Týchto 8 podivných vecí zakázali prezidenti v Bielom dome

615

Biely dom, symbol amerického prezidentského úradu, bol miestom mnohých dôležitých rozhodnutí a politických zápasov. Okrem politiky sa však objavujú aj zaujímavé a niekedy aj podivné aspekty, ktoré sú spojené s fungovaním tohto ikonického miesta. V tomto článku sa zameriame na 8 podivných vecí, ktoré boli zakázané v Bielom dome v rôznych obdobiach prezidentských vlád. Od neobvyklých zvierat a potravín po dekorácie, či konkrétne oblečenie – pripravte sa na objavenie zákulisia týchto zaujímavých obmedzení, ktoré pôsobia ako súčasť každodenného života v Bielom dome.

1. Osobné mobilné telefóny

Počas Trumpovej administratívy, šéf Bieleho domu John Kelly zakázal „hosťom aj personálu“ mať so sebou v Západnom krídle svoje osobné telefóny. Zamestnanci West Wing nemajú povolené používať svoje osobné mobilné telefóny v práci od januára 2018 a môžu si vziať len svoje vládou vydané telefóny, ktoré nemajú možnosť odosielania textových správ. Pomocníci tvrdia, že toto pravidlo je z bezpečnostných dôvodov a snažia sa znížiť počet zariadení pripojených k Wi-Fi v Bielom dome, zatiaľ čo iné zdroje tvrdia, že hnacou silou je obmedzenie únikov do tlače. Či tak, alebo onak, zamestnanci boli nešťastní, že počas práce nebudú môcť byť v kontakte so svojimi rodinami.

assorted-color phone lot
Foto od Eirik Solheim na Unsplash

2. Brokolica

Nespočetné množstvo detí vyhlásilo, že keby boli prezidentom Spojených štátov, zakázali by brokolicu a jedli by zmrzlinu na večeru – ale iba jedno vyrástlo a dodržalo slovo (alebo aspoň jeho časť). V roku 1990 George H. W. Bush vyhlásil, že nedovolí, aby sa zelenina podávala v Bielom dome alebo na Air Force One. „Nemám rád brokolicu,“ vysvetlil vtedy Bush. „A odmalička mi nechutila, keď ma ju mama nútila jesť. A ja som prezident Spojených štátov a už nebudem jesť žiadnu brokolicu!“ Hovorte o prezidentskej moci…

broccoli on brown wooden chopping board
Foto odLouis Hansel na Unsplash

3. Balóny

Keď Biely dom v októbri 2017 oznámil, že otvorí svoje brány návštevníkom, mal niekoľko výhrad. Okrem iného bolo návštevníkom povedané, aby nechali doma štandardné zbrane, ohňostroje, nože a aerosóly – spolu s balónmi. Nie je jasné, či nezmyselné párty balóny, ktoré v roku 2016 spôsobili bezpečnostné vystrašenie, majú niečo spoločné s novým pravidlom. Dekorácie Bieleho domu sú však stále neuveriteľne slávnostné – dokonca aj bez balónov.

assorted-color balloons on air
Foto od Sagar Patil na Unsplash

4. Veveričky

V roku 1955 dal Dwight D. Eisenhower v Bielom dome nainštalovať jamkovisko, no jeho čistý trávnik čoskoro roztrhali veveričky. „Keď nabudúce uvidíte jednu z tých veveričiek priblížiť sa k môjmu jamkovisku, vezmite si zbraň a zastreľte ju!“ povedal svojmu komorníkovi. Ako prejav milosti jeho zamestnanci namiesto toho chytili a prepustili tvory – čo stále stavia prezidenta pod paľbu zo strany zvieracích aktivistov.

brown squirrel
Foto od Zdeněk Macháček na Unsplash

5. Džínsy

Keď sa George W. Bush stal prezidentom, jedným z jeho prvých príkazov bolo prinavrátiť Bielemu domu pravidlá obliekania z čias jeho otca. Bush Jr. zakázal džínsy v Oválnej pracovni a navyše požadoval, aby muži nosili kravaty a ženy, aby nosili „vhodné obchodné oblečenie“ na znak rešpektu.

selective focus photography of hanged denim jeans
Foto od Jason Leung na Unsplash

6. Fotoaparáty

Kým Michelle Obama v roku 2015 neoznámila koniec zákazu, kamery neboli povolené počas prehliadky v Bielom dome viac ako 40 rokov. Od 70-tych rokov nebolo návštevníkom dovolené fotiť čiastočne preto, že blesk mohol poškodiť umelecké diela (na rozdiel od dnešných fotoaparátov, ktoré dokážu urobiť skvelý záber aj bez blesku), ale aj preto, že sa turisti vzdialili od svojich skupín, keď venovali väčšiu pozornosť ich fotografiám, ako prehliadke.

woman holding DSLR camera
Foto od Marco Xu na Unsplash

7. Vianočné stromčeky

Theodore Roosevelt bol seriózny ochranca prírody – ako prezident založil 150 národných lesov – a tradíciu vianočného stromčeka vnímal ako prispievanie k odlesňovaniu, a tak odmietol mať v Bielom dome živý stromček. Nanešťastie pre prezidenta, jeho záludné deti neboli fanúšikmi domácich pravidiel. Osemročný Archibald požiadal zamestnancov Bieleho domu, aby mu pomohli vkradnúť malý stromček do skrine, ktorý odhalil na Vianoce v roku 1902, spolu s darčekmi pre rodinu.

green christmas tree with red baubles
Foto odAlsu Vershinina na Unsplash

8. Alkohol

Manželka Rutherforda B. Hayesa, takzvaná „Limonádová Lucy“, sa zapísala do histórie tým, že v rokoch 1877 až 1881 zabránila vstupu tvrdých nápojov do Bieleho domu. Niektorí však tvrdia, že skutočným zabijákom bol prezident Hayes, ktorý využil zákaz na víťazstvo nad zástancami striedmosti Republikánskej strany. Hayes však nebol jediným prezidentom, ktorý udržal Biely dom triezvy. Eleanor Rooseveltová počas funkčného obdobia Franklina D. Roosevelta povolila v Bielom dome víno, ale žiadny tvrdý alkohol. Okrem toho, Jimmy Carter počas svojho prezidentovania udržiaval budovu „v suchu“ a počas summitu sovietskych zbraní si vzal len malý pohár vína na pripitie.

assorted-color bottle lot on shelf
Foto od Adam Wilson na Unsplash

zdroj

Juliána Mochnaľová
Vášnivý cestovateľ, milovník dobrého jedla a človek, ktorý každý deň žije naplno. Prinesiem vám množstvo zaujímavých informácií, rád, takisto zábavy a odreagovania. "Stay tuned" :-)
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre