Neporadí si ani veda. Týchto 6 tajuplných objektov na fotografiách ostáva záhadou

36616

Mnohé záhadné miesta a objekty na našej planéte pútajú pozornosť vedcov a turistov. Je úžasné, ako jedno miesto môže vyvolať toľko otázok a debát. Archeológovia, naši odborníci na minulosť, sa často zaoberajú tajomstvami starodávnych stavieb. Ako boli vytvorené bez moderných technológií? Aký bol ich skutočný účel? Ešte stále existuje mnoho miest na Zemi, ktoré sú pre nás záhadou. Dnes vám niektoré z nich ukážeme. Možno časom prídeme na ich pôvodný účel a možno pre nás ostanú záhadou už navždy.

1. Skalný útvar Al Naslaa, Saudská Arábia

42d07153fea6d1fe7f4e1b52e5

Záhadný útvar v Saudskej Arábii mätie aj tých najskúsenejších turistov. Nielenže nemá takmer žiadny kontakt so zemou, stredom vedie úplne rovná čiara, ktorá delí tento útvar na dve polovice. Vyzerá to, akoby bola rozdelený laserom, nikto však nevie, ako reálne vznikol.

2. Teotihuacán, Mexiko

a57deb5232b43c1d57a665d6a8

Teotihuacán, preložené ako „miesto narodenia bohov“, je starobylé archeologické miesto blízko Mexiko City, známe tajomstvom a históriou. Dnes je to turistická atrakcia, kde návštevníci z celého sveta obdivujú jeho impozantné stavby. Pred tisíkami rokmi to však bolo jedno z najväčších miest sveta s viac ako 100 000 obyvateľmi z rôznych etnických skupín, čo vytvorilo jedinečnú kultúru a široké architektonické dedičstvo. Teotihuacán bol známy svojimi monumentálnymi stavbami, ako sú Pyramída Slnka a Pyramída Mesiaca.. Množstvo archeologických nálezov, vrátane keramiky, šperkov a mumifikovaných tiel, poskytuje cenný pohľad na život v tomto meste. Napriek súčasnému tienu svojej slávy, význam Teotihuacánu je nespochybniteľný a predstavuje bohatú a rozmanitú históriu Mexika. Jeho návšteva je nezabudnuteľným zážitkom.

3. Dolmen Volkonsky, Rusko

96611051aa8bd6d4da3281062e

Nachádza sa v horách v Soči. Je niekoľko tisíc rokov starý a vedci stále diskutujú, aký účel tento objekt spĺňal. Niektorí tvrdia, že to bolo miesto uctievania, zatiaľ čo iní sú presvedčení, že sa tam diala mágia. Veľkou záhadou je aj to, ako sa starovekým ľuďom podarilo v kameni vytesať taký veľký priestor.

4. Éllóra, India

7e53f051fb9afcd41a445a2c81

Hrobka Kailasa v Éllóre je považovaná za jednu z najzáhadnejších a najväčších stavieb, vytesanú z jedného monolitu. Táto stavba vzbudzuje otázky o jej vzniku, pôvode a metódach použitých na jej výrobu. Detaily sú tak precízne, že sa zdá nemožné, že by boli vytvorené len ľudskými rukami bez moderných technológií. Hrobka Kailasa je plná architektonických prvkov a detailov, ktoré svedčia o remeselných schopnostiach a umených zručnostiach jej tvorcov. Je pamiatkou, ktorá nám umožňuje nahliadnuť do histórie a kultúry tohto miesta. Existuje veľa teórií o tom, ako a prečo bola hrobka Kailasa postavená, ale žiadna z nich nepriniesla presvedčivú odpoveď. Stále máme otázky o nástrojoch a technikách použitých, dĺžke výstavby a dôvode výberu tohto monolitu. Napriek týmto nezodpovedaným otázkam je hrobka Kailasa dokonalým príkladom umeleckých a remeselných schopnosti našich predkov.

5. Hrobka Bacchus, Baalbek

d29fe459f9b4101e4133537f7e

Hrobka Bacchus v Baalbeku je jednou z najkrajších rímskych hrobiek na svete. Svojou architektúrou a umiestnením medzi starovekými ruínami Baalbeku fascinuje návštevníkov. Je to záhadná stavba, ktorej presný účel zostáva nejasný. Archeológovia sa len domnievajú, prečo bola táto hrobka vybudovaná a aký význam mala pre obyvateľov tohto miesta. Bola postavená začiatkom prvého tisícročia nášho letopočtu. Je taká veľká, že známy Parthenón v Aténach sa zdá byť oproti nej maličký.

6. Masuda Iwafune, Japonsko

1eb5095a178f462ffdee3ec48d

V rôznych častiach regiónu Asuka v Japonsku sú uložené nezvyčajne tvarované skaly, známe svojimi štvorcovými otvormi. Spravili ich starovekí obyvatelia Japonska, účely sú neznáme.

Bonus: Záhada šúchajúcich sa kameňov na Racetrack Playa v Spojených štátoch je odhalená

0831a25192ae235cb3e839ba69

V Kalifornii sa nachádza úžasné miesto nazývané Údolie smrti. Tento národný park jej známy pre svoje špecifické jazero. Kedysi dávno celé vyschlo a pohybujú sa po ňom 27 kilogramové kamene, zanechávajúce za sebou priehlbiny.
Dlho si to vedci nevedeli vysvetliť, no v roku 2014 prišli s vysvetlením. Ukázalo sa, že dôvod, prečo sa to deje, je ten, že vlhko pod kameňmi v noci zamŕza, preto sa dokážu šmýkať.

Zdroj

Foto: Brightside

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.