Spôsoby prenosu baktérie Helicobacter pylori

76

 

image1
Zdroj: shutterstock.com

Baktéria Helicobacter pylori je mikroorganizmus, ktorý sa prirodzene vyskytuje v ľudskom žalúdku. Má jedinečnú schopnosť prežiť v extrémne kyslom prostredí žalúdočnej sliznice, čo je pre väčšinu mikroorganizmov nemožné. Táto schopnosť je spôsobená jej vlastnosťou tvoriť amoniak, ktorý neutralizuje kyselinu v jej okolí. Ak telu škodí, spôsobuje hnačku a bolesť brucha. Jej nebezpečenstvo spočíva v tom, že jej prítomnosť v žalúdku môže spôsobiť aj vážne zdravotné problémy ako peptické vredy, gastritídu, žalúdočnú rakovinu, alebo MALT lymfóm. 

 

Hoci je infekcia H. pylori veľmi rozšírená, často nespôsobuje žiadne príznaky. Nie u všetkých infikovaných jedincov sa vyvinú zdravotné problémy spojené s touto baktériou a riziko komplikácií môže byť ovplyvnené faktormi ako genetické predispozície či životný štýl. Jedným z častých symptómov je bolesť žalúdka v noci.

 

Ako sa môžeme nakaziť?

Baktéria helicobacter pylori sa prenáša rôznymi spôsobmi:

 

  • fekálno-orálna cesta – tento spôsob prenosu zahŕňa prenos baktérií z kontaminovaných výkalov do úst inej osoby. Toto sa môže stať prostredníctvom kontaminovanej vody alebo potravín.
  • orálno-orálna cesta – pri tomto type prenosu dochádza k šíreniu baktérií z úst jednej osoby do úst druhej, často prostredníctvom priameho kontaktu, ako je napríklad bozkávanie.
  • gastro-orálna cesta – v tomto prípade môžu byť baktérie prenesené z gastrointestinálneho traktu na ústa, napríklad pri vracaní alebo odgrgnutí.
  • kontaminácia prostredia – povrchy alebo predmety môžu byť kontaminované baktériami H. pylori, čím dochádza k ich prenosu pri dotyku alebo použití týchto predmetov.
  • časté používanie určitých lekárskych nástrojov – v zdravotníckych zariadeniach môže dôjsť k prenosu baktérie prostredníctvom endoskopických nástrojov, ak nie sú riadne sterilizované.

Je dôležité poznamenať, že presný mechanizmus prenosu Helicobacter pylori stále nie je úplne pochopený a môže sa líšiť v závislosti od konkrétnych podmienok a situácií. 

 

Myslite na prevenciu

Prevencia infekcie H. pylori zahŕňa niekoľko kľúčových opatrení, ktoré sa zameriavajú na zníženie rizika vystavenia sa baktérii a udržanie celkovej zdravotnej hygieny. Je žiaduce myslieť na dodržiavanie osobnej hygieny, bezpečnú manipuláciu s potravinami, pitie čistej vody, zabezpečenie čistoty v domácnosti a na pracovisku, opatrnosť pri cestovaní (najmä ak cestujete do krajín s vyšším výskytom baktérie). V prípade, že ste už infikovaní, dbajte na to, aby ste nešírili infekciu ďalej, najmä v rodinnom prostredí. Zdieľanie osobných predmetov ako sú poháre alebo príbor môže prispievať k šíreniu baktérie.

 

Je dôležité mať na pamäti, že aj keď tieto preventívne opatrenia môžu znížiť riziko infekcie H. pylori, nemusia byť vždy 100% účinné. Niekedy je často ťažké identifikovať a izolovať zdroj infekcie, nakoľko mnoho ľudí môže byť infikovaných H. pylori bez prítomnosti akýchkoľvek symptómov.

 

 

 

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.