Procesy mučením: Neuveriteľné spôsoby, akými Salem určoval vinu v čarodejníckych prípadoch

1670

Vstúpte do strašidelného sveta čarodejníckych procesov v Saleme, kde strach a hystéria zachvátili celú komunitu a viedli k tragickému prenasledovaniu nevinných ľudí. Zistite, ako môže masová hystéria zachvátiť komunitu a prinútiť jednotlivcov, aby opustili logiku a prijali iracionálne presvedčenia, čo vedie k prenasledovaniu nevinných ľudí.

Ohavný a úplne nepodložený súdny proces – založený najmä na poverách, iracionálnej paranoji, puritánstvom živenej masovej hystérii a podvodoch, ktorý vyústil do 19 neprávoplatných popráv, pričom každá z nich bola obesená, upálená alebo utopená za nejaké nešťastné udanie prstom. Vyvolané obrazy sú rovnako barbarské a bolestivé ako prostriedky, ktorými boli tieto obvinené „čarodejnice“ súdené a ktorých vina bola nakoniec „dokázaná“. (V skutočnosti väčšina „postihnutých“ len trpela nejakou duševnou chorobou, ktorú lekárska veda v tom čase ešte celkom nezachytila, pričom „zlo“ patrilo medzi najhoršie známe epidémie). Tu je desať spôsobov, ako bol ich verdikt zistený:

Čarodejnícky koláč

V tomto teste inšpirovanom voodoo bola ingredienciou spomínaného koláča ražná múčka a moč dievčat, ktoré vraj boli postihnuté zlými zaklínadlami čarodejnice. Pri teste mali psy zjesť tento koláč, po ktorom mala údajná čarodejnica kričať od bolesti – pretože pri preklínaní obetí vyslala neviditeľné čiastočky seba samej (teda stelesnenie čistého zla), ktoré sa mali objaviť v moči. Koláč bol teda v skutočnosti svojím spôsobom voodoo bábikou jej samej.

chocolate cake
Photo by Henry Be on Unsplash

Spektrálne svedectvo

Tento typ dôkazov sa zakladá na tvrdeniach obvinených, že videli osobu obvinenú z čarodejníctva v snoch alebo víziách, ako plní diablove príkazy. Argumentom proti tomu bolo, že diabol môže mať akúkoľvek podobu, zatiaľ čo protiargumentom bolo, že diabol nemôže obývať telo jednotlivca bez jeho súhlasu. Táto forma dôkazu istým spôsobom stačila na odsúdenie viacerých obvinených v čase, keď sa považovala za vierohodnú. (Keď bola neskôr táto forma dôkazu vyradená, počet odsúdených výrazne klesol a urýchlil ukončenie procesov.)

person seated on grass
Photo by Илья Мельниченко on Unsplash

Svedectvá očitých svedkov

Niektorí svedkovia sa priznali, že skutočne videli údajné čarodejnice praktizovať čiernu mágiu. Samozrejme, nič nebránilo tomu, aby si obvinení vymýšľali príbehy len preto, aby videli, ako odvádzajú ľudí, ktorých nemali radi alebo ktorých považovali za čudákov. Mnohé obvinenia vychádzali z presvedčenia, že smrť alebo choroba boli spôsobené čarodejníctvom, čo po podaní na magistrát a uznaní za dôveryhodné viedlo k zatknutiu. Na základe obvinenia z „postihnutia čarodejníctvom“ alebo „uzavretia zmluvy s diablom“.

assorted stones
Photo by Joanna Kosinska on Unsplash

Čarodejnícky cecok

Ak ste niekedy počuli výraz „studený ako čarodejnícky cecok“, teraz už poznáte jeho pôvod: spomínaný cecok zodpovedá akémukoľvek znamienku alebo nezvyčajnej kožnej vade, ktorou sa vyznačujú všetky čarodejnice (a úprimne povedané, väčšina ľudí). Skúška spočívala v tom, že tento „cecík“ sa pichol ihlou, a ak príjemca nekrvácal alebo ho necítil, určite bola medzi nami čarodejnica. Často sa však stávalo, že ihly boli zámerne otupené, aby sa ľahšie demonštrovalo, aký „chladný a necitlivý“ tento človek v skutočnosti je.

a blurry photo of a person's torso
Photo by Ramez E. Nassif on Unsplash

Artefakty

V obvinenom dome sa hľadali všetky artefakty zodpovedajúce čarodejníctvu, ktoré by sa mohli použiť ako dôkaz na odsúdenie. Patrili k nim bábky (bábiky voodoo, prostredníctvom ktorých sa mohli zaklínať), kotlíky plné mastí a knihy o čítaní z ruky a horoskopoch. Aj lietajúce metly, hovoriace čierne mačky a špicaté klobúky by boli okamžitou červenou vlajkou.

yellow flower decor
Photo by Charlie Harutaka on Unsplash

Test modlitby Pána

Išlo o doslovnú skúšku viery. Obvinený musel bezchybne predniesť modlitbu „Otče náš“ – to zahŕňalo aj akékoľvek zakopnutie, koktanie alebo kŕče. Keďže prednes je náročné umenie, zdá sa, že každý priemerný človek by sa „pošmykol“, ale pred „Božími očami“ (ako aj pred očami kohokoľvek iného, kto sa považuje za vhodného na hodnotenie) sú chyby neprípustné. Pokiaľ ide o záchvaty, skúste prinútiť niekoho, kto môže byť mentálne retardovaný alebo hysterický (z lekárskeho hľadiska) alebo má halucinácie zo žitného chleba potretého LSD-hubou, aby čítal z Biblie s absolútnou vyrovnanosťou.

person holding book page with string lights
Photo by Timothy Eberly on Unsplash

Test dotykom

Tento test je zameraný na výkon. Ak sa postihnutá osoba, ktorá má záchvaty a podobne, zrazu upokojí po tom, čo na ňu obvinený položí ruku, potom je dotyčný s najväčšou pravdepodobnosťou čarodejnica. Hovorí sa, že je to preto, lebo všetok „jed“ a rôzne zlé toxíny, ktoré pôvodne ovplyvnili postihnutú dušu, sa vrátili do svojho zlého hostiteľa.

man sitting on chair holding and surrounded by people
Photo by Jon Tyson on Unsplash

Nútené priznanie ponorením

Tie, ktoré sa nepriznali k tomu, že sú čarodejnice, a boli pod veľkým podozrením, boli zvyčajne prinútené k priznaniu mučením. Jednou z metód bolo ponáranie, pri ktorom sa obvinená opakovane držala pod vodou, kým sa ju nepodarilo zlomiť. Aj to je účinný prostriedok, ako niekomu vymývať mozog, aby uveril lži.

person in water during daytime
Photo by Alexandros Giannakakis on Unsplash

Lisovanie

Ďalší spôsob mučenia, ktorého cieľom bolo prinútiť obvineného hovoriť, sa nazýva „lisovanie“. Pri tomto spôsobe sa subjekt umiestnil pod ťažké kamene, ktoré ho mali doslova rozdrviť, aby sa podriadil. Jeden z takýchto obvinených podstúpil práve toto zaobchádzanie, 80-ročný muž menom Giles Corey, obvinený z toho, že je čarodejník (áno, mohli byť obvinení aj muži). Vždy, keď bol požiadaný o priznanie viny, odmietol sa priznať a nakoniec ho kamene rozdrvili na smrť.

piled grey stone with grasses
Photo by Fabrizio Conti on Unsplash

Zviazané ponorenie

Tento test nemal priaznivý výsledok; v podstate mala byť údajná čarodejnica zviazaná za ruky a nohy – s pripevnenými ťažkými kameňmi – a hodená do vodnej nádrže. Ak telo vyplávalo na hladinu, bol to dôkaz, že obvinená je skutočne čarodejnica (v tom momente by ju popravili iným spôsobom). Ak klesla na dno – a nevyhnutne sa utopila -, bola nevinná. Vzhľadom na to, že žiadne z týchto dievčat neabsolvovalo poriadny výcvik Navy Seals – nadýchnuť sa, zadržať dych, nepanikáriť -, asi 100 % z nich sa utopilo, pričom apatickí okoloidúci nad tým pokrčili plecami a pomysleli si: „No dobre. Teraz už to vieme.“

a body of water surrounded by trees
Photo by britt gaiser on Unsplash

Zdroj

Michaela Hric
Ahoj, volám sa Michaela. Veľmi rada čítam, cestujem, varím, no a samozrejme píšem. Prajem príjemné čítanie :)
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre