Výlet do Rakúska je nezabudnuteľný zážitok nielen pre úroveň služieb ale aj pre krásnu prírodu a zachovanú históriu

24652

Kam na výlet do Rakúska? Náš horský sused ponúka kopec miest na navštívenie, ktoré vám vyrazia dych. Či to sú krásne Alpy, historické pamiatky alebo kultúra. Viedeň bola dlho významným centrom architektúry, kultúry a umenia v Európe, čo z nej cítiť ešte aj dnes množstvom pamiatok.Booking.com

vylet do rakuska

Krajina ponúka nielen obrovské a známe mestá, ale aj krásnu, ledva obývanú prírodu. V jeden moment ste v centre takmer dvojmiliónovej Viedne no veľmi rýchlo sa dostanete do historickej dedinky s drevenými domami a po modernej dobe nebude ani slychu.

Rakúsko je určite známe aj lyžiarom, ktorí sa tam dokážu skutočne „vyšantiť“ . Ak radi lyžujete, tak ste určite počuli o svetoznámych strediskách ako Sv. Anton alebo Kitzbühel. Kliknite na pre viac informácií o lyžovačke v Rakúsku

Jednodňový výlet do Rakúska z Bratislavy

Je pravda že rakúska dovolenka je cenovo drahšie než dovolenka na Slovensku , najmä ak príde na ubytovanie v populárnych turistických oblastiach. Jedným z riešení je ubytovať sa na Slovensku, možno konkrétne v Bratislave a do Rakúska jednoducho dochádzať. Nemalo by vám to zabrať viac než hodinu a pol.

Wachau

Wachau
Foto od WWW.CYCLETOURS.COM

 

Dunaj prechádzajúci údolím Wachau tvorí z tejto lokality ideálne miesto pre turistov v Rakúsku. Stredoveké dedinky, vinice a kopce sa vám zaryjú do pamäte ešte na dlhú dobu. Práve tu, v tomto údolí, je výborné podnebie (aj vďaka Dunaju) pre výrobu známych Rakúskych vín.

33 kilometrový úsek Dunaja (od opátstva Melk až po kláštor Krems) ponúka veľké množstvo historických pamiatok ale aj veľa reštaurácii a pohostinstiev, ktoré zväčša ponúkajú tradičné Rakúske špeciality.

Ak sem prídete, tak sa rozhodne oplatí navštíviť už spomínané opátstvo Melk a kláštor Krems, no aj Národný Park Thaytal, Rímske staroveké mesto Carnuntum a archeologický park hneď pri ňom a aj barokové opátstva Altenburg, Göttweig a Herzogenburg.

 

Viedeň

Vienna fotografia

Valčík, Johann Strauss, Mozart a Beethoven sú všetko mená neodmysliteľne späté s Viedňou. Aj vďaka nim ešte dnes mesto koná viac než 200 bálov každý rok. No mesto je známe aj pre iné veci ako hudbu a hudobných skladateľov. K najznámejším pamiatkam patria Hofburg, Stephanplatz, Wiener Rathaus, Hundertwasserhaus a samozrejme aj neodmysliteľný Schönbrunn.

Viedeň je najväčším Rakúskym lákadlom turistov a zároveň je tak neskutočne blízko Bratislavy, že snáď neexistuje ideálnejšie miesto pre Bratislavčanov na jednodňový výlet.

Schönbrunn

Schönbrunn fotografia

Tento hrad má až neskutočných 1441 miestností, je častokrát porovnávaný s Francúzskym Versailles a zároveň je to najväčšia turistická atrakcia nie len vo Viedni, ale aj v celom Rakúsku. Bol postavený medzi rokmi 1696 a 1712 na požiadavku cisára Leopolda 1 a stal sa z neho letný zámok počas vlády Márie Terézie.

Schönbrunn však nie je len jeden zámok, je to viacero pamiatok hodných navštívenia v jednom spoločnom celku. Nájdete tu aj najstaršiu zoo na svete, obrovskú záhradu, niekoľko bludísk a Gloriettu.

 

Naschmartk

Najpopulárnejší trh vo Viedni, Naschmarkt, je skvelým miestom na prechádzku. Jeho nekončiace rady stánkov ponúkajú všetko od korení a zeleniny až po morské plody, mäso a oblečenie. Určite sa oplatí vymedziť určitý čas na prejdenie tohto trhu, no ak sa unavíte, tak je v okolí množstvo kaviarní, ktoré majú v ponuke Rakúske pochúťky. Palacinky či šľahačka na káve by asi každému dokázali spríjemniť deň.

 

Budova parlamentu

Nachádza sa na ulici Ringstrasse a je postavená v Gréckom architektonickom štýle. Práve v tejto budove sa odohrávajú Rakúske parlamentné sedenia. Grécky štýl bol zvolený pre jeho spojenie s demokraciou, keďže ide o budovu parlamentu.

 

Stephanplatz

Stephanplatz leží v úplnom srdci mesta a je to jedno z najvýznamnejších námestí vo Viedni. V jeho strede nájdete obrovskú Katedrálu Sv. Štefana, ktorá sa týči do výšky až 136 metrov. Mix starých a nových štýlov architektúry na tomto námestí vytvára unikátnu atmosféru celej oblasti.

Týmto námestím pravdepodobne prejdete či už plánovane alebo nie. Je tu veľa pamiatok, obchodov a väčšina turistov to má po ceste.

Stephanplatz fotografia
Foto od Ivan C

Stadtpark

Na pokraji Ringstrasse nájdete aj tento park rozdelený na dve časti, ktorého stredom prechádza rieka Viedeň. Je to skvelé miesto na zakončenie dňa stráveného vo Viedni. Poprechádzajte sa v chládku pod stromami počas horúceho letného dňa a pravdepodobne narazíte na sochy známych Viedenských osobností ako Strauss alebo maliar Schindler.

 

Španielska jazdecká škola

Španielska jazdecká škola je tradičná jazdecká škola pre Lipicanské kone, ktorá ponúka predstavenia pre verejnosť v Hofburgu. Španielska škola trénovala kone viac než 4 storočia. Tieto špeciálne druhy koňov (Lipicany) sú ideálne pre verejné predstavenia. Škola nazýva toto predstavenie ako klasické jazdectvo, no mnoho divákov ho popísalo ako magické a neopakovateľné. Všetky kone musia najprv podstúpiť tréning trvajúci niekoľko rokov.

 

Stephansdom

Nachádza sa na Stephansplatz a jeho počiatky boli ako malá farnosť v 12. storočí, no dnes je to domovský kostol pre Viedenského arcibiskupa. Kostol bol zničený počas 2. sv. vojny no bol znova postavaný po len 7. rokoch. Jeho jedinečná strecha pozostáva z až 230 tisíc glazovaných škridiel a odohrávajú sa tu bohoslužby do dnešného dňa. Vo vnútri je niekoľko vzácnych umeleckých diel a 18 oltárov, pričom každý je z iného obdobia.

Stephansdom fotografia
Foto od –Filippo–

Ringstrasse

Určite ste si všimli, že túto ulicu sme spomínali už viackrát. Je to cesta, ktorá ma viac než 5 kilometrov a obkolesuje Viedenské staré mesto. Franz Jozef ju prikázal postaviť v polovici 19. storočia a veľa dôležitých mestských budov leží práve na jednej zo strán tejto ulice: paláce, múzeá, opery, mestská hala a aj Viedenská burza.

 

Hundertwasserhaus

Hundertwasserhaus fotografia
Foto od wuestenigel

Hundertwasserhaus je farebná apartmánová budova neďaleko centra mesta v oblasti Landstrasse. Je pomenovaná podľa Rakúskeho umelca s menom Friedensreich Hundertwasser, ktorý ju navrhol ešte v 20. storočí. Každý z 52 apartmánov je inej farby, celá budova je pokrytá stromami z vonku ale aj z vnútra. Konštrukcia tejto inovatívnej budovy skončila až v roku 1985 a dnes je to významná súčasť Viedenskej kultúrnej histórie.

Hofburg

Hofburg
Foto od spaceodissey

Palác Hofburg hral dôležitú rolu v minulosti Rakúska. Bol domov Európskych najsilnejších rodín už od 13. storočia, medzi ktoré patrili aj Habsburgovci. Dnes je to múzeum a domov prezidenta Rakúska.

Palác ma niekoľko krídel a hál, ktoré boli pristavané v rozdielnych storočiach, no len 3 z nich sú dnes prístupné pre verejnosť: cisárske apartmány, múzeum Sisi a kolekcia cisárskych predmetov z domácnosti.

 

Výlety ďalej od Bratislavy

Máte viac voľného času? Tieto tipy na výlet do Rakúska vám zaberú viac dní, no určite stoja za to! Ak ste milovník prírody a histórie dovolenka v Rakúsku môže byť práve pre vás.

Salzburg

Salzburg

Salzburg na prvý pohľad pôsobí ako pôvabné mesto, ktoré obklopujú zelené lúky a krásne historické budovy, no dokonca je to aj rodisko hudobného génia Mozarta, ktorého hudbu slýchame ešte do dnes.

Staré mesto Aldsten je plné krásnych barokových budov a zároveň je aj súčasťou Svetového Kultúrneho Dedičstva UNESCO. Neďaleko sa týčiaci hrad Hohensalzburg je jedým z najväčších zachovaných hradov v Európe. Celé mesto dýcha kultúrou, hudbou a umením a ak plánujete navštíviť toto mesto v lete, tak skúste prísť počas mestského hudobného a dramatického festivalu Salzburger Festspeiele.

Mesto samozrejme vie, že už len vďaka menu Mozart doňho príde ročne tisícky turistov. Vďaka tomu sa to meno objavuje doslova na každom rohu. Z všetkých turistických obchodov na vás budú pozerať Mozartove gule (sladkosti). Táto marcipánová cukrovinka je zaliata čokoládou a pôvodne ich vyrábala len firma Konditorei Fürst. Spoločnosť však nemá túto pochúťku patentovanú a tak na vás bude číhať aj mnoho neoriginálov. Nemusí to ale znamenať že sú hneď horšie! Presvedčte sa sami, ochutnávajte a porovnávajte!

 

Innsbruck

Innsbruck
Foto od James Cridland

Určite ste videli fotografie z Rakúska, na ktorých boli farebné domy, rieka a v pozadí sa týčili Alpy. Je to populárna fotka aj na pohľadnice či magnetky a možno ju máte doma na chladničke aj práve vy! Takéto fotky zvyknú byť fotené práve v Innsbrucku (populárnym miestom na takéto fotky je aj Hallstatt).

Toto idylické „mestečko“ obklopujú typické Rakúske Alpy a ponúka vám viacero spôsobov ako v ňom tráviť svoj voľný čas. Môžete sa poprechádzať po starom meste a obdivovať zachované staré budovy, sadnúť si na šálku kávy alebo navštíviť Tyrolské múzeum ľudového umenia (jedno z najkvalitnejších a najlepšie hodnotených múzeí regionálneho dedičstva v Európe).

Svoj pôvab nestráca mesto počas celého roka a každý mesiac tu je viac než dostatok turistov. V zimných mesiacoch sem prichádzajú lyžiari a v tých letných zasa nadšenci do turistiky. V okolí nájdete svetoznáme lyžiarske strediská, na ktorých sa pravidelne odohrávajú významné celosvetové preteky či skoky na lyžiach. Ak prídete v správny čas, tak môžete ísť sledovať „profíkov“.

Určite by ste nemali zanevrieť na prechádzke po ulici Márie Terézie, ktorá je v zime pokrytá Vianočnými dekoráciami a z každého výklenku svetielkujú farebné ozdoby. Ak máte radi adrenalín, tak neďaleko Innsbrucku sa nachádza most Európa (Europa Bridge), ktorý je skvelým miestom na bungee-jumping. Alebo čo tak sa vyviesť hore na horu Nordkette? Z mesta vás tam vezme lanovka a vy budete môcť obdivovať krásu celého okolia.

Hallstatt

Hallstatt

Jedna z najčarovnejších ak nie najčarovnejšia rakúska dedinka. Mnoho fotiek, ktoré objavíte na internete symbolizujúce Rakúsko, je z Hallstattu. Nájdete tú reprezentatívne rakúske domčeky a rozprávkové penzióny. Prejdete sa okolo jazera Hallstätter See . z Bratislavy sa do Hallstattu dostanete za približne 4 hodiny. Rakúska dedina ponúka čarovnú históriu spojenú s nádherným prostredím, kde vás obklopujú hory Dachstein. Celá oblasť je príjemne vybavená a prispôsobená turistom nielen vysokou kvalitou služieb ale napríklad aj miestnou lanovkou. Odporúčame miestny kostinec či výlet lanovkou. Nuž, prečítajte si náš článok o Hallstatte pre viac informácií !

Graz

Graz
Foto od Bernd Thaller

Rakúske druhé najväčšie mesto a domov pre 6 univerzít ponúka jedno z najzachovalejších starých miest v celej Európe. Nie je možné, aby sa niekto v tomto meste nudil. Či sú to múzeá, barokové a renesančné stavby, zalesnené kopce alebo aktívny nočný život, tak sa v tomto meste dokáže zabaviť skutočne každý.

Nad mestom sa pyšne týči zalesnený kopec Schlossberg. V minulosti slúžil na obranu mesta, no dnes je to verejný mestský park s fantastickými výhľadmi na mesto a okolie. Musíte navštíviť aj Eggenbergský Palác, ktorý je skrytý v západnej mestskej štvrti Eggenberg. Je obklopený parkmi a záhradami a v minulosti slúžil ako prejav moci lokálnych panovníkov.

Zo Schlossbergu vám pravdepodobne padne do oka kostol, ktorý sa medzi nízkymi budovami týči ako obor. Ide o neogotický kostol Herz-Jesu-Kirche a bol postavený niekedy v 19. storočí. Vonkajší dizajn tvorí najmä kontrast medzi oranžovou a bielou farbou. Jeho kostolná veža je tretia najvyššia v Rakúsku a pred slnkom ju chráni špicatá zelená strieška.

Ak vás po toľkom chodení prestanú lákať pamiatky, tak Graz ponúka aj Dobrodružný Park. Je to skvelý spôsob ako sa trošku odreagovať od všetkej tej histórie a stráviť nejaký čas v prírode. Nachádza sa na okraji mesta, je veľmi ľahko dostupný a zabaví sa v ňom celá rodina.

 

Bad Gastein

Bad Gastein
Foto od Björn Groß

Jedno z najznámejších kúpeľných miest v Rakúsku je práve Bad Gastein. Mesto ponúka mnoho liečivých a horúcich prameňov, pričom v pozadí bude fúkať čerstvý a chladný horský vzduch. Bad Gastein je skvelá voľba na dovolenku práve v zime, pretože v okolí je viacero lyžiarskych zjazdoviek a po dlhom dni lyžovania je wellness fantastickou voľbou. Bad Gastein v sebe nemá významné pamiatky ale skôr je to mesto pre relax.

Bregenz

Bregenz
Foto od stefanjurca

Nachádza sa na východnom brehu Bodameského jazera (nem. Bodensee) a je z neho krásny pohľad na Nemecké a Švajčiarske Alpy. Prechádzka po promenáde popri jazere vám spríjemní večer a výlet lanovkou na horu Pfander vás zasa zabaví počas dňa.

Ak máte radi turistiky, tak vám okolité hory a kopce určite vyhovejú a vy budete odmenení výhľadmi na Bregenz a celé Bodamské jazero. Každoročný Bregenzský festival zasa zabaví milovníkov opery a orchestra, ktorý sa väčšinou odohráva v letných mesiacoch. Architektúra a história mesta je vyložená v mnohých mestských múzeách no samozrejme ju môžete obdivovať aj len tak, z ulice.

 

Zell Am See

Zell Am See
Foto od bortescristian

Skvelé miesto pre lyžiarov, pretože neďaleko mesta sa nachádzajú jedny z najkvalitnejších lyžiarskych zjazdoviek v celom Rakúsku. No v lete môžete zasa objavovať okolie turistikou a je to rovnako dobrá voľba ako lyžovačka. Zell Am See je jednoducho to pravé mesto pre milovníkov prírody, pretože tej sa tu skutočne nabažíte do sýtosti.

Ak ste mali už dosť lyžovania a turistiky, tak si jednoducho vypožičajte bicykel a pojazdite si po pobreží jazera alebo sa doňho dokonca choďte vykúpať. Voda je tak modrá, že miestami pripomína až Karibské more. Ak do toho primiešate osviežujúci horský vzduch, tak máte recept na povzbudzujúce popoludnie plné plávania.

Ak budete v Zell Am See, tak zvážte navštívenie vodopádov Krimml. Sú to najvyššie vodopády v Rakúsku a vedie k ním jednoduchá 4 kilometrová turistika. Vodopády sa však nachádzajú približne 50 kilometrov od mesta, tak si budete musieť pravdepodobne vypožičať auto alebo vyriešiť nejaký iný spôsob dopravy.

 

Grossglockner

Grossglockner
Foto od mariosiebold

Ako by sme mohli zabudnúť na najvyšší vrch krajiny? Samotný vrch ale aj jeho okolie je skvelé miesto na turistiku, no tá nie je veľmi pre začiatočníkov. Ak však chcete len vidieť najvyšší vrch, tak je pre vás Hochalpenstrasse (vysokohorská cesta) ako robená! Momentálne je to druhá najnavštevovanejšia atrakcia v Rakúsku (predbehol ju len Schönbrunn). Počas prechodu po tejto ceste budete mať viac než dostatok miest na zastavenie a fotenie. Tu môžete vidieť 360 stupňový záber z časti cesty. Cesta sa však otvára až začiatkom mája a končí už koncom októbra, tak sa pred odchodom uistite, či vám vôbec dovolia prejsť.

FAQ – Časté otázky

Kam ísť s deťmi?

Na výlet s deťmi sú vhodné lokality blízko Bratislavy. Napríklad Viedeň alebo Wachau.

Čo vidieť vo Viedni?

Vo Viedni určite nevynechajte : Schönbrunn, Naschmartk, Stephanplatz a mnoho ďalších pamiatok.

Kam ísť na romantický výlet?

Ak plánujete romantický výlet s vašou polovičkou určite navštívte Viedeň, Salzburg alebo rozprávkový Hallstatt.

 

 

Zdroje:

Zaujimavý Svet
Zaujímavý Svet - každý deň pre vás hľadáme zaujímavý obsah z rôznych oblastí od vedy 21. storočia po históriu. Zaujímame sa aj o zdravie a domácnosť. Pri našich článkoch používame overené zdroje a pri zdravotníckych témach dávame dôraz na vedecké štúdie.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre