Svrab u psa – Ako sa prejavuje a aké sú jeho príčíny? Zistite, ako ho liečiť

5002

Kdekoľvek na svete sa psy môžu nakaziť nákazlivým parazitom – sarkoptovým svrabom. Všetky štádiá životného cyklu nie sú závislé od žiadneho podnebia, ale žijú v norách v koži. Inkubačná doba po expozícii trvá od 10 dní do 8 týždňov. Pretože sekundárne infekcie môžu ľahko prekvitať, neodkladná liečba napadnutia roztočmi je prvoradá pre zdravie vášho domáceho maznáčika.

Vhodné doplnky ak vášho psa trápi svrab:

psi svrab

Svrab u psov je tiež známy ako sarkoptový svrab. Spôsobuje ho malý roztoč – Sarcoptes scabiei. Roztoče sú vysoko nákazlivé, prenikajú tam do kože a spôsobujú intenzívne svrbenie (pruritis). Ak sa nelieči, stav sa môže stať vážnym, čo vedie k zhrubnutiu kože a mokvajúcim vredom.

Ako sa prejavuje svrab u psa ?

svrab u psa
Najjednoduchšie je spozorovať svrab skrz neustále sa škrabanie. Foto: ZS

Symptómy svrabu zvyčajne začínajú náhlym, intenzívnym svrbením. Ak si všimnete, že váš rodinný maznáčik má epizódy akútneho, silného svrbenia, buďte na pozore. Svrab u domácich zvierat sa najčastejšie objavuje na lakťoch, špičkách uší, tvárovej časti hlavy, dolnej časti nôh a hrudníka, ale závažné prípady môžu postihnúť celé telo. Pri zistení akýchkoľvek problémov neváhajte kontaktovať veterinára.

Prípadne ho vezmite hneď na kliniku. Sarkoptický svrab sa môže preniesť z chlpatých zvieracích na ľudských členov domácnosti. Hoci psí svrab nemôže dokončiť životný cyklus na ľuďoch, bude spôsobovať intenzívne svrbenie asi 5 dní, kým nezomrie. A tých pár dní nebude príjemných.

Nekontrolovateľné škrabanie, s najväčšou pravdepodobnosťou súvisí s citlivosťou na výkaly a sliny roztočov. Prejavy napadnutia roztočom sú:

Príznaky

 • Červená koža alebo vyrážka
 • Zápal kože
 • Strata vlasov-chlpov (alopécia), ktorá sa môže najskôr prejaviť na nohách a bruchu
 • Sebapoškodzovanie
 • Krvácanie
 • Malé hrbolčeky, ktoré sa vyvinú do vredov
 • V dôsledku vredov môže byť nepríjemný zápach
 • Vredy sa nachádzajú hlavne na bruchu, nohách, ušiach, hrudníku a lakťoch
 • Zhrubnutie kože v dôsledku poškodenia
 • Môžu sa vyvinúť sekundárne bakteriálne alebo kvasinkové vredy
 • Ak sa nelieči, svrab sa rozšíri po celom tele
 • Silne infikované psy môžu stratiť chuť do jedla a začať chudnúť
1 135
Foto: ZS

Typy

Roztoč sarkoptový má životný cyklus, ktorý celý strávi na psovi a netrvá dlhšie ako 21 dní.

Dospelé samice sa zavŕtajú do kože, aby vytvorili tunel, pričom znášajú niekoľko vajíčok denne po dobu až 3 týždňov

 • Vajíčka sa liahnu do 5 dní
 • Larvy prechádzajú cyklom línania
 • Nymfy dospievajú na dospelce
 • Dospelí jedinci sa pária na koži a samica sa zahrabáva a kladie vajíčka

Toto sa deje stále dokola a dokola. Kým sa nezačne s liečbou. Čím skôr sa s ňou začne tým lepšie. Neskoré štádia sú zdĺhavejšie a náročnejšie. Pričom už je telo oslabená a dochádza k rozsiahlejším problémom. 

pes
Foto: ZS

Príčiny svrabu u psov: čo ho spôsobuje ?

Svrab sa prenáša kontaktom s infikovanými psami, ale aj divými líškami a kojotmi (áno, tie síce v našich končinách nenájdete, ale aspoň viete na čo si dávať pozor potulkami Amerikou; avšak ak by ste narazili zoči voči na kojota resp. váš pes, svrab by bol asi posledný problém), ktoré sa považujú za studnicu roztočov. Majte na pamäti nasledujúce body týkajúce sa sarkoptového svrabu vášho psa:

 • Nepriamy prenos môže nastať z lôžkovín (pelechu, postele…), hoci je menej častý
 • Psy v zlom zdravotnom stave budú mať intenzívnejšiu reakciu
 • Reakcia bude závisieť aj od toho, koľko roztočov bolo prenesených
 • Roztoče sa môžu šíriť pomocou čistiacich nástrojov, ak sú použité z jedného (infikovaného) psa na druhého v relatívne krátkom čase
11 2
Foto: ZS

Diagnostika svrabu u psa

Keď si dohodnete stretnutie a rozhodnete sa priviesť svojho psieho spoločníka na kliniku, je nevyhnutné, aby ste o svojom podozrení ihneď informovali veterinára. Možno už viete, že váš pes má svrab, pretože možno máte kamaráta so psom, ktorý vás upozornil na možnú nákazu. Či už je to potvrdené alebo nie, upozornite veterinárny tím na túto možnosť, aby si mohol byť istý, že izoluje psa od ostatných psích návštevníkov, kým nebude pripravený na vyšetrenie.

Veterinár môže chcieť získať vzorku stolice na testovanie alebo vykonať krvné testy a kožný ster, aby možno vylúčil stavy, ako sú alergie alebo bakteriálna infekcia kože. Krvný test aj vzorka výkalov sú dôležitými diagnostickými nástrojmi na určenie príčiny svrbenia kože vášho psa.

Hlboký kožný zoškrab a následné pozorovanie pod mikroskopom je metóda, ktorá najčastejšie dáva definitívnu diagnózu. Škrabanie sa vykoná dostatočne hlboko, aby sa pokúsilo dostať k roztočom. Roztoče a vajíčka budú často jasne viditeľné. Je však celkom možné, že roztoče nebudú viditeľné, v takom prípade by lézie, ktoré spôsobujú, mohli viesť k predpokladanej diagnóze.

12 2
Foto: ZS

Liečba svrabu

Vo vašej domácnosti môžete mať iných psích rodinných príslušníkov; musia sa tiež liečiť, aj keď sa roztoče možno ešte neobjavili alebo nespôsobili príznaky. Sarkoptický svrab je medzi psami veľmi nákazlivý.

Strihanie vášho domáceho maznáčika pravdepodobne bude potrebné na účinnú liečbu v boji proti roztočom. Potom ztvrdnutú pokožku jemne ošetrite liečivým šampónom. Ďalším krokom je aplikácia prípravku proti roztočom, ako je vápenná síra. Pretože môže byť ťažké eradikovať roztoče, môže byť potrebných niekoľko aplikácií týždenne. Možné sú aj perorálne lieky a liečba injekciou. Najčastejšie je na boj proti infekcii potrebná kombinácia produktov.

Najlepší podporný prípravok na liečbu svrabu
bajazin puder 100 g 43406

Bajazin je púder, ktorý sa využíva ako doplnok pri liečbe nepríjemných kožných problémov vrátane svrabu. Ideálny ako podporná liečba klasickými liekmi.

Keďže liečba sa bude vykonávať doma (pokiaľ infekcia nie je závažná a nespôsobila hrozné sekundárne komplikácie, ktoré si vyžadujú hospitalizáciu vášho psa na určitý čas), musíte kontaktovať veterinárneho lekára, ak nezaznamenáte zlepšenie zdravotného stavu vášho domáceho maznáčika do 4 až 5 dní.

kúpanie psa
Foto: ZS

Ako dlho liečiť svrab u psa ?

Úplné vyriešenie napadnutia roztočmi vášho milovaného domáceho maznáčika môže trvať až šesť týždňov liečby. Vždy informujte veterinára o pokroku. Neváhajte kontaktovať kliniku s akýmikoľvek otázkami alebo obavami týkajúcimi sa liečby, najmä ak máte pocit, ak ste spozorovali vedľajšie účinky.

4 70

Môže sa preniesť svrab zo psa na človeka ?

Existuje určitá šanca, že by ste sa mohli nakaziť svrabom od vášho psa. A ako sa prejavuje svrab u človeka? Reakciou človeka na sarkoptový svrab bude intenzívne svrbenie a možné začervenanie alebo lézie. Pretože životný cyklus roztočov nemožno na ľuďoch dokončiť, roztoče zomrú za menej ako týždeň. Bude nutné navštíviť vášho obvodného lekára, aby ste uľavili od svrbenia.

Zlikvidujte alebo prinajmenšom vyperte pelech vášho domáceho maznáčika horúcou vodou obsahujúcou bielidlo. Infikovanie vášho domova nie ej veľmi rizikové, ale nedovoľte svojmu psovi liezť do postele, na gauč alebo nábytok, pre istotu, kým sa zamorenie nevyrieši.

psia srsť
Foto: ZS

Prevencia proti parazitom

Proti akýmkoľvek parazitom je dobré aplikovať prevenčne antiparazitické prípravky. Či so tú ekto alebo endoparazity. Na endoparazity sa používajú odčervovacie lieky, ktoré vám dá veterinár alebo ich zoženiete v lekárni. Pozor na citlivosť niektorých plemien na niektoré typy účinných látok (dlhosrstá kólia, šeltia, borderská kólia..). Na boj s ektoparazitmi sa používajú antiparazitické prípravky, ako obojky, pipety či tabletky. Každé majú svoje plusy či mínusy. Vždy si nechajte poradiť od kvalifikovanej osoby ak s tým nemáte žiadne skúsenosti. Nie každý prípravok sa hodí pre každé zviera. Preto aj na spolužitie mačiek a psov musíte brať ohľad. 

 

Pri prevencii proti svrabu je dobré sa vyhýbať potencionálne nebezpečným miestam nákazy. Sú to miesta s nedostatočnou hygienou, spravidla. Rôzne potulujúce sa zvieratá v divokej prírode alebo aj opustené psy či mačky na samote. Preto ak máte podozrenie, že ste prišli s takým zvieraťom do kontaktu prijmite dostatočné opatrenia v boji proti roztočom. 

Ďalšie články o psoch: Najlepšie granule či vitamíny

Psíkom sme sa na našom portály už viackrát venovali. Prečítajte si napríklad:

 

Zdroje

https://www.dailypaws.com/dogs-puppies/health-care/dog-conditions/scabies-in-dogs

https://wagwalking.com/condition/scabies

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.