Všetko mohlo byť inak: 6 ľudí, ktorí mali celý čas pravdu, ale nikto ich nepočúval

3427

Ak by Abraham Lincoln poslúchol varovania, že jeho život môže byť v ohrození, dejiny by sa možno vyvíjali úplne inak. V skutočnosti, ak sa pozriete späť do histórie, zistíte, že takmer vždy existujú varovania, ktoré história ignorovala. Tieto neuposlúchnuté rady veľkých mozgov mohli zmeniť priebeh niektorých najstrašnejších udalostí v dejinách. Mnohí boli ignorovaní, pretože sa predpokladalo, že ich predpovede sú nemožné. Ale keď si všetci uvedomili, že mali vlastne pravdu, bolo už neskoro.

Čo z toho vyplýva? To, že sa nejaká myšlienka zdá byť šialená, ešte neznamená, že je nesprávna.

Charles Colchester, muž, ktorý povedal Lincolnovi, aby si kryl chrbát

Charles Colchester bol britský jasnovidec, ktorý Abrahama Lincolna varoval, že je v ohrození života len niekoľko týždňov pred jeho zavraždením. Colchester však mal pochybnú povahu. Nie je jasné, či bol skutočným jasnovidcom, alebo mal len dôverné informácie, pretože sa v skutočnosti priatelil s Johnom Wilkesom Boothom. Colchester sa zblížil s Mary Todd Lincolnovou po tom, čo „komunikoval“ s jej zosnulým 11-ročným synom. Neskôr sa však pokúsil prvú dámu vydierať.

President Abraham Lincoln
Photo by Library of Congress on Unsplash

V každom prípade, v jednej veci mal Colchester pravdu. Varoval prezidenta Lincolna, že jeho život môže byť v ohrození. Lincoln bol však voči Colchesterovým „schopnostiam“ skeptický a varovanie neuposlúchol.

Ferdinand Foch, francúzsky dôstojník, ktorý predpovedal druhú svetovú vojnu

Ferdinand Foch bol francúzsky dôstojník, ktorý v marci 1918 prevzal velenie spojeneckých vojsk a dohliadal na konečné ťažko vybojované víťazstvo nad Centrálnymi mocnosťami. Po štyroch rokoch krutých bojov vyčerpané veľmoci v Európe intenzívne pociťovali zúfalú snahu o obnovenie mieru. Hoci sa porazení Nemci ohradzovali voči prísnym podmienkam zmluvy, Foch mal pocit, že nezachádzajú ani zďaleka tak ďaleko. Bol presvedčený, že Nemci sa čoskoro zotavia a budú opäť ohrozovať Francúzsko, a preto sa rozčuľoval: „Toto nie je mier. Je to prímerie na dvadsať rokov.“

Zdroj: daves_archive/Flickr

Jeho varovanie sa ukázalo ako správne, Nemecko takmer presne o dve desaťročia neskôr napadlo Poľsko.

Allan Lichtman, predpovedal, že Trump vyhrá voľby

Allan Lichtman bol jediným významným politickým historikom, ktorý predpovedal, že Donald Trump vyhrá voľby v roku 2016. Lichtman správne predpovedal víťaza ľudového hlasovania v každých voľbách za posledných 30 rokov (v roku 2000 predpovedal Ala Gora). Trump síce nevyhral ľudové hlasovanie, ale aj tak vyhral voľby a niektorí v USA si vážne želajú, aby Lichtmanovo varovanie počúvli.

President Donald Trump
Photo by Library of Congress on Unsplash

Lichtman používa na predpovedanie toho, kto vyhrá prezidentské voľby, veľmi špecifický systém.

Cofer Black, vedel, že teroristi plánujú útok v roku 2001

Od 11. septembra 2001 sa objavuje čoraz viac dôkazov o tom, že prezident Bush a ďalší významní členovia jeho administratívy boli vopred upozornení na možnosť teroristického útoku, ale nepodnikli žiadne kroky, aby mu zabránili. Cofer Black bol v roku 2001 šéfom protiteroristického oddelenia CIA a bol hlavným človekom, ktorý varoval prezidenta pred teroristickým útokom.

Zdroj: Mario Roberto Durán Ortiz/Wikimedia Commons

Dňa 10. júla 2001 sa Black a jeho kolegovia zo CIA stretli s Condoleezzou Riceovou. Varovali ju, že v priebehu niekoľkých mesiacov alebo týždňov dôjde v USA k „významným teroristickým útokom“. Nevysvetliteľne sa nič nestalo. Júlové stretnutie Blacka a Riceovej bolo z oficiálnej správy Komisie pre 11. september úplne vynechané, akoby sa chceli tváriť, že k nemu vôbec nedošlo…

Alexander Fleming, predpovedal odolnosť voči antibiotikám

Muž, ktorý objavil penicilín, prvé antibiotikum na svete, tiež predpovedal, že baktérie sa môžu stať voči antibiotikám odolné. Alexander Fleming po udelení Nobelovej ceny za medicínu predniesol prednášku, v ktorej varoval, že mikróby sa môžu stať „odolnými“ voči antibiotikám, ak budú vystavené „veľkým množstvám lieku“.

Zdroj: Sandy Stevenson/Flickr

Pravdaže, Fleming nepredpovedal konkrétne vypuknutie superbaktérií, ktoré sú odolné voči takmer všetkým antibiotikám, ale človek by si myslel, že jeho kolegovia a nasledovníci budú pozornejšie načúvať jeho varovaniam o odolnosti voči antibiotikám. Len rok po Flemingovom prejave sa v Londýne objavil prvý kmeň baktérií odolných voči penicilínu.

Posádka lode Mesaba, ktorá vysielačkou informovala Titanic o ľadovcoch

Mesaba bola loď, ktorá sa pokúšala varovať posádku Titanicu pred ľadovcami v oblasti. Mesaba sa niekoľko hodín pred osudnou zrážkou s ľadovcom plavila v tých istých vodách, kam smeroval Titanic, a vyslala varovanie pred ľadovcami všetkým lodiam v oblasti – vrátane Titanicu.

grayscale photo of ship on pier
Photo by Museums Victoria on Unsplash

Posádka Titanicu síce správu dostala, ale radista, ktorý ju prijal, ju nepovažoval za dostatočne dôležitú na to, aby ju doručil kapitánovi. Pravdepodobne to bolo preto, že vysielačky Titanicu sa pokazili a všetci operátori boli preťažení prepisovaním správ a ich ručným doručovaním jednotlivým cestujúcim. Človek by si myslel, že správa o nezvyčajne vysokom počte ľadovcov by sa dostala na hromadu „s vysokou prioritou“.

Zdroj

Michaela Hric
Ahoj, volám sa Michaela. Veľmi rada čítam, cestujem, varím, no a samozrejme píšem. Prajem príjemné čítanie :)
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre