Myslíte si, že viete, ako vyzeráte? Pravdepodobne ste na veľkom omyle

6635

Mali ste niekedy pocit, že vyzeráte ako dvaja rozdielni ľudia? Že v zrkadle je jeden, zatiaľ čo na fotografiách je druhý človek? Podľa profesora behaviorálnych vied Nicholasa Epleyho z univerzity v Chicagu v skutočnosti nevyzeráme tak, ako sa vnímame.

Grayscale Photo of Woman in Front of Mirror
Foto od
Lina Kivaka na Pexels

V roku 2014 pre časopis The Atlantic povedal, že najzaujímavejšie je, že ľudia vlastne nevedia, ako vyzerajú. Obraz, ktorý máme v mysli, totiž nie je celkom v súlade so skutočnosťou. Podľa výsledkov jeho výskumu je mentálny obraz o sebe samom omnoho príťažlivejší. V praxi to znamená, že nie sme takí pekní, ako si radi myslíme.

Vo výskume boli tváre ľudí upravené tak, aby vyzerali viac alebo menej atraktívne. Použili sa pri tom črty konvenčnej krásy. Následne boli účastníci vyzvaní, aby zo škály fotografií vybrali svoju vlastnú tvár. Väčšina z nich si vybrala atraktívnejšiu verziu samého seba, pričom väčšinou uprednostňovali tváre vylepšené o 20%.

Photo of Woman Looking at the Mirror
Foto od
Andrea Piacquadio na Pexels

Hoci je človek odborníkom svojej vlastnej tváre, neznamená to, že ju dokáže aj rozpoznať. Ide o spôsob, akým je ľudský mozog nastavený. Máme totiž tendenciu vytvoriť si preferenciu toho, čo vidíme a s čím sa každodenne stretávame. To znamená, že uprednostňujete svoju zrkadlovú verziu, nie tú, ktorú poznáte napríklad z fotografií.

Woman In Sweater Wearing Eyeglasses
Foto od
Anna Shvets na Pexels

Tento koncept podporujú aj výsledky z Wisconsinskej univerzity z roku 1977. Tie prezradili, že keď sa účastníkom ukázali ich zrkadlové a skutočné fotografie, uprednostnili svoj odraz v zrkadle, zatiaľ čo ich okolie sa priklonilo ku skutočnému obrazu.

Zdroj

Ivana Božiková
Zdravím, volám sa Ivana a študujem filológiu v Banskej Bystrici. Rada čítam, píšem, zisťujem a vymýšľam, cestujem, spoznávam, smejem sa a nepohrdnem ani dobrým jedlom. Teší ma!
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre