Zaujímavosti ku káve, ktoré ti zaručene rozšíria obzory #1380 – pásavce nemajú zuby a najkratší medzinárodný most na svete medzi Portugalskom a Španielskom meria len 3,2 metra

3308

Vedeli ste o tom, že pásavce nemajú zuby? A počuli ste o najkratšom medzinárodnom moste na svete, ktorý meria len 3,2 metra a nachádza sa medzi Portugalskom a Španielskom? Aj o tom si prečítate v dnešných zaujímavostiach ku káve.

1 116

V priebehu rokov boli atraktívne vzory známok San Marína mimoriadne obľúbené u filatelistov po celom svete. Odhaduje sa, že približne 10 % príjmov republiky pochádza z predaja poštových známok San Marína medzinárodným zberateľom z celého sveta.

2 122

Ak by ste hľadali na internete pôvod vlčej píšťalky, jedna teória je, že pochádza od námorníkov. Počas pobytu na mori si muži navzájom vykrikovali rozkazy. Ale počas búrok sa spoliehali na píšťalky alebo pískanie – jediné zvuky, ktoré bolo možné počuť počas vlnobitia. „Moju teóriu som získal z rozhovoru so starým pastierom,“ hovorí John Lucas, autor knihy Stručná história pískania. „Bol to veľmi dobre informovaný chlapík, trénoval ovčiarskych psov a prešiel so mnou celý rad spôsobov pískania a urobil jeden, ktorý znel presne ako vlčia píšťalka a on povedal: ‚Tento zvuk pochádza z Albánska‘.“

3 43

Pásavce nemajú zuby. Namiesto toho sa živia mravcami a termitmi pomocou lepkavého jazyka, ktorý je zakorenený v hrudi zvieraťa a môže byť dlhý až 40 cm – niekedy dlhší ako samotný ppásavec. Pásavce tiež prehĺtajú malé kamene, ktoré im pomáhajú rozdrviť hmyz v žalúdku.

4 34

Projekt PathoMap, ktorý zahŕňal odber vzoriek z turniketov, lavíc a klávesníc na 466 staniciach, našiel celkovo 15 152 foriem života, z ktorých polovicu tvorili baktérie. Wall Street Journal vytvoril z údajov zábavnú interaktívnu mikrobiálnu mapu metra, ktorá ukazuje, kde sa na linkách našli baktérie spojené so všetkým, od syra mozzarella až po stafylokokové infekcie.

5 36

Rocco, africký sivý papagáj, vie, ako komunikovať s Alexou (hlasovým asistentom na stránkach Amazonu) a používa zariadenie na objednávky. Nezbedný papagáj našiel ideálny spôsob, ako si môže sám zaobstarať darčeky. Podľa niekoľkých správ sa zlomyseľný papagáj menom Rocco pokúšal využiť Alexu, hlasom aktivovaného virtuálneho asistenta od Amazonu, aby si objednal niektoré zo svojich obľúbených jedál a dobrôt.

6 36

Britská biologička zistila, že 10 z 12 najväčších vodárenských spoločností v Spojenom kráľovstve stále používa veštecké prúty na vyhľadávanie vody v podzemí. Vyšetrovanie Sally Le Page bolo inšpirované, keď sa dozvedela, že muž z ich vodárenskej spoločnosti použil prúty, aby našiel podzemnú vodu pri dome jej rodičov. Táto prax, známa aj ako prútikárstvo, nie je podložená vedeckými dôkazmi. Zahŕňa pomalú chôdzu po určitej oblasti, pričom v každej ruke držíte prúty v tvare L. Keď sa dva prúty skrížia, znamená to, že stojíte nad vodou.

7 35

Najkratší medzinárodný most na svete vzhľadom pripomína malú lávku, ktorá meria len 3,2 metra na dĺžku a prechádza portugalsko-španielskou hranicou. Most financovaný EÚ sa nachádza v regióne Alentejo v Portugalsku a spája malú dedinu Várzea Grande so susednou španielskou dedinou El Marco v Extremadure.

Zdroj: 1234567 

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.