Zaujímavosti ku káve, ktoré ti zaručene rozšíria obzory #1360 – jablká v supermarketoch môžu byť staré až 10 mesiacov a ananás obsahuje látku, ktorá požiera mäso

2597

Vedeli ste, že jablká v supermarketoch môžu byť staré aj 10 mesiacov a počuli ste o látke bromelaín v ananásoch, ktorá požiera mäso? Aj o týchto šokujúcich faktoch sa dočítate v dnešných zaujímavostiach ku káve.

Bežné jablko v obchode s potravinami môže byť staré až 10 mesiacov, ak si ho kúpite mimo sezóny. Ale prirodzenou cestou nevydržia tak dlho – neošetrené jablká vydržia len niekoľko týždňov. Táto životnosť je čiastočne spôsobená chemikáliami použitými na jablkách pred ich príchodom do obchodov, hovorí Alex Formuzis, viceprezident pre komunikáciu v Environmental Working Group. „Na rozdiel od niektorých iných produktov sa insekticídy a fungicídy aplikujú na jablká,“ hovorí Fourmuzis. Ide celkovo až o 16 rôznych druhov pesticídov. Fungicídy chránia jablká pred zlými baktériami a pesticídy ich chránia pred hmyzom a inými škodcami, pretože, ako hovorí Fourmuzis, prirodzene priťahujú hmyz.

Trogóny sú pestrofarebné vtáky s dlhými, výrazne odstupňovanými chvostmi, malými nohami a krátkymi, hustými zobákmi. Hispaniolan trogón má kovovo zelenú hornú časť, sivé hrdlo a prsia a červené brucho a je blízky príbuzný kubánskeho trogona s typickejším chvostom tohto druhu. Samce a samice vyzerajú podobne, ale na krídlach samíc chýbajú úzke biele pruhy. Hispánske trogóny žijú na ostrove Hispaniola a sú národným zvieraťom štátu Haiti.

The Observer, nedeľné noviny založené v roku 1791, boli prvé nedeľné noviny vydávané v Británii. Ide o jedny z kvalitných anglických novín, ktoré sú dlho známe svojím dôrazom na zahraničné spravodajstvo. Noviny venujú rozsiahly priestor umeniu, vláde, vzdelávaniu a politike a majú celosvetovú povesť zodpovednej žurnalistiky. Iní redaktori považujú The Observer za jeden z najlepších svetových novín. Už mnoho rokov má značný počet zahraničných korešpondentov, ktorí dodávajú správy a podklady pre všeobecne vzdelaných čitateľov novín, vrátane veľkého medzinárodného publika. The Observer nakrátko vypadol z britského vlastníctva v roku 1976, keď bol predaný americkému konglomerátu, Atlantic Richfield Company. V roku 1981 sa vrátil do britských rúk, keď priemyselník Roland Rowland kúpil ochrannú známku. The Observer kúpila v roku 1993 spoločnosť Guardian Media Group, ktorej súčasťou sú aj noviny The Guardian. Ide o najstaršie nedeľné noviny nielen v Británii, ale na celom svete.

Oblak v tvare rolky s názvom Arcus. Tieto vzácne dlhé oblaky sa môžu vytvárať v blízkosti postupujúcich studených frontov. Najmä zostupný prúd z postupujúceho búrkového frontu môže spôsobiť stúpanie vlhkého teplého vzduchu, ochladenie pod jeho rosný bod, a tak dochádza k vytvoreniu oblaku. Rolovacie oblaky môžu v skutočnosti mať vzduch cirkulujúci pozdĺž dlhej horizontálnej osi oblaku. Nepredpokladá sa, že by sa Arcus mohol premeniť na tornádo. Na rozdiel od podobného oblaku police, roll cloud, typ oblaku Arcus, je úplne oddelený od svojho materského oblaku cumulonimbus. Na snímke sa v januári 2009 nad plážou Las Olas v Maldonado v Uruguaji rozprestiera zvinutý oblak ďaleko do diaľky.

Pallasova mačka (Otocolobus manul), tiež nazývaná Manul, je malá divoká mačka s plochou tvárou a veľkými očami, je rozšírená na pastvinách a horských stepiach Strednej Ázie. Je negatívne ovplyvnená degradáciou biotopov, poklesom koristi a lovom, a preto je od roku 2002 klasifikovaná ako takmer ohrozená.

Na fórach po celom internete môžete nájsť sťažnosti na boľavé a dokonca krvácajúce jazyky, ďasná a pery po konzumácii ananásu. Ananás je jediným známym prírodným zdrojom enzýmu bromelaín. Bromelaín skutočne požiera bielkoviny. Takže keď jete ananás, v podstate vás to požiera. Ale nebojte sa, akonáhle prehltnete ananás, kyseliny vo vašom žalúdku zničia enzýmy. Často sa tiež uvádza, že pracovníci na ananásových poliach nemajú odtlačky prstov, pretože bromelaín v ananáse ich opotrebováva. Používa sa aj ako zmäkčovač mäsa takže ak ho necháte na mäse príliš dlho, zmení sa mäso na kašu.

Londýnske metro funguje v plnom prúde aj dnes. Železničná sieť, z ktorej len 45 percent skutočne leží pod zemou, prepraví 4,8 milióna cestujúcich denne a 1,34 miliardy ročne. Spoločných 11 liniek metra tvorí jedenásty najrušnejší systém metra na svete. Každý rok každý vlak metra prejde viac ako 161 000 kilometrov s plánmi na ďalšiu modernizáciu ich technológie v nasledujúcom desaťročí.

Zdroj: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7

Alexandra Rakučiaková
Ahojte, volajú ma Alex. Som vášnivá knihomolka, no baví ma aj varenie, krížovky, kvízové súťaže, spoločenské hry a zo všetkého najviac zbožňujem hokej. Vyštudovala som síce právo, no veľkú lásku som našla práve v žurnalistike. Prajem pohodové čítanie :-)
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre