Slovenský úspech, o ktorom nevieme

205

Dostať do popredia svoj úspech si vyžaduje naozaj veľmi veľké úsilie. Pokiaľ budeme hovoriť v celosvetovom meradle, platí to zrejme dvojnásobne. Úspechov v oblasti športu, umenia a vedy máme naozaj dosť a prináša to dobré meno celej krajine. Ale aj v iných oblastiach sa Slováci vždy dokázali a pevne veríme, že ešte aj dokážu presadiť.

Bežné a svetové

Napríklad také bežné vykurovanie. Dnes sa všade píše o tom, ako dokáže, ktorý systém zabezpečiť tepelnú zotrvačnosť vo vašom dome. Veľmi efektívne a šetrné je ešte stále vyhrievanie jednotlivých miestností . Nevyžaduje si to náročnú údržbu a obsluha takýchto zariadení je naozaj bezproblémová.

Foto: shutterstock

Ani v prípade tepelného čerpadla to nie je o nič horšie. Na takýto spôsob vykurovania môžu dokonca domácnosti dostať aj podporu od štátu, konkrétne na ich inštaláciu. Na tejto báze dobre fungujú nízko teplotné vykurovacie systémy, ktorým sa vie potom hovoriť „zelené stavby“.

Majster konštruktér

Vykurovacie tepelné čerpadlo je zariadenie, ktoré využíva netradičné zdroje energie na ústredné vykurovanie a na ohrev teplej úžitkovej vody. je slovenského pôvodu. Čerpadlo pracuje na princípe využitia inak nevyužiteľnej energie, teda tepla z nášho okolia (z vody, vzduchu, zeme či odpadového tepla), kedy jeho prečerpaním dôjde ku zmene teploty na úroveň využiteľnú vo vykurovacom systéme.

Funguje dodnes

Podstatou však zostáva, že tento systém nevyužíva zdroj a teplo zo spaľovania akéhokoľvek paliva, ktoré v mnohých prípadoch škodí našej planéte. Aurel Stodola bol prvým konštruktérom tepelného čerpadla, ktoré vyrobil v roku 1928 a funguje dodnes, Vykuruje radnicu v Ženeve (Švajčiarsko), kde odoberá teplo z vody z jazera. Priznajte si, koľkí z vás o tomto úspechu vedeli? Niet teda pochýb o tom, že aj vďaka tomuto vynálezcovi sa rozširovalo , ktorá zaisťovala dodávky týchto strojov do iných krajín. Ešte jedna zaujímavosť na záver. Na počesť tohto človeka je dokonca pomenovaná

planétka 3981 Stodola, rok 2009 bol rokom A. Stodolu a NBS vydala striebornú mincu s jeho podobizňou (v hodnote 10 €), ktorá má štatút zákonného platidla v SR.

Zaujimavý Svet
Zaujímavý Svet - každý deň pre vás hľadáme zaujímavý obsah z rôznych oblastí od vedy 21. storočia po históriu. Zaujímame sa aj o zdravie a domácnosť. Pri našich článkoch používame overené zdroje a pri zdravotníckych témach dávame dôraz na vedecké štúdie.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre