V júli 2004 sa konala finančná zbierka na získanie peňazí na poskytnutie defibrilátorov Rádu svätého Jána, novozélandskej záchrannej službe. Hlavným podujatím bol pokus o svetový rekord v chôdzi po žeravom uhlí s najväčím počtom ľudí. 341 ľudí prešlo po ohnisku, čím vytvorili nový rekord, ale po ohnisku prešlo aj približne 150 divákov, pričom väčšina z nich nedostala žiadne inštrukcie. Kým sa to skončilo, 28 ľudí malo popáleniny na nohách. Žiaľ, 11 ľudí na podujatí v Dunedine museli odviezť do nemocnice. Spolu s benzínom to všetko stálo viac ako 1 000 dolárov. A finančná zbierka vyniesla len necelých 1 000 dolárov.

a fire is lit up in the dark
Photo by Elle Cartier on Unsplash

Vták vs. Domino 

V októbri 2005 začali dobrovoľníci a štáb televíznej reality show spoločnosti Endemol rozmiestňovať 4 155 156 kociek domina vo výstavnej hale v Leeuwardene v rámci príprav na pokus o prekonanie rekordu v počte zhodených kociek domina. Po niekoľkých týždňoch od začiatku stavby sa vo výstavnej hale objavil nečakaný a nevítaný návštevník: vrabec domový. Ten pristál na domine, ktoré nevyhnutne prevrátilo susedné kocky. Približne 23 000. Keď sa posádke nepodarilo okrídleného sabotéra chytiť, zavolali pomoc. Policajt nakoniec vrabca zahnal do kúta a zabil ho vzduchovkou, keď sa údajne „krčil“ pri stene. Zabitie vrabca vyvolalo celosvetové pobúrenie a úradníci holandskej provincie začali vyšetrovanie. Produkčný štáb začal dostávať vyhrážky smrťou a holandský rozhlasový DJ ponúkol 3 500 dolárov tomu, kto pred živým vysielaním 18. novembra zvrhne ešte viac domina. Bola nahratá pieseň s názvom „Domino vrabec“ a vytvorená webová stránka, na ktorej mohli ľudia zverejňovať pocty zosnulému vtákovi. Viac ako 5 000 ľudí sa podpísalo do kondolenčnej knihy. Mŕtvola mŕtveho vrabca bola vypchaná a nakoniec sa dostala do Rotterdamského prírodovedného múzea, kde bola vystavená a upevnená na krabici s dominom. Jeho obeť bola zbytočná, pretože aj tak padli 4 milióny kociek domina, čo je rekord, ktorý vydržal celý rok, keď ich v Pekingu padlo 4,3 milióna.

white and brown bird
Photo by Ratanjot Singh on Unsplash

Smrteľný rekord

Oveľa smutnejší pokus o rekord sa uskutočnil nad riekou Teesta v roku 2013. Sailendra Nath Roy bol strážca zákona, ktorý urobil kariéru vykonávaním kaskadérskych kúskov so svojím „konským chvostom“. V Západnom Bengálsku sa Roy pokúsil prekonať svoj vlastný rekord tým, že nad riekou Teesta natiahol 183 m dlhú šnúru vo výške 21 m. Nanešťastie, Roy o svojom pokuse o svetový rekord zabudol informovať políciu a nezabezpečil ani prítomnosť lekárov. A hoci mal na sebe záchrannú vestu pre prípad, že by skončil v rieke, zrejme si nezabezpečil nôž. To všetko sa sprisahalo proti nemu, keď sa mu v polovici cesty na zipline zamotali vlasy do kolies. Preto sa kolesá vozíka odmietali kotúľať dopredu alebo dozadu. Diváci ho sledovali z neďalekého mosta Coronation Bridge a on na nich kričal o pomoc, ale nikto – vrátane jeho rodiny – nedokázal pochopiť, čo hovorí. Niekoľko z nich začalo tlieskať, pretože si mysleli, že jeho boj je súčasťou predstavenia. Roy bojoval 30 minút, kým náhle ochrnul ako obeť masívneho infarktu. Trvalo ďalších 15 minút, kým ho konečne vytiahli na mostík a mohli vykonať resuscitáciu. V tom čase bol už mŕtvy. Jeho manželka ho prosila, aby prestal s nebezpečnými kúskami, a on jej odpovedal, že tento kúsok bude jeho posledný.

black and brown hair
Photo by Paul Siewert on Unsplash

Zničená rodina

V novembri 2010 sa čilský cyklista Juan Francisco Guillermo vydal na päťročnú odyseu s cieľom vytvoriť svetový rekord v prejazde piatich kontinentov za päť rokov, pričom celkovo prešiel 250 000 km. Vo februári 2015 sa Guillermo nachádzal v Thajsku, len niekoľko mesiacov od dokončenia svojej cesty okolo sveta. Podľa tabule, ktorú si vystavil, dovtedy prešiel 4 kontinenty, mal 793 defektov a na bicykli prešiel 140 000 km. Počas svojho pobytu sa zoznámil aj so svojou manželkou Ng Poh Leng, oženil sa s ňou a v tom čase už mal dvojročné batoľa Lucasa. Všetci traja členovia rodiny strávili týždeň v kláštore Khon Kaen na severovýchode Thajska a keď odchádzali, Juan povedal svojej manželke, že chrám tak miluje, že chce, aby sa tam konal jeho kremačný obrad. Na ceste z Khon Kaenu do Nakhon Ratchasimy bol Juan na čele a ťahal detský príves, za ním sa viezli Ng a Lucas na dvojkolesovom tátošovi. Zozadu sa k nim priblížil rýchly pickup, pričom vodič tvrdil, že ani jeden z bicyklov nevidel. Pickup najprv zrazil Nga a Lucasa a potom Juana, pričom ho na mieste usmrtil. Juanova nevesta a dieťa utrpeli ľahké zranenia. K nehode došlo uprostred dvoch thajských kampaní, z ktorých jedna sa snaží zlepšiť hroznú povesť krajiny, pokiaľ ide o smrteľné dopravné nehody, a druhá je zameraná na podporu cyklistiky v celej krajine.

orange and black off-road bicycle on hill
Photo by Patrick Hendry on Unsplash

Balónová katastrofa

Podujatie na získanie finančných prostriedkov pre organizáciu United Way s názvom „Balloonfest ’86“, bude Cleveland v Ohiu dlho spomínať ako na katastrofu. Začalo sa to, keď Disneyland oslavoval 30. výročie založenia a vytvoril svetový rekord vypustením 1,2 milióna balónov naraz. Cleveland sa rozhodol, že to skúsi tiež. V noci 26. septembra a ráno 27. septembra 1986 sa na clevelandskom námestí Public Square, zišlo približne 2 500 ľudí – väčšinou študentov. Námestie obklopovala trojposchodová konštrukcia, cez ktorú bola natiahnutá obrovská sieť. Pod ňou dobrovoľníci plnili héliové balóny – dva za každý darovaný dolár – a jednoducho ich nechali vplávať do siete. V pláne bolo naplniť 2 milióny balónov, ale keď prišli správy o blížiacej sa búrke, organizátori sa rozhodli zastaviť na 1 429 643 balónoch. Keď ich vypustili, vyzerali ako veľký oblak farebných včiel, ktoré sa rojili okolo Terminal Tower. Stanovili nový rekord. Nadšenie však netrvalo dlho. Búrka tlačila balóny na sever k Erijskému jazeru a dážď ich prinútil klesnúť. Dole na diaľniciach spôsobili množstvo dopravných nehôd. Arabské kone na ranči v okrese Geauga sa tak zľakli padajúcich, praskajúcich gulí, že sa zranili. Letisko Burke Lakefront Airport museli na 30 minút uzavrieť, kým sa balóny odstránili z pristávacej dráhy. Incident mal medzinárodný rozmer, keď balóny preleteli cez Erijské jazero a znečistili kanadské pláže. Ešte horšie bolo, že dvaja rybári mali tú smolu, že boli na jazere Erie, keď im búrka prevrátila loď. Pobrežná stráž mala problém nájsť rybárov plávajúcich medzi pestrofarebným latexom. „Hľadáte viac-menej hlavu alebo oranžovú záchrannú vestu a tu máte niekoľko stotisíc oranžových balónov. Je ťažké rozlúštiť, ktorý je ktorý.“ Pátranie museli vzdať a telá oboch mužov vyplavilo na breh až o dva týždne neskôr.

balloon on sky
Photo by Luca Upper on Unsplash

Zdroj

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.