8 najlepších spôsobov, ako ľudia dostali zaplatené za ničnerobenie

1427

Snívali ste niekedy o tom, že by ste mohli byť platení za ničnerobenie? Namiesto toho, aby vás zamestnávala práca, by ste mohli čítať knihy alebo surfovať po internete, koľko by ste chceli. Znie to nemožne? No, niekedy to osud zariadi tak, že ľudia nakoniec skutočne zarábajú peniaze za to, že robia len niečo viac, než len existujú. Prečítajte si 8 rôznych spôsobov, ako ľudia zarobili peniaze za to, že nerobili takmer nič.

Zaplatené státie v rade

Nikto nemá rád čakanie v rade, ale čo keby ste mohli zarobiť peniaze tým, že niekomu podržíte miesto? Napríklad v Taliansku je byrokracia na štátnych úradoch taká zlá, že priemerný Talian strávi čakaním v rade približne 400 hodín ročne. Riešením pre niektorých je zamestnať „čakateľa“ ako niekoho, kto čaká v rade za vás. Títo profesionáli budú vykonávať také činnosti, ako je platenie účtov a posielanie balíkov. Táto práca sa stala natoľko bežnou, že v súčasnosti existuje štandardná zmluva a balík poistenia, ktorý sa účtuje klientovi pre prípad, že by sa „čakateľovi“ počas čakania v rade stala nehoda.

people lining up on store
Photo by Zach Rowlandson on Unsplash

Zaplatené za ležanie v posteli celé mesiace

Všetci máme dni, keď uvažujeme o tom, že zostaneme v posteli namiesto toho, aby sme vstali a privítali deň. Ale čo keby bolo vašou úlohou len ležať? Výskumníci niekedy platia ľuďom za to, aby dlho ležali v posteli a skúmajú, čo sa deje s ich telom. NASA to robila mnohokrát. Zo začiatku môže byť príjemné dostať zaplatené za oddych v posteli, ale podľa niekoho, kto to robil, narazíte na problémy. Pobyt v takejto štúdii obmedzuje vašu možnosť sprchovať sa, používať kúpeľňu, jesť a orientovať sa podľa ďalších základných potrieb. A tiež nebudete celý čas len tak ležať a robiť si, čo chcete. Pri takýchto štúdiách sa budete musieť zúčastňovať na rôznych meraniach, čo znamená, že zdravotnícky personál do vás bude často pichať nástrojmi. Môžu sa vyskytnúť aj bolestivé procedúry, napríklad šoky do svalov. Francúzsko v roku 2017 robilo nábor ľudí do podobného programu. Títo ľudia museli mať aspoň jedno rameno neustále v kontakte s posteľou počas 60 dní. Účastníkom tejto štúdie ponúkli niečo vyše 17 000 dolárov. Nešlo len o opakovanie starého výskumu. Niektorí účastníci dostali koktail liekov, aby sa pokúsili zabrániť niektorým negatívnym dlhodobým účinkom, ako je napríklad inzulínová rezistencia.

person holding white ceramic mug with coffee
Photo by allison christine on Unsplash

Platené čakanie v centre na preradenie

V niektorých školských obvodoch nie sú učitelia obvinení z nevhodného správania okamžite prepustení alebo poslaní domov z práce. Namiesto toho sú preradení do nezvyčajnej situácie, v ktorej naďalej poberajú plat, pričom nesmú pracovať. Títo učitelia často sedia v miestnostiach, ktoré sa nazývajú „centrá na preradenie“, a počas normálneho pracovného času nerobia takmer nič. Na viacerých miestach vrátane New Yorku zamestnanci škôl často čakajú roky na to, kým sa uskutoční ich súdne pojednávanie. Newyorskí úradníci tvrdia, že ľudia v týchto centrách dostávajú administratívne úlohy, aby boli zamestnaní, ale vyšetrovanie a fotografie odhalili namiesto toho veľa ničnerobenia a driemania. Centrá na preradenie sú notoricky známe tým, že sa ťažko odstraňujú kvôli zákonom, ktoré sťažujú prepustenie niektorých zamestnancov. V New Yorku sa už viackrát pokúsili situáciu napraviť, školský obvod v Los Angeles sa po zmene politiky úspešne zbavil týchto centier. Namiesto toho niektorí učitelia, ktorí sa predtým hlásili v centrách na preradenie, teraz poberajú svoje pravidelné výplaty v pohodlí svojich domovov, kým čakajú na vyriešenie obvinení voči nim.

white table with black chairs
Photo by MChe Lee on Unsplash

Poberali plat napriek tomu, že sa nikdy neukázali v práci na vládnych úradoch

Predstavte si, že by ste desať rokov dostávali pravidelný plat a nikdy by ste sa neukázali v práci. V Kuvajte sa pri vyšetrovaní dochádzky štátnych zamestnancov zistilo, že viac ako 900 z nich malo „nepravidelnú dochádzku“ a následne boli suspendovaní. Jeden z nich zrejme vôbec neprišiel do práce. Jeho neprítomnosť si krajina všimla až po tom, ako sa rozlúskol problém s dochádzkou, ktorý tu bol už dlhší čas. Ešte v roku 2011 Kuvajt zverejnil oficiálnu správu, podľa ktorej len polovica všetkých štátnych zamestnancov chodila do práce podľa očakávania. Podmienky na pracovných miestach vo verejnom sektore v Kuvajte a ďalších krajinách na pobreží Perzského zálivu údajne nie sú veľmi náročné a mnohí ľudia dostávajú plat za ničnerobenie. Vlády týchto krajín sa to snažia zmeniť. V súčasnej situácii je zamestnaných toľko ľudí bez toho, aby vykonávali skutočnú prácu, že jeden spravodajský portál označil týchto pracovníkov za „armádu duchov“. Kuvajt zaviedol politiku, ktorá od štátnych zamestnancov vyžaduje, aby si na pracoviskách každý deň fyzicky skenovali prsty na biometrickej čítačke. V reakcii na to dali tisíce ľudí výpoveď, pretože sa obávali, že ich chytia za porušenie pravidiel dochádzky.

tables and chairs inside the hall
Photo by Aditya Joshi on Unsplash

Platené nezhody francúzskych byrokratov

Keď naštvete svojho šéfa v práci, môže sa vám pokúsiť pomstiť bez ohľadu na to, či nájde zákonný spôsob, ako to urobiť. Ale čo ak by pomsta vášho šéfa prišla v podobe toho, že by vám platil za to, že nebudete pracovať viac ako desať rokov? Vo Francúzsku dostával železničný operátor Charles Simon 5 400 eur mesačne počas 12 rokov napriek tomu, že nevykonával žiadnu prácu na železnici, pretože sa nepohodol so svojím zamestnávateľom. Odvolali ho z funkcie a povedali mu, že bude preradený inam. To sa však nikdy nestalo. Namiesto toho ho na železnici donútili, aby nič nerobil. Vzhľadom na zložité francúzske pracovné právo bol jeho starý pracovný status chránený. Kým čakal na nástup do novej práce, ktorá nikdy neprišla, stále dostával pravidelnú výplatu. Jeho príbeh sa dostal na titulné strany novín v roku 2015, keď zažaloval svojho zamestnávateľa za to, že mu zničil kariéru. Simonov príbeh nie je vo Francúzsku ojedinelý. Muž menom Bosko Herman tiež strávil viac ako desať rokov bez práce, pričom mu francúzska vláda každý mesiac vyplácala mzdu. Herman pracoval na mestskom úrade päť rokov, kým sa dostal do osobných nezhôd so starostom. Herman bol zbavený funkcie, ale nebol skutočne prepustený vďaka právnej klauzule, ktorá umožňuje štátnemu zamestnancovi naďalej poberať platby, kým si nenájde novú prácu. Napriek tomu, že poslal desiatky žiadostí o zamestnanie, nikde inde ho nezamestnali a naďalej dostával plat od štátu.

Yugoslavia flag under blue sky
Photo by Anthony Choren on Unsplash

Platí sa za ničnerobenie v izolácii… Tak dlho, ako to vydržíte

V 50. rokoch 20. storočia sa výskumníci zaujímali o účinky nudy. Vedci vytvárali experimenty zamerané na izoláciu ľudí a ich čo najväčšiu nudu. Jednu štúdiu opísal výskumník ako „príliš krutú na to, aby sa robila so zvieratami, ale nie s vysokoškolákmi.“ Štúdia zahŕňala dlhotrvajúcu a mučivú monotónnosť. Účastníci boli držaní na posteliach v malých uzavretých priestoroch. Nosili špeciálne okuliare, ktoré im čiastočne blokovali zrak, v ušiach mali štuple, na rukách rukavice a na zápästiach kartónové „putá“. Takto boli zbavení veľkej časti zraku, sluchu a hmatu. Na prehlušenie iných zvukov bola spustená klimatizácia a účastníci mali k dispozícii mikrofóny, ak potrebovali komunikovať. Títo jedinci mohli odísť na toaletu a jedlo, avšak zvyčajne jedli sediac na okraji postele. Okrem toho boli odkázaní sami na seba – spoločnosť im robili len ich myšlienky. Spočiatku účastníci uvádzali, že premýšľali o bežných veciach, ako sú ich osobné problémy a štúdium. Niektorí v duchu počítali čísla, aby si skrátili čas. Po nejakom čase sa nedokázali sústrediť na nič konkrétne a uvádzali, že mali „prázdne obdobia“, keď vôbec nemysleli. Halucinácie často začínali ako jednoduché svetlá alebo geometrické obrazce a potom prerástli do divokých fantázií. Jedna osoba opísala, že vidí „sprievod veveričiek s vrecami cez plecia“. Vidiny sa údajne časom začali stávať čoraz znepokojujúcejšími a živšími. Títo jednotlivci dostávali 20 dolárov na deň. Mohli zostať tak dlho, ako sa im páčilo.

man standing in front of the window
Photo by Sasha Freemind on Unsplash

Platené za spánok alebo bdenie

Výskumníci neustále hľadajú ľudí, ktorí by sa zúčastnili na platených štúdiách spánku. Dostanete zaplatené za to, že spíte, zatiaľ čo vás výskumníci pozorujú buď priamo, alebo prostredníctvom zariadení na monitorovanie tela. Harvard Medical School spravuje webovú stránku, na ktorej uvádza zoznam spánkových štúdií, pre ktoré sa robí nábor. Niektoré z nich vyžadujú špecifické podmienky, ako napríklad určité telesné typy alebo ochorenia, iné vyžadujú len to, aby ste boli človek, ktorý spí a chce peniaze. Napríklad jedna žena sa zúčastnila na spánkovom výskume a zarobila približne 12 000 dolárov za celkovo 11 nocí „práce“. V roku 2017 napísala o svojich skúsenostiach a uviedla, že niektoré zo zvláštnych prvkov štúdie zahŕňali lekárske testy pred spaním, počas neho a po ňom. Na rôznych miestach mala infúziu, elektródy na hlave a pripojený rektálny teplomer. Môže sa tiež od vás vyžadovať, aby ste udržiavali určité spánkové polohy alebo driemali spôsobom, na ktorý nie ste zvyknutí. Môže to byť dobre platené, ale nezabudnite si prečítať opis toho, čo budete skutočne robiť. Vedci napríklad využívajú účastníkov aj na štúdium spánkovej deprivácie. V jednej štúdii strávili účastníci 20 dní v upravenom spánkovom režime, v ktorom mohli spať vždy len niečo vyše štyroch hodín. Po skončení experimentu bolo týmto osobám zaplatených aj päť „dní zotavenia“, počas ktorých mohli spať až 10 hodín za noc.

woman sleeping on bed under blankets
Photo by Gregory Pappas on Unsplash

Platené sledovanie televízie v prázdnom domove dôchodcov

V roku 2014 sa v New Jersey zatváral dom opatrovateľskej služby a stovky pracovníkov malo byť prepustených alebo preradených do iných zariadení. Domov bežne poskytoval služby viac ako 200 ľuďom, ktorí žili v domčekoch na pozemku. Všetci títo ľudia však boli postupne presťahovaní do iných zariadení. Napriek tomu mnohí zamestnanci naďalej chodili do práce. V domčekoch hrali karty a pozerali televíziu, pričom poberali výplaty. V správe vydanej o tomto incidente sa odhaduje, že nečinným zamestnancom boli vyplatené milióny dolárov. K tomuto zvláštnemu prípadu došlo kvôli niekoľkým chybám. V štáte New Jersey je bežné, že niektorí zamestnanci v štátnej službe, ako napríklad zamestnanci domovov dôchodcov, dostávajú mzdu počas výpovednej lehoty, aby sa mohli rozhodnúť pre nové zamestnanie. V tomto prípade však štát New Jersey požiadal o predĺženie výpovednej lehoty, čo viedlo k tomu, že zamestnanci počas výpovede mali zaručenú prácu a mzdu 147 dní. Stalo sa tak ešte predtým, ako existovali dôkazy o tom, že prepúšťanie bude skutočne trvať tak dlho. Okrem toho došlo k účtovným chybám pri úprave mzdového rozdielu zamestnancov pracujúcich v nočných zmenách. Niektorí zamestnanci dostali možnosť nastúpiť do nového zamestnania na iných pracoviskách skôr. Väčšina z nich to však neurobila, pretože stále dostávali plat za „prácu“ na starom pracovisku.

turned-on flat screen television
Photo by Glenn Carstens-Peters on Unsplash

Zdroj

Michaela Hric
Ahoj, volám sa Michaela. Veľmi rada čítam, cestujem, varím, no a samozrejme píšem. Prajem príjemné čítanie :)
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre