Záhadný africký kmeň: Prečo majú jeho obyvatelia pštrosie nohy?

1410

Kmeň Doma alebo vaDoma, ktorý možno poznáte aj pod názvom Dema alebo Wadoma, je mimoriadne špecifickou skupinou ľudí. Ide o jediných tradičných lovcov-zberačov, ktorí sú zároveň pôvodnými obyvateľmi Zimbabwe v Afrike. A čím sa líšia od ostatných? Ektrodaktýliou. Ide o zriedkavé genetické ochorenie, ktoré zasahuje vývin prstov na rukách aj nohách. Vysoké percento členov tohto kmeňa ňou trpí a dnes sa preto pozrieme, ako ovplyvňuje ich život.

trees, meadow, savannah
Foto od
mikewallimages naPixabay

Ich mytológia hovorí, že predkovia zliezli z baobabu a chodili vzpriamene, aby mohli loviť a zbierať plody, čo im ponúka krajina. Dodnes žijú v horách kočovným životom a svoj čas trávia rybolovom, lovom, zberom divých plodov a rôznych koreňov. Ich oficiálnym jazykom je dema a ďalšou zo zaujímavostí je, že v Zimbabwe tento kmeň ako jediný nie je poľnohospodársky činný.

Väčšina jeho členov trpí ektrodaktýliou, pričom im chýbajú tri prostredné prsty na nohách a dva vonkajšie sú otočené dovnútra. A prečo sa to deje? Ide o mutáciu na chromozóme 7, ktorá je navyše dedičná. Aj preto sa obyvateľom tohto kmeňa hovorí „pštrosie nohy“ alebo „dvojprstí ľudia“.

542135513299dacd00763278e5.jpg
Zdroj: Thfk/Wikimedia Commons

Ide o špecifickú črtu kmeňa Doma, pretože jeho členovia majú zakázané ženiť sa mimo kmeňa. To znamená, že mutácia sa „pestuje“ len v rámci ich spoločenstva a nepresahuje jeho hranice. Svoje dvojprsté nohy však nepovažujú za žiadne znevýhodnenie. Vo svojej komunite fungujú ako ľudia s bežnými nohami a bez problémov vykonávajú akékoľvek úlohy. Niektorí sú dokonca presvedčení, že ich črta je darom, ktorý im umožňuje lepšie liezť po stromoch.

Mnohí z nás vedú rušný a uponáhľaný život plný technológií a informácií. Preto sa často zamýšľame nad tým, aké by bolo žiť mimo civilizácie, v pokoji a v spojení s prírodou. Viete si po prečítaní tohto článku predstaviť, že by ste boli súčasťou kmeňa Doma?

Zdroj

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.