Výber náhodných zaujímavostí: prečo sa bábätká považujú za fyzické anomálie a čo vám dokáže spôsobiť 2-mesačnú zápchu

950

V dnešných Zaujímavostiach sa dozviete, ako veľmi sa bábätká líšia od detí, ktoré z nich vyrastú. Ďalej zistíte, prečo mal istý muž 2 mesiace zápchu, koľko kilogramov mal na začiatku a koľko po 2 mesiacoch, a na konci vám priblížime reštauráciu v New Yorku, v ktorej varia len babičky a len ich domáce recepty.

 

Bábätká, najmä novorodenci, sa prekvapivo líšia od detí, ktoré z nich vyrastú. Keď sa narodia, ich hlava tvorí štvrtinu hmotnosti celého tela a veľkosť ich mozgu sa v prvom roku života zdvojnásobí. Bábätká majú 300 kostí a približne 10 000 chuťových pohárikov v ústach. Niektoré z týchto kostí sa v dospelosti spoja (v dospelosti do 206), ale chuťové poháriky, ktoré nie sú na jazyku, nakoniec zaniknú.

 

Priemerný nárast IQ Američanov je približne 3 body každých 10 rokov alebo približne 9 bodov každú generáciu. Celosvetovo sa priemerná ľudská inteligencia za posledných 70 rokov zvýšila o 20 bodov. (Nazýva sa to Flynnov efekt, pomenovaný podľa psychológa, ktorý tento jav ako prvý pozoroval). Lepší a ľahší prístup k zdrojom a lepšie životné podmienky v rozvojových krajinách nepochybne prispeli k rozšíreniu vzdelávania, vďaka čomu sme sa stali celkovo inteligentnejšími.

 

Bram Stoker bol írsky spisovateľ, ktorého si dnes najviac pamätáme vďaka jeho gotickému hororu Dracula. Príbeh, ktorý sa čiastočne odohráva v Transylvánii, horskej oblasti v strednom Rumunsku, upevnil legendu o upírovi. Napriek mnohým Stokerovým cestám po svete nikdy nenavštívil východnú Európu – a teda ani Transylvániu.

 

 

V roku 1965 bol 26-ročný Angus Barbieri, ktorý vážil 206 kilogramov, zaradený do pôstneho programu. Dnes by nebolo etické uskutočniť takúto štúdiu, ale v tom čase bola situácia iná, čo umožnilo Barbieriho lekárovi Williamovi Stewartovi experimentovať. Na prísnom režime multivitamínov a minerálov Barbieri získaval živiny bez toho, aby zjedol čo i len kúsok jedla, čo malo za následok takmer dvojmesačnú zápchu. Na konci roka mal Barbieri 81 kilogramov. (Pôst v takejto miere sa neodporúča, pretože môže viesť k vážnym zdravotným problémom.)

 

Je pravda, že každý si myslí, že jeho babička je najlepšia kuchárka v okolí. Preto bol geniálny nápad, keď sa Joe Scaravella rozhodol zhromaždiť čo najviac babičiek, aby pracovali v jeho reštaurácii na Staten Islande. Enoteca Maria spája zručnosť týchto rozkošných, talentovaných babičiek a necháva ich vytvárať a variť recepty z ich vlastných rodinných kuchárskych kníh.

 

Walter Frederick Morrison vynašiel v roku 1948 frisbee, ktoré sa pôvodne volalo Pluto Platter. V roku 2010 vo veku 90 rokov zomrel a jeho rodina ho spopolnila a jeho popol premenila na frisbee.

 

Manoj Kumar Maharana z Indie prekonal 28. augusta 2017 svetový rekord, keď si do úst naraz napchal 459 slamiek na pitie! Aby ho prekonal, musel ich v ústach udržať aspoň 10 sekúnd.

Málo? Tak hor sa na predošlú časť!

Zdroj 1, Zdroj 2Zdroj 3, Zdroj 4Zdroj 5, Zdroj 6, Zdroj 7

Dominika Božiková
Ahojte, volám sa Dominika. Som mamina, už druhýkrát na materskej. A aby mi úplne nepreplo, rozhodla som sa robiť aj niečo iné ako variť, pozerať dookola Labkovú patrolu a prebaľovať plienky, tak dúfam že sa Vám môj obsah bude páčiť. :)
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre