Výber náhodných zaujímavostí: Časť tela, ktorú si každý len tak potetovať nenechá alebo počet jazykov, ktorými sa na svete hovorí

1107

V dnešných Zaujímavostiach ku káve sa dozviete, prečo má Empire State Building vlastné PSČ a akým číslom sa označuje. Ďalej zistíte, čo by ste mali konzumovať, aby ste predišli nočným morám, a na konci vám priblížime, za aký čas dosiahne svetlo zo Slnka na Zem.

 

Nie je ťažké si predstaviť, ako počítačová myš dostala svoje meno – je malá a rýchla a kábel, ktorý ju spája s počítačom, pripomína chvost. Výrobcovia prvých verzií ju však označovali ako korytnačku, s jej tvrdým pancierom na vrchu a pohyblivými časťami pod ním. Hoci si prví počítačoví odborníci neboli istí, či sa uchytia, počítačové myši používame doteraz.

 

Hoci väčšina z nás niekedy v živote zažije zlomeninu kosti, faktom je, že kosť je neuveriteľne pevná. Je pevnejšia ako oceľ. Má väčšiu odolnosť voči tlaku a nosnosť ako oceľová tyč rovnakej šírky. Najpevnejšou kosťou v tele je stehenná kosť, ktorá unesie 30-násobok hmotnosti priemerného človeka.

 

Ak ste niekedy uvažovali o tom, že si necháte potetovať celé telo, určite nezabudnite na očné buľvy. Zarytí fanúšikovia body-artu si začali tetovať oči všetkými možnými farbami, od fialovej až po zelenú. Dávajte si však pozor na riziká, ktoré sú spojené s takouto extrémnou úpravou.

 

Empire State Building nie je len ikonickou budovou, ale aj sídlom toľkých firiem, že musela dostať vlastné poštové smerovacie číslo. Ak potrebujete poslať poštu na adresu 20 West 34th Street, napriek tomu, že sa nachádza v oblasti 10001, použijete špeciálne poštové smerovacie číslo 10118.

 

V štúdii, ktorú v roku 2013 uskutočnila Britská rada pre syry, všetci účastníci, ktorí jedli syr pred spaním, uviedli, že nemali nočné mory. Konzumácia modrého syra však mala tendenciu spôsobovať trochu zvláštne sny.

 

Mnohí z nás poznajú len niekoľko z nich, ale na celom svete existuje viac ako 7 000 jazykov. Viac ako polovica z nich je variáciou pôvodného jazyka. Tieto variácie, označované ako dialekty, závisia od faktorov, ako je oblasť krajiny alebo kultúrne vplyvy. Prekvapujúce je, že takmer polovica všetkých jazykov nemá písomnú podobu a existuje len ako hovorené slovo.

 

Svetlo zo Slnka dosiahne Zem za 8 minút a 18 sekúnd. To je rovnaký čas, ktorý nám bude trvať, kým uvidíme akékoľvek zmeny na Slnku.

 

Málo? Tak hor sa na predošlú časť!

Zdroj 1, Zdroj 2Zdroj 3, Zdroj 4Zdroj 5, Zdroj 6, Zdroj 7

 

Dominika Božiková
Ahojte, volám sa Dominika. Som mamina, už druhýkrát na materskej. A aby mi úplne nepreplo, rozhodla som sa robiť aj niečo iné ako variť, pozerať dookola Labkovú patrolu a prebaľovať plienky, tak dúfam že sa Vám môj obsah bude páčiť. :)
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre