Zaujímavosti ku káve, ktoré ti zaručene rozšíria obzory #1320 – slon, ktorý zabil ženu a vrátil sa na jej pohreb a strašidelné múzeum v strede púšte

2641

V dnešných kávičkových zaujímavostiach si prečítate o slonovi, ktorý zabil ženu a počas jej pohrebu spôsobil pohromu, ale aj to, kde sa nachádza strašidelné múzeum, okolo ktorého široko-ďaleko nie je nič iba púšť.

Aztécke hlavné mesto Tenochtitlan patrilo medzi najväčšie mestá na svete s možno až 200 000 obyvateľmi. Za menej ako 200 rokov sa vyvinul z malej osady na ostrove v západných močiaroch jazera Texcoco na silné politické, ekonomické a náboženské centrum najväčšej ríše predkolumbovského Mexika. Tenochtitlan bolo mesto veľkého bohatstva, získaného korisťou z tribút z dobytých oblastí. Jeho impozantné pyramídy boli ohromujúce krásou a pôsobivou mierkou, boli namaľované jasnou červenou a modrou farbou a jeho paláce oslnivo bielou farbou. To všetko sa skončilo v roku 1521, kedy väčšina územia bola dobytá a spustošená dobyvateľmi zo Španielska. Postupom času na jeho mieste začalo vznikať nové mesto, dnešné Mexiko City.

Mnohých bezdomovcov prenasleduje drogová závislosť, duševné choroby či kriminálna minulosť. Elmer Alvarez pozná týchto démonov až príliš dobre. Ale povedal, že to, že je človek bez domova, neznamená, že je bez charakteru. Napríklad v deň, keď našiel šek v hodnote 10 000 dolárov, povedal, že prvá vec, ktorá mu prišla na myseľ, bola: „Musím nájsť túto ženu a vrátiť jej ich.“ Povedal, že ho nikdy nenapadlo pokúsiť sa získať peniaze. Peniaze patrili realitnej maklérke Roberte Hoskie z New Haven, Connecticut. Najlepšia časť príbehu je, čo sa potom stalo. Pomohla mu nájsť byt a sedem mesiacov mu platila nájom, kým sa nepostavil na nohy. Dala mu prejsť aj realitnú školu a teraz spolu pracujú na realitnom projekte.

Archeológovia našli na juhu Moravy takmer neporušenú kostru dávneho bojovníka. Pri vodnej nádrži Nové Mlyny skúmajú rozsiahle pohrebisko germánskych Langobardov zo 6. storočia. Kostrové pozostatky sú mimoriadne kvalitne zachované, prispejú ku genetickému výskumu. Hrob sa nachádza v chotári zaniknutej obce Mušov. Mladý bojovník je tu pochovaný so svojimi dvoma psami, kopijou a konským zubadlom. Podľa archeológov je kostra mimoriadne dochovaná, čo je pre obdobie sťahovania národov vzácny úkaz.

Choi Gap-Bok je vysoko kvalifikovaným majstrom jogy, ktorý cvičí jogu viac ako dvadsať rokov. Podľa tlačovej agentúry Yonhap bol Choi 12. septembra 2012 zatknutý pre podozrenie z lúpeže. Zatýkajúci policajti ho predviedli na policajnú stanicu v Daegu v Južnej Kórei a umiestnili ho do cely. Jogínovi neboli mreže cudzie. Celkovo strávil za mrežami 23 rokov a svoj čas vypĺňal cvičením jogy. Choi zostal vo svojej cele päť dní, ale skoro ráno 17. septembra si natrel hornú časť tela krémom a unikol z cely vytlačením otvoru na jedlo v spodnej časti cely, ktorá merala pribižne 15×45 cm. Prekračoval potichu okolo troch dôstojníkov v službe, ktorí všetci spali, a vykĺzol z úzkeho okna.

10. júna 2022 bola obec Mayurbhanj v Uríse svedkom intenzívneho násilného činu slona proti 70-ročnej žene. Maya Murmu, obyvateľka dediny Raipal, bola v neďalekom lese zúrivo napadnutá slonom. Podľa správ bola žena v kritickom stave prevezená do nemocnice, kde neskôr zomrela. Po lekárskych formalitách a pitve ju rodina a susedia nechali priviesť domov na pohreb. Kým prípravy prebiehali, slon sa vrátil v mimoriadne agresívnej nálade. Dedinčania bežali ako o život, zatiaľ čo slon zaútočil na mŕtvolu ženy a zúrivo po jej tele dupal.

Kráľovná Tiye je už dlho označovaná ako miléniová dáma, ktorá má neporovnateľnú krásu a jej život má veľa tajomstiev. Pri opätovnom objavení sa mnohí ľudia nestačili žasnúť nad pôsobivou krásou tejto ženy. Zostáva však kontroverznou otázkou, či je farba pleti kráľovnej Tiye skutočne hnedá alebo biela. Bez ohľadu na farbu pleti, rysy tváre tejto ženy zapôsobia na ľudí. V roku 2011 pri návšteve Káhirského múzea objavila španielska archeologička Mercedes González nezvyčajné znaky na čele kráľovnej Tiye. „Urobila som fotografiu tváre kráľovnej Tiye vo vysokom rozlíšení, na jej čele je pravdepodobne zrnko bradavice.“, Mercedes González. Je možné, že príčinou bradavíc, známych aj ako benígne hyperplastické malé nádory, je papilomavírus (HPV), vírus, ktorý sa bežne objavuje na tvári. Kožné ochorenie spôsobené týmto vírusom je však u staroegyptských múmií pomerne zriedkavé a toto zistenie je jediným prípadom, ktorý sa kedy vyskytol.

Jedinečné múzeum Goldwell Open Air Museum v americkom štáte Nevada patrí medzi jedno z najunikátnejších miest na svete, kde môžete zažiť umenie. Obsahuje sedem kolosálnych sôch, ktoré zahŕňajú strašidelnú verziu obrazu Poslednej večere od Leonarda Da Vinciho v životnej veľkosti, 25-metrovú ružovú ženu postavenú z škvárových blokov, 24-metrového oceľového prospektora a tučniaka, lesknúcu sa spleť chrómových doplnkov do auta a Jemne vyrezávanú okrídlenú ženu, ktorá sa naťahuje za slnkom zo svojho posedu na drevenom stĺpe. Goldwellovo múzeum určite nie je priemerným umeleckým zážitkom. Úžasný sochársky park, ktorý pokrýva takmer osem hektárov, vytvorila skupina známych belgických umelcov na čele so zosnulým Albertom Szukalskim, ktorých to pritiahlo do odľahlej hornej časti obrovskej púšte Mojave, aby sa venovali umeleckej vízii oslobodenej od konvencií. Každý kus bol navrhnutý v kontexte krajiny a mal by sa tak aj interpretovať. Park je otvorený pre verejnosť celý deň, každý deň a neplatí sa žiadne vstupné. Súčasťou Goldwell Museum je aj návštevnícke centrum na mieste s pravidelnými výstavami a podujatiami, ako aj malý obchod so suvenírmi.

Zdroj: 1234567

Alexandra Rakučiaková
Ahojte, volajú ma Alex. Som vášnivá knihomolka, no baví ma aj varenie, krížovky, kvízové súťaže, spoločenské hry a zo všetkého najviac zbožňujem hokej. Vyštudovala som síce právo, no veľkú lásku som našla práve v žurnalistike. Prajem pohodové čítanie :-)
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre