Výber náhodných faktov: čo sa stane keď nemecký vojak neuposlúchne rozkaz a ako dvaja muži ukradli Boeing 727 a už ich nikdy nikto nevidel

1205

V dnešných Zaujímavostiach a faktoch sa dozviete, ako dvaja muži ukradli Boeing 727 z medzinárodného letiska v Angole, a následne ako by sa pod nimi zľahla zem. Ďalej zistíte, na ktorý kontinent by ste sa mali presťahovať ak ste arachnofobik, a na konci vám priblížime príbeh, kedy si tiger naplánoval napadnutie človeka do najväčších detailov.

Náhodné fakty, ktoré vám rozšíria všobecný prehľad:

Ukázalo sa, že 85 % toho, čoho sa ľudia obávali, sa nikdy nestalo, a pri 15 %, ktoré sa stalo, 79 % ľudí zistilo, že buď zvládli ťažkosti lepšie, ako očakávali, alebo im ťažkosti dali lekciu, ktorú sa oplatilo naučiť.

To znamená, že 97 %z toho, čoho sa obávate, nie je nič iné ako ustráchaná myseľ, ktorá vás trestá prehnanými a nesprávnymi predstavami.

 

Podľa všetkého, 25. mája 2003, dvaja muži – Ben C. Padilla a John M. Mutantu nastúpili do lietadla. Padilla bol pilot a letecký inžinier zo Spojených štátov, Mutantu bol najatý mechanik z Konžskej republiky. Ani jeden z nich nemal osvedčenie na riadenie lietadla Boeing 727 a potrebovali na to ďalšieho člena posádky. Americké úrady sa domnievajú, že Padilla riadil lietadlo. Zamestnanec letiska uviedol, že v tom čase videl na palube lietadla len jednu osobu; iní zamestnanci letiska uviedli, že pred incidentom nastúpili do lietadla dvaja muži.

Lietadlo začalo rolovať bez komunikácie s riadiacou vežou. Manévrovalo nepravidelne a vstúpilo na vzletovú a pristávaciu dráhu bez povolenia. Letoví dispečeri sa pokúšali nadviazať kontakt, ale bez odozvy. Lietadlo bez svetiel vzlietlo a pred zmiznutím smerovalo na juhozápad nad Atlantický oceán. Pred incidentom bolo lietadlo naplnené 53 000 litrami paliva, čo mu dávalo dolet približne 2 400 kilometrov. Lietadlo, ani oboch mužov odvtedy nikto nevidel a nenašli sa ani žiadne trosky lietadla.

 

John Vaillant je americko-kanadský spisovateľ a novinár, ktorý napísal knihu „Tiger“, ktorá je skutočným príbehom o Vladimirovi Markovovi, pytliakovi, ktorý v zime roku 1997 skončil krutým spôsobom po tom, čo zastrelil a zranil tigra.

Zranený tiger Markova ulovil spôsobom, ktorý vyzeral veľmi premyslene. Tiger obkľúčil Markovovu chatu, systematicky ničil všetko, čo páchlo ako on, a potom čakal pri vchodových dverách, kým sa Markov vráti domov.

„Nebola to impulzívna reakcia,“ hovorí Vaillant. „Tiger si túto myšlienku dokázal udržať na nejaký čas. Zviera čakalo 12 až 48 hodín, kým zaútočilo. Keď sa Markov konečne objavil, tiger ho zabil, odvliekol do krovia a zjedol,“ vysvetľuje Vaillant. „Myslím si, že ho zabil, pretože mal naňho chuť.“

 

Nanešťastie pre arachnofóbov – ľudí, ktorí majú strach z pavúkov – pavúky obývajú všetky kontinenty okrem Antarktídy. Vedci už opísali približne 38 000 žijúcich druhov a neustále nachádzajú nové. Pavúky žijú takmer vo všetkých suchozemských biotopoch sveta, od oceánskych prílivových zón, čo sú oblasti medzi prílivom a odlivom pozdĺž pobrežia, až po vysoké hory. Pavúky si nenašli cestu na zasnežené vrcholky mnohých najvyšších hôr sveta, ale vedci zaznamenali jeden druh – himalájske skákajúce pavúky (Euophrys omnisuperstes) – žijúce vo výške takmer 6000 metrov nad morom.

 

Deti, ktoré sa veľmi zaujímajú o dinosaury, môžu mať vyššiu úroveň inteligencie. Ak poznáte dieťa, ktoré je posadnuté týmito zvieratami, zbystrite! Môže byť nadpriemerne inteligentné. Vážny záujem o dinosaury môže okrem iného zvýšiť jazykové schopnosti dieťaťa.

Štúdia naznačila, že úroveň záujmu dieťaťa môže viesť k lepšej pozornosti a lepším schopnostiam myslenia. Taktiež je dobrým ukazovateľom vyššieho porozumenia u mladších detí. Naznačuje to, že spôsob, akým deti študujú dinosaury, im pomáha rozvíjať stratégie na riešenie problémov počas celého života.

Pre deti je kúzlo nielen v tom, že si predstavujú tieto skutočné, obrovské tvory z dávnych čias – ale aj v tom, že po prvýkrát vedia viac ako ich rodičia. Vďaka tomu sa cítia silné.

 

Vojak nemeckej armády dostane od nadriadeného rozkaz vystreliť zo zbrane, ale on ju položí a odíde. V Spojených štátoch by sa práve dopustil neodpustiteľného a nezákonného činu neposlušnosti.

V nemeckej vojenskej príručke sa uvádza, že vojenský rozkaz nie je záväzný, ak nie je dôležitý pre službu alebo sa nedá rozumne vykonať. Ak rozkaz popiera ľudskú dôstojnosť príslušníka ozbrojených síl, nemal by ho vykonať.

Takže v skratke to znamená, že vojak alebo správca ozbrojených síl môže ignorovať rozkaz nadriadeného – aj keď je uprostred boja alebo ho vydal vysokopostavený úradník.

 

Nielenže si nedokáže vytvoriť nové spomienky, ale neustále sa budila s tým, že je 11. jún 2019, teda deň, kedy bola zranená. Riley opísala, že sa každý deň zobudila a bola šokovaná, keď videla svoj kalendár. Jej rodina jej hovorila správny dátum, ktorý si pamätala dve hodiny, kým sa jej pamäť opäť vyresetovala.

Lekári sa celé mesiace snažili vysvetliť presnú príčinu jej stavu. Vyšetrenia magnetickou rezonanciou a počítačovou tomografiou Rileyinho mozgu nepreukázali žiadne abnormality a Riley a jej rodina netušia, ako dlho bude jej stav trvať. Nikto nie je schopní povedať, či bude mať trvalé poškodenie mozgu, ani navrhnúť prípadnú liečbu alebo liek.

Málo? Tak hor sa na predošlú časť!

Zdroj 1, Zdroj 2Zdroj 3, Zdroj 4Zdroj 5, Zdroj 6, Zdroj 7

Dominika Božiková
Ahojte, volám sa Dominika. Som mamina, už druhýkrát na materskej. A aby mi úplne nepreplo, rozhodla som sa robiť aj niečo iné ako variť, pozerať dookola Labkovú patrolu a prebaľovať plienky, tak dúfam že sa Vám môj obsah bude páčiť. :)
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre