Dovolenka na Slovensku je stále skvelý nápad – Pozrite sa kam sa vydať za turistikou alebo kde si užiť oddych pri vode aj v roku 2020

2012

Každý rád chodí na dovolenky no veľa ľudí volí dovolenku niekde v zahraničí. Naše Slovensko však stále dokáže ponúknuť dosť vecí a láka čím ďalej tým viac Slovákov a zahraničných turistov. Ak máte radi kúpanie, turistiku, wellness, spoznávanie histórie či folklór, tak sa na Slovensku budete vedieť zabaviť. Na to aká sme mala krajina, tak sa rôzne časti Slovenska líšia kultúrou, prírodou, tradíciami a kuchynskými špecialitami, ktoré sa jednoznačne oplatí objavovať a zachovávať.

Dovolenka na Slovensku

Turistika na Slovensku

Slovensko má hory a mnoho kopcov, čo z neho robí fantastickú krajinu na turistiku. Vyberú si tu aj tí, ktorí hľadajú niečo náročnejšie ale aj úplní začiatočníci, ktorí nezvyknú chodiť na turistiky. Nezabudnite si na turistiku zobrať vhodné topánky a nepodceňovať kopec či horu, na ktorú plánujete ísť.

 

Jasná

Populárne lyžiarske stredisko v zime je zároveň aj skvelým miesto na turistiku v lete! Jasná ponúka veľké množstvo turistických trás pre turistiku a treking, no nie je len pre náročných turistov. Nájdete tu trasy, ktoré sú určené pre rodiny s deťmi no aj také, na ktoré by nemali chodiť úplní začiatočníci.

Nemusíte ani vždy chodiť z najnižšieho miesta ale môžete sa lanovkou vyviesť na stanicu ktorú si vyberiete a pokračovať pešo odtiaľ!

 

Ďumbier

Približne 4-hodinová túra vás vezme na najvyšší bod Nízkych Tatier. Turistika trvá 4 hodiny ak vyrazíte z lanovkovej stanice Chopok, no ak si ju chcete predĺžiť a trošku sťažiť, tak môžete vyraziť pešo už zdola a nevyužívať lanovku.

Náučný chodník Demänovská dolina

Trasa je dlhá viac než 13 kilometrov a trvá približne 4 a pol hodiny. Jedná sa o stredne náročnú turistiku, ktorá vás vezme po náučnom (a zároveň najkrajšom) chodníku s 12 informačnými panelmi. Trasa začína pri Wellness Hoteli Grand a končí v Lúčkach na autobusovej stanici.

Poľovníckym chodníkom k jaskyni mŕtvych netopierov

Dvojhodinová trasa, ktorá má takmer 9 kilometrov, nie je vôbec určená pre začiatočníkov. Aby ste sa nestratili, tak môžete použiť aj túto mapu.

 

Vysoké tatry

Vysoké Tatry sú našou pýchou a určite ich budeme spomínať aj v iných prípadoch než len pri turistike. V letných mesiacoch navštívi Vysoké Tatry viac ako 1,3 milióna návštevníkov. Na území TANAPu je okolo 600 kilometrov vyznačených turistických chodníkov, ktoré vás dovedú na tie najzaujímavejšie miesta v Tatrách.

Ak chcete ísť do hôr no máte pocit, že to sami nezvládnete, tak si môžete najať horského sprievodcu. V Tatrách sa využívajú služby takýchto sprievodcov už od 16. storočia. Ak by ste mali záujem o takého sprievodcu, tak sa pozrite na Spolok horských vodcov Vysoké Tatry.

Turistiky pre rodiny s deťmi

 • Popradské pleso – ľahká turistika na hodinu a pol, začína na Štrbskom plese
 • Sliezsky Dom – ak vyjdete na Popradské pleso a máte ešte chuť ísť ďalej, tak môžete pokračovať až na Sliezsky dom, potrvá vám to zo Štrbského plesa takmer 5 hodín
 • Zelené Pleso – mierne náročná (náročná je skôr časovo, nie prudkosťou prevýšenia) túra vás vezme ku chate ako z rozprávky, odkiaľ budete mať výhľad na vrchy Belianských Tatier
 • Ktoré slovenské plesá navštíviť ? Dočítate sa v osobitnom článku !

 

Náročnejšie turistiky na Slovensku

 • Rysy – náročnejšia túra, potrvá vám približne 4 a pol hodiny a začína na Popradskom Plese
 • Gerlachovský štít
 • Na Kôprovský štít – celodenná túra, ktorá začína na Štrbskom plese a trvá takmer 7 a pol hodiny

 

Turistika na Slovensku nemusí nutne znamenať Vysoké či Nízke Tatry! Navštíviť sa určite oplatí aj Slovenský kras, Slovenský raj, Malú a Veľkú Fatru, Pieniny a Spišskú Maguru alebo sa jednoducho prejdite niekde po vašom okolí.

 

Kam sa ísť ak chcete dovolenku na Slovensku stráviť pri vode?

Či už vaše ideálne kúpanie znamená vírivky, bazény a medzi to trochu sauny alebo radšej preferujete vodnú nádrž či jazero, tak vás Slovensko nesklame! Vodných nádrží a prírodných kúpalísk máme na Slovensku dosť a wellness centier ešte viac.

Dovolenka pri vode

Aquaparky

Väčšinou sú vhodné pre rodiny s menšími deťmi, najmä kvôli tobogánom a všadeprítomním plavčíkom. Neznamená to však že sa tu nezabavíte ako dospelí! Ak idete s kamarátmi, tak navštívenie aquaparku môže tvoriť príjemný koniec dňa po náročnej túre alebo celodennej lyžovačke. Niektoré majú bary v bazénoch, pričom so sebou nemusíte nosiť peniaze. Jednoducho ťuknete náramkom a zaplatíte pri odchode!

Aquaparky majú väčšinou aj tú výhodu, že fungujú počas celého roka. V lete sa môžete zabaviť na vonkajších tobogánoch, no v zime je zasa fantastický pocit plávať v horúcom vonkajšom bazéne. K najnavštevovanejším aquaparkom na slovenskú patria:

 • Tatralandia
 • Thermalpark Šírava
 • Aquacity Poprad
 • Bešeňová
 • Termálne kúpalisko Podhájska
 • Aquapark Trnava

Keď príde na prírodné kúpaliská alebo priehrady, tak o tie Slovensko tiež nemá núdzu. Väčšinou využívané v lete, no nebudeme vám zakazovať nejaké to zimné otužovanie. K najznámejším priehradám a prírodným kúpaliskám patria:

 • Domaša
 • Liptovská Mara
 • Ružiná
 • Senec – Slnečné jazerá
 • Zemplínska Šírava

Tieto však zďaleka nie sú všetky, je ich omnoho viac.

 

Dovolenka v zime – Lyžovačka na Slovensku

Slovensko v zime
Foto od Govisity.com

Ako sme už spomínali, tak Slovensko má jedinečné hory a kopce, čo využívame na fantastické lyžovačky. Každoročne na Slovensko chodia lyžovať nielen domáci, ale aj mnohí zahraniční lyžiari. Ako by sa dalo čakať, tak najväčšie strediská sú v Nízkych a Vysokých Tatrách. Tam taktiež trvá zimná sezóna najdlhšie, niekedy až do apríla. Väčšina stredísk mimo Tatier však začína fungovať začiatkom januára a končí niekedy v marci.

Vo Vysokých Tatrách sú najzvučnejšie mená na lyžovačku Starý Smokovec, Tatranská Lomnica a Štrbské Pleso. Takmer všetky najväčšie lyžiarske strediská majú lyžiarske školy pre malé deti, ktoré sa chcú naučiť lyžovať. Častokrát pred nimi nájdete aj požičovne, čiže ak si zabudnete rukavice, okuliare či dokonca lyžiarky alebo lyže, tak si ich môžete jednoducho požičať na mieste.

V Nízkych Tatrách je najväčšie a zároveň najobľúbenejšie stredisko na Slovensku – Jasná. Stredisko sa nachádza priamo uprostred pohoria a ponúka viac ako 50 km upravených zjazdoviek, pričom na 36 km je nainštalované umelé zasnežovanie. Ak vás upravené zjazdovky už nebavia, tak tu nájdete aj niekoľko lokácii na freeride a dokonca aj DCsnow park. Jasná ma 23 lanoviek a vlekov, rozprestiera sa na obidvoch stranách pohoria, najvyšší bod je Chopok (2024 m) a za hodinu sa tu vyvezie 28 439 ľudí.

Lyžovačka neznamená len Vysoké a Nízke Tatry. Určite sa aj v okolí vášho bydliska nachádza nejaké či už väčšie alebo menšie lyžiarske stredisko. Na juhu Slovenska sú strediská ako Šachtičky, Salamandra Resort, Skalka arena, Ski Krahule alebo Tále Ski resort. Severovýchodné Slovensko má zasa strediská ako SKI Bachledova, Ski Mlynky, Levoča – Závada alebo Polianka.

 

UNESCO a iné pamiatky

Pre milovníkov histórie, pamiatok, kostolov alebo jednoducho celej kultúry ponúka Slovensko pomerne široký výber zo Svetového dedičstva. Nejde však len o kultúru, máme aj prírodné dedičstvo, ktoré je súčasťou UNESCa.

Mnoho Slovákov nevie, že sa neďaleko od nich nachádza svetovo uznávané a vzácne dedičstvo. Ak ste v niektorej z nasledujúcich lokalít nikdy neboli, tak by ste tam jednoznačne mali zájsť. Ak bývate blízko, tak vám to nemusí zabrať ani celý deň. Na druhú stranu, ak bývate ďaleko od týchto lokalít, tak túto príležitosť môžete využiť na príjemnú víkendovú dovolenku.

Kultúrne dedičstvo

 • Banská Štiavnica – celé mesto a niektoré pamiatky v okolí
 • Bardejov – centrum mesta
 • Spišský Hrad, Spišská Kapitula, Spišské Podhradie a kostol sv. Ducha v Žehre
 • Levoča
 • Vlkolínec – skanzen pri Ružomberku a mnoho iných slovenských dediniek 
 • Drevené kostoly Karpatského oblúka – Hervartov, Tvrdošín, Kežmarok, Leštiny, Hronsek, Bodružal, Ladomirová, Ruská Bystrá a Nové Zámky (niektoré sú rímskokatolícke, iné evanjelické alebo aj gréckokatolické)

 

Prírodné dedičstvo

 • Jaskyne Aggteleckého krasu a Slovenského krasu – prístupné sú Domica, Gombasecká jaskyňa, Jasovská jaskyňa, Ochtínska aragonitová jaskyňa (jedna z troch aragonitových jaskýň na celom svete!) a Dobšinská ľadová jaskyňa.  Prečítajte si viac o slovenských jaskyniach .
 • Karpatské bukové pralesy

 

Síce nie sú všetky hrady a zámky súčasťou UNESCA, ale bolo by chybou ich nespomenúť. Už spomínaný Spišský Hrad je jedným z najväčších hradných komplexov v strednej Európe. Bojnický zámok je klenotom Bojníc a patrí k najnavštevovanejším a najkrajším zámkom na Slovensku. Devín stojí nad sútokom Dunaja a Moravy a práve tu sa odohrávala história nášho národa.

Hradov, zámkov a zrúcanín je na Slovensku nespočetne veľa vďaka bohatej histórii na našom území. Všetky v sebe ukrývajú unikátnu minulosť a každý je iný než ten predchádzajúci.

 

Nezvyčajné výlety / dovolenky

Určite ste to počuli už tisíc krát: kúpele, turistika, lyžovačka… Čo ak by ste chceli skúsiť niečo trochu iné? Nejde úplne o neznáme výlety, no stále sú to také, na ktorých väčšina ľudí ešte nebola.

 

Kemping s karavanom

Len si to predstavte. Požičiate si dom na kolesách, dozadu pripevníte bicykle, zbalíte sa a týždeň cestujete po Slovensku. Kemping nie je veľmi populárna aktivita na Slovensku, no aj tak nájdete niekoľko desiatok kempingových táborov roztrúsených po celej krajine. Vďaka tomu sa nemusíte obávať že by ste večer nemali elektriku alebo čistú vodu.

Pre odvážnejších je samozrejme možnosť nocovať aj mimo takýchto táborov. Jednoducho niekde večer zaparkujete a vyspíte sa vo vašom obytnom vozidle.

Ak niekde budete tráviť zopár dní, tak môžete objavovať okolitú prírodu a pamiatky. „Obehnete“ všetko dôležité za deň alebo dva a hurá do ďalšej oblasti! Môže to byť zaujímavá dovolenka pre rodiny s deťmi alebo aj s partiou kamarátov.

Najlepším obdobím na kempovanie je jar a jeseň. Príroda je vtedy farebná, počasie ani nie príliš studené ani horúce, ceny zvyknú byť nižšie (pretože nie je hlavná sezóna) a ešte nelietajú otravné komáre.

 

Chodník korunami stromov

V tomto prípade nejde o dovolenku, skôr o výlet, pretože sa jedná o záležitosť na pár hodín. Chodník korunami stromov je v strede lesov Bachledovej doliny a z najvyššieho miesta uvidíte fantastický výhľad na celé, široké okolie. Po ceste na vrchol budete prechádzať okolo náučných tabúľ a preliezok pre deti (samozrejme sú zabezpečené a nikto nemôže spadnúť dole). Chodník je otvorený aj v zime!

Na vrchol kopca môžete ísť lanovkou alebo tam môžete ísť pešo po lesnej cestičke. Rodinná vstupenka (2x dospelí a 2x deti) stojí 22€ za vstup na chodník. Za vstup na lanovku sa pripláca navyše a v rodinnej vstupenke je cena 27€ (len za lanovku).

Chodník korunami strkomov
Foto: wiki

Festivaly na Slovensku

Festivaly zvyknú byť skôr záležitosťou mladšej generácie, najmä tie hudobné v lete. K najväčším a najznámejším patria Festival Pohoda, Grape Festival alebo Hip Hop žije. Nie všetky festivaly sú ale hudobné.

Festivaly na SlovenskuFolklórny festival Východná

V roku 2019 bude tento festival od 4. do 7. júla v obci Východná. Je to najstarší a najrozsiahlejší slovenský festival, ktorý ponúka prehliadku tradičných ľudových tancov, spevov a celkovo ľudovej kultúry. Na festivale nájdete aj ľudových remeselníkov, výrobcov, umelcov a tvorivé dielne pre deti.

Grape Festival

Už 10. ročník tohto festivalu sa bude konať 9. a 10. augusta na letisku v Piešťanoch. Umelci ako CHVRCHES, The Kooks, Jon Hopkins, Rudimental, Dub FX a mnohí ďalší už boli potvrdení.

Divadelný festival Kasiopeafest

V roku 2019 sa bude konať už 7. ročník tohto divadelného festivalu v Budmericiach. Na festival chodia umelci nielen z celého Slovenska, ale aj zo zahraničia. Divadlá sa odohrávajú v miestnom kaštieli a celý festival trvá od piatku až do nedele, pričom sa vystupuje nie len počas dňa, ale aj v noci.

Európske ľudové remeslo

29. ročník tohto festivalu v roku 2019 bude 12. až 14. júla. Každý rok je venovaný inému remeslu a tento rok bude venovaný pivovarníckemu (vznik 1589) a debnárskemu (vznik 1609) cechu! Festival bude v duchu 750. výročia od udelenia mestských práv mestu Kežmarok a bude sa odohrávať v centre tohto mesta.

Pohoda Festival

Jeden z najznámejších festivalov Slovenska sa tento rok koná od 11. do 13. júla. Zatiaľ boli potvrdení umelci ako The Roots, Liam Gallagher, Jeff Mills, Mac DeMarco a The 1975.

Rozhýbkosti

Štvordňový festival (od 18. do 21. júla) vo Východnej vám ponúkne kurzy tanca, spevu, ľudovej hudby a remesiel. Či už ste začiatočník alebo pokročilý, tak tu nájdete ten správny kurz pre vás, ktorý bude vedený skvelými slovenskými lektormi s dlhoročnými skúsenosťami s folklórom a jeho vyučovaním.

Lodenica

Festival je určený pre rodiny a zameriava sa na country, trampskú a folkovú muziku a trvá od 29. do 31. augusta. Vystúpia tu Čechomor a T. Rex. Ak pôjdete na dovolenku karavanom, tak práve tento festival spríjemní celý výlet a dodá mu tú správnu atmosféru. Dokonca tu môžete zaparkovať s karavanom (za poplatok), kde bude elektrické pripojenie.

Hviezdne noci

Festival, odohrávajúci sa v Bytči, trvá od 15. do 18. augusta. Tento festival má v sebe takmer všetko: hudbu, filmy, divadlo aj výtvarné umenie. Program dopĺňajú odborné diskusie, komentované prehliadky a workshopy.

 

 

 

 

Zdroje:

Zaujimavý Svet
Zaujímavý Svet - každý deň pre vás hľadáme zaujímavý obsah z rôznych oblastí od vedy 21. storočia po históriu. Zaujímame sa aj o zdravie a domácnosť. Pri našich článkoch používame overené zdroje a pri zdravotníckych témach dávame dôraz na vedecké štúdie.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre