Zaujímavosti ku káve, ktoré ti zaručene rozšíria obzory #1323 – najväčšia jaskyňa na svete má vlastný prales a soví muž, ktorý dokázal otočiť hlavu o 180°

3894

Počuli ste niekedy o mužovy, ktorý dokázal otočiť hlavu takmer ako sova, alebo o najväčšej jaskyni na svete, ktorá má vlastnú rieku a prales? Aj tieto fakty na vás čakajú v dnešných zaujímavostiach ku káve.

Martin Laurello vlastnil nezvyčajnú anomáliu a je zrejmé, prečo ho nazvali ľudská sova. Mohol otočiť hlavu o 120 a viac stupňov cez rameno a pozerať sa za seba s telom stále otočeným dopredu. Raz otočil hlavu a žmurkol na policajtov za sebou, tesne predtým, než ho zatkli.

V Austrálii bola opísaná ako jednoduché riešenie znečistenia vodných tokov – silonová sieť, ktorá sa natiahne na odtok dažďovej vody a zadrží odpad predtým, ako a dostane do vodného toku. Austrálske mesto Kwinana južne od Perthu v Západnej Austrálii roky zápasilo s odpadom, ako sú plasty, fľaše a papier, ktorý sa vypúšťal do mestských vodných tokov odtokmi dažďovej vody. Ide o problém, ktorý sa netýka iba Kwinany, mesta so 40 000 obyvateľmi. Mestá po celom svete trpia rovnakým problémom. Uvidíme časom, či sa tento spôsob čistenia oplatí.

Hanssenov dvojitý život sa začal v roku 1979 a skončil sa v roku 2001, keď bol zatknutý po tom, čo FBI vďaka pomoci bývalého dôstojníka KGB zistila, že Hanssen bol špión. Predpokladá sa, že Hanssen, cirkevný otec šiestich detí, bol motivovaný skôr peniazmi než ideologickým presvedčením. Kým v priebehu rokov tajne pracoval pre Moskvu, dostal zaplatené 600 000 dolárov v hotovosti a diamantoch, pričom ďalších 800 000 dolárov pre neho údajne držala v ruskej banke. Hanssen bol iba tretím agentom v histórii FBI obvineným zo špionáže. 18. februára 2001 bol zatknutý v parku vo Viedni vo Virgínii po tom, čo pre Rusov odovzdal utajované dokumenty v plastovom vreci na odpadky. Neďaleko agenti FBI objavili tašku s 50 000 dolármi v hotovosti, ktorá bola určená ako Hanssenova odmena. Keď ho zatkli, Hanssen údajne zvolal: „Čo vám to trvalo tak dlho?“

Brazílska legenda a víťaz majstrovstiev sveta z roku 2002 Ronaldinho raz strelil všetky góly pri víťazstve svojho tímu 23:0 v zápase miestnej mládeže. Ronaldinho mal 13 rokov a bol v piatej triede, keď dosiahol čin, ktorý mu pomohol upútať pozornosť médií. Neskôr v rozhovore Ronaldinho označil hráčov súperovho tímu za strašných.

Vďaka objavom uskutočneným počas nedávnej expedície vo Vietname sa zdá, že najväčšia jaskyňa na svete, Son Doong, je ešte väčšia, ako sa doteraz predpokladalo. Nedávno sa trio britských potápačov odvážilo do národného parku Phong Nha-Ke Bang v provincii Quang Binh v strednom Vietname plnej džungle, aby preskúmali vodné cesty jaskyne. Počas prelomového ponoru objavili podvodný tunel, ktorý spája Son Doong (čo znamená Jaskyňa horskej rieky) s ďalšou obrovskou jaskyňou zvanou Hang Thung. Son Doong v súčasnosti meria celkovo 38,5 milióna metrov kubických. Keď sa oficiálne prepojí s jaskyňou Thung, pridá sa ďalších 1,6 milióna kubických metrov. Jaskyňa má svoju vlastnú rieku aj prales.

Richard Wiliams pochádzal zo Švajčiarska. V roku 1912 cestoval so svojím otcom (tiež uznávaným tenistom), keď nastúpili na Titanic, ako pasažieri prvej triedy vo francúzskom Cherbourgu. Plavili sa do Ameriky, zúčastniť sa tenisového turnaja. Potom, čo Titanic 14. apríla narazil do ľadovca, Williams prechádzal okolo kajuty, kde steward nedokázal otvoriť dvere, aby vyslobodil spanikáreného pasažiera. Williams vylomil dvere a vyslobodil cestujúceho. Neznalý hroziacej tragédie, nešťastný správca, sa viac zaujímal o škody na majetku až do tej miery, že sa vyhrážal, že Williamsa nahlási na linku White Star. Medzi najznámejšie víťazstvá Williamsa v tenise patria tituly vo dvojhre na majstrovstvách USA v rokoch 1914 a 1916, šampión vo štvorhre vo Wimbledone s Chuckom Garlandom v roku 1920, zlatý olympijský medailista v roku 1924 s Hazel Hotchkiss Wightman v zmiešanej štvorhre a bol členom šampióna Davisovho pohára. tímov v rokoch 1925 a 1926.

Kelvin Doe, ktorý sa narodil v hlavnom meste Sierra Leone, Freetown, v októbri 1996, začal zbierať kovový šrot, vyradené zariadenia a elektronický odpad vo veku desať rokov, aby sa pokúsil napraviť prerušované dodávky elektriny a neustále výpadky vo svojej štvrti. Vo veku 13 rokov Kelvin ako úplný samouk vyrobil batériu schopnú napájať okolité domy. Zostrojil aj rádiový vysielač, zosilňovač zvuku, trojkanálový mixážny pult a mikrofónový prijímač, z ktorého vysielal vlastnú komunitnú rozhlasovú stanicu. Kelvin, známy ako DJ Focus pripisuje túto neochvejnú usilovnosť ako zdroj svojich vynálezov.

Zdroj: 1234567 

Alexandra Rakučiaková
Ahojte, volajú ma Alex. Som vášnivá knihomolka, no baví ma aj varenie, krížovky, kvízové súťaže, spoločenské hry a zo všetkého najviac zbožňujem hokej. Vyštudovala som síce právo, no veľkú lásku som našla práve v žurnalistike. Prajem pohodové čítanie :-)
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre