Zaujímavosti ku káve, ktoré ti zaručene rozšíria obzory #1322 – suchá odhalili starobylé mesto a najväčšia splavová diera, ktorá má na konte jednu obeť

3397

V dnešných zaujímavostiach ku káve sa dozviete, aké starobylé mesto odhalili tohtoročné suchá aj prečo má najväčšia splavová diera na svete jednu obeť. A nielen to, čaká vás veľa zaujímavých faktov a tém.

Alan Turing bol anglický vedec, známy najmä svojou prácou pri vymýšľaní odkódovania strojov počas druhej svetovej vojny a položením základov pre prácu s umelou inteligenciou. Turing viedol tím vedcov, matematikov a kryptografov, ktorí dekódovali tajné nemecké správy odoslané strojmi Enigma počas druhej svetovej vojny. Napriek svojej matematickej a vedeckej genialite bol Turing otvorene homosexuál a v 50. rokoch bol odsúdený za hrubú neslušnosť za vzťah s mužom. V roku 1952 bol Turing zatknutý za vzťah s 19-ročným Arnoldom Murrayom, keďže homosexualita bola v tom čase nezákonná.

Zlatá medaila Nobelovej ceny udelená americkému vedcovi Jamesovi Watsonovi za objav štruktúry DNA sa predala v aukcii za 4,8 milióna dolárov. Cenu za rok 1962 získali Watson, Maurice Wilkins a Francis Crick, pričom každý z nich dostal zlatú medailu. Medaila je prvou Nobelovou cenou, ktorú žijúci nositeľ ponúkne na predaj. Watson nedávno povedal, že medajlu v roku 2014 predal, pretože ho vedecká komunita ostrakizovala po jeho poznámkach o rase v rozhovore v roku 2007.

V roku 1915 utrpela 30-ročná žena z Južnej Karolíny menom Essie Dunbar smrteľný záchvat epilepsie – aspoň si to všetci mysleli. Po vyhlásení za mŕtvu lekári Dunbarovej telo uložili do rakvy a jej pohreb naplánovali na nasledujúci deň, aby jej sestra, ktorá cestovala z ďalekého mesta, mohla vzdať úctu. Keď prišla sestra Essie, pohreb nestihla a už bolo neskoro, aby mohla vidieť svoju sestru poslednýkrát. No sestra trvala na tom, aby telo Essie vykopali, aby sa jej mohla naposledy pokloniť. Keď sa veko rakvy otvorilo, Essie sa posadila a usmievala sa na všetkých okolo seba. Žila ďalších 47 rokov. Oznámenie o jej smrti v roku 1962 znelo: „Pre ženu z Južnej Karolíny sa koná posledný pohreb“.

Tím nemeckých a kurdských archeológov vykopal začiatkom júna 2022 približne 3400 rokov staré mesto v Kemune z ríše Mittani pozdĺž rieky Tigris. Kvôli veľkému suchu v Iraku sa osada vynorila z mosulskej nádrže. Mestský komplex zahŕňa palác, ktorý bol predtým objavený v roku 2018, ako aj niekoľko veľkých budov, ktoré by mohli tvoriť centrum mesta Zachiku. Výskumníci sa domnievajú, že to mohlo byť dôležité miesto patriace pod ríšu Mittani (asi 1550 – 1350 pred Kristom), ktorá mala kontrolu nad veľkými časťami severnej Mezopotámie a Sýrie.

Gigantický odtok Monticello Dam, ktorý sa nachádza na priehrade Monticello pri jazere Berryessa v severnej Kalifornii, funguje ako prepad jazera. Technicky je známy aj ako Morning Glory Spillway. Keď priehrada dosiahne kapacitu, prepad pohltí vodu rýchlosťou 1 381 862 litrov za sekundu a vyprázdni sa asi 213.36 metrov cez obrovskú betónovú rúru. Nie je to bezpečné miesto na plávanie, v roku 1997 bol študent UC Davis pri plávaní vtiahnutý do odtokovej diery a utopil sa.

Mesto Praha je neslávne známe svojim nezvyčajným, často bizarným verejným umením, ktorého veľkú časť vytvoril český sochár David Černý. Ďalšie jeho dielo sa nachádza na exteriéri Žižkovskej televíznej veže a mnohým ľuďom naháňa hrôzu. Miminka, ako toto dielo pomenoval, pozostáva z 10 sklolaminátových sôch bábätiek, ktoré sa plazia hore a dole po veži. Každé z nich je približne 3,5 metrov dlhé, 2,6 metrov vysoké a váži 250 kilogramov. Ak obrovské deti pre niekoho málo strašidelné, tak namiesto tváre majú čiarové kódy.

Rýchle myslenie kapitánky Moniky Khannovej zachránilo životy približne 185 pasažierom na palube lietadla SpiceJet, ktorý krátko po štarte začal horieť. Lietadlo SpiceJetu smerujúce do Dillí sa bezpečne vrátilo do Patny po tom, čo palubný personál zbadal iskry vyletujúce z ľavého motora lietadla a upozornil pilotov. Kapitánka Monica Khanna – vedúca pilotka – konala pokojne a prevzala kontrolu nad situáciou. Po konzultácii s prvým dôstojníkom Balpreetom Singhom Bhatiom vypla postihnutý motor a s nadváhovým lietadlom obratne pristála v Patne. Svojím rýchlym a pohotovým konaním zachránila životy približne 185 pasažierom a posádke na palube lietadla.

Zdroj: 1234567 

Alexandra Rakučiaková
Ahojte, volajú ma Alex. Som vášnivá knihomolka, no baví ma aj varenie, krížovky, kvízové súťaže, spoločenské hry a zo všetkého najviac zbožňujem hokej. Vyštudovala som síce právo, no veľkú lásku som našla práve v žurnalistike. Prajem pohodové čítanie :-)
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre