Výber faktov: prijímacia skúška na vysokú školu, počas ktorej musí byť celá krajina ticho a prečo sú prdy dobré pre váš partnerský život

854

V dnešných Zaujímavostiach sa dozviete, v ktorej krajine vykonávajú študenti prijímaciu skúšku na vysokú školu, počas ktorej sú zatvorené všetky obchody, pozastavené lety, zastavené stavebné práce, skrátka celá krajina stíchne. Ďalej zistíte, ako trápne otcovské vtipy ovplyvňujú výchovu detí, a na konci vám priblížime, ako prdy prispievajú do vášho partnerského života.

 

Podľa austrálskej štúdie dokážu ženy s určitou presnosťou určiť, či je neznámy muž verný. Ale muži, podľa všetkého, túto schopnosť pri skúmaní žien nemajú. Vedci zistili, že ženy majú tendenciu robiť tento úsudok na základe toho, ako mužsky muž vyzerá.

Muži mužnejšieho vzhľadu boli hodnotení ako muži, u ktorých je väčšia pravdepodobnosť, že budú neverní. Atraktívnosť nebola faktorom, ktorý by u žien vytváral spojenie. V štúdii ukázali 34 mužom a 34 ženám farebné fotografie 189 dospelých tvárí a požiadali ich, aby ich ohodnotili z hľadiska vernosti.

Výskumníci porovnali ich odpovede s vlastnou sexuálnou históriou 189 osôb a zistili, že účastníčky dokázali lepšie rozlíšiť, kto je verný a kto nie.

Na druhej strane sa zdalo, že muži nemajú žiadnu predstavu. Mali tendenciu vnímať atraktívne, ženské ženy ako neverné, aj keď neexistovali žiadne dôkazy, že sú, poznamenali vedci.

 

Britskí vedci publikovali v časopise Current Biology výskum, ktorý naznačuje, že plynatosť dinosaurov v období jury výrazne prispela k teplejšiemu podnebiu pred 150 miliónmi rokov.

Porovnaním ich tráviaceho systému s dnešnými kravami vedci vypočítali produkciu metánu vegetariánskych druhov Sauropodov, ako bol Brontosaurus. Výsledky predpovedajú, že ročná produkcia metánu svetovej populácie dinosaurov by bola približne 520 miliónov ton v porovnaní s produkciou 50 – 100 miliónov ton v prípade dnešnej populácie hovädzieho dobytka.

To naznačuje, že celková produkcia metánu v čase dinosaurov bola výrazne vyššia ako dnes, čo pomáha vysvetliť zvýšené teploty – keďže metán je skleníkový plyn, ktorý v zemskej atmosfére zachytáva slnečné žiarenie.

 

V celej Južnej Kórei presne o 8:40 miestneho času viac ako pol milióna študentov skladá skúšku, na ktorú sa pripravovali celý život.

Neslávne známy Suneung, čo je v kórejčine skratka pre College Scholastic Ability Test (CSAT), je osemhodinový maratón skúšok, ktoré nielenže rozhodujú o tom, či študenti pôjdu na univerzitu, ale môžu ovplyvniť ich výhliadky na zamestnanie, príjem, miesto, kde budú žiť, a dokonca aj budúce vzťahy.

V hlavnom meste Soul zavládne ticho, obchody sú zatvorené, banky taktiež. Väčšina stavebných prác sa zastaví, lietadlá sú odstavené a vojenský výcvik sa zastaví. Občas ticho prerušia vzdialené sirény – policajné motorky sa rútia k študentom, ktorí meškajú na skúšky.

Mnohí nervózni rodičia trávia deň v miestnom budhistickom chráme alebo kresťanskom kostole, v rukách držia fotografie svojich detí – modlitby a poklony sú niekedy načasované tak, aby zodpovedali harmonogramu skúšok.

 

 

Jeden z odborníkov v časopise Britskej psychologickej spoločnosti napísal, že otcovské vtipy sú dôležité, aby sa deti naučili byť v rozpakoch a aby si osvojili, že rozpaky nie sú nevyhnutne zlá vec.

Marc Hye-Knudsen, výskumník humoru a vedúci laboratória poznania a správania na Aarhuskej univerzite v Dánsku, vysvetlil, ako môže srandovanie a drsnejšie hranie podporiť fyzický a kognitívny vývoj dieťaťa.

Otcovia srandovaním zasahujú do ega a emócií svojich detí bez toho, aby to prešlo do šikanovania. Tým budujú odolnosť svojich detí a trénujú ich, aby vydržali drobné útoky a záchvaty negatívnych emócií bez toho, aby sa nahnevali. Učia ich kontrolovať impulzy a regulovať emócie.

 

V prvom rade tým druhému človeku dáte najavo, že ste zdraví.

Po druhé, štúdia z roku 2020 zistila, že chemická zlúčenina s názvom AP39, ktorá súvisí so sírovodíkom (čo vedie k smradľavým prdom), je dobrá pre bunky. No, minimálne vám určite neuškodí.

Po tretie, páry, ktoré sa spolu veľa smejú, majú tendenciu spolu zostať. A odhliadnuc od toho, či je smiech na prdoch nedospelý alebo nie, prdy sú proste zábavné.

 

Analýza ukázala, že mať psa skutočne chráni pred úmrtím z akejkoľvek príčiny. Prehľad zdravotných prínosov psíka analyzoval výskum, na ktorom sa zúčastnili takmer 4 milióny ľudí, z rôznych krajín.

Vlastníctvo psa bolo spojené s 24 % znížením úmrtnosti na všetky príčiny. Metaanalýza zistila ešte väčší prínos pre ľudí, ktorí už mali infarkt alebo mŕtvicu. Pre týchto ľudí bolo mať psa ešte prospešnejšie. Mali o 31 % nižšie riziko úmrtia na kardiovaskulárne ochorenia.

 

V štúdii uverejnenej v časopise Journal of Nutrition sa zistilo, že konzumácia instantných rezancov viac ako dvakrát týždenne je spojená s vyšším rizikom metabolického syndrómu, čo je skupina ochorení, ktoré zvyšujú riziko srdcových ochorení, mŕtvice a cukrovky. Ďalšia štúdia uskutočnená v Južnej Kórei zistila, že vysoká konzumácia instantných rezancov súvisí so zvýšeným rizikom metabolického syndrómu u žien.

Presné dôvody, prečo konzumácia instantných rezancov môže zvyšovať riziko týchto ochorení, nie sú známe, ale medzi potenciálne faktory môže patriť vysoký obsah sodíka a nasýtených tukov v niektorých výrobkoch z instantných rezancov, ako aj prítomnosť niektorých potravinárskych prísad a konzervačných látok.

Málo? Tak hor sa na predošlú časť!

Zdroj 1, Zdroj 2Zdroj 3, Zdroj 4Zdroj 5, Zdroj 6, Zdroj 7

Dominika Božiková
Ahojte, volám sa Dominika. Som mamina, už druhýkrát na materskej. A aby mi úplne nepreplo, rozhodla som sa robiť aj niečo iné ako variť, pozerať dookola Labkovú patrolu a prebaľovať plienky, tak dúfam že sa Vám môj obsah bude páčiť. :)
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre