Zaujímavosti ku káve, ktoré ti zaručene rozšíria obzory #1412 – austrálske zrkadlové pavúky vyzerajú, akoby mali chrbát posiaty pestrofarebnými flitrami a nemeckí vedci v roku 2013 vyvinuli pero, ktoré nás upozorní na pravopisnú chybu vibrovaním

2462

V dnešných zaujímavostiach ku káve si prečítate o austrálskych zrkadlových pavúkoch ktoré vyzerajú, akoby mali chrbát posiaty pestrofarebnými flitrami a dozviete sa, že nemeckí vedci v roku 2013 vyvinuli pero, ktoré nás upozorní na pravopisnú chybu vibrovaním.

1 3

Oblaky Mammatus označujú výrazné oblakové útvary, ktoré sú oddelené zhlukom výbežkov alebo vydutín vychádzajúcich zo základne iného oblaku. Tieto oblaky sa zvyčajne tvoria na základni veľkých oblakov typu Cumulonimbus a sú spojené s búrkami. Prítomnosť oblakov Mammatus často naznačuje príchod silného dažďa, bleskov a dokonca aj búrok s krúpami.

2

Negatívnou stránkou vlastníctva domáceho zvieraťa u starších ľudí je možnosť pádu. Podľa Centra pre kontrolu chorôb (CDC) je o niečo viac ako 86 000 pádov ročne spôsobených domácimi zvieratami a 88 % týchto pádov je spôsobených zakopnutím o psa. Pády môžu byť katastrofickými zdravotnými udalosťami pre ľudí, ktorí sú starší, a môžu mať za následok vážne zranenie (zlomené bedrá atď.) a dlhé pobyty v nemocnici. Ak sa chystáte zaobstarať si domáceho maznáčika, zvážte problémy s mobilitou a uistite sa, že podniknete kroky na zníženie nebezpečenstva pádov.

3 3

Boxing day alebo ianočná tradícia darovania darčekov vznikla, keď bola kráľovná Viktória na tróne v roku 1800, kedy bohatí balili do škatúľ darčeky, aby ich dali chudobným. Deň darovania darčekov bol tradične dňom voľna pre služobníctvo – dňom, kedy dostali od svojich pánov špeciálnu vianočnú krabičku. Tento deň má tiež náboženské súvislosti a v Írsku a regióne Katalánsko v Španielsku sa oslavuje ako Deň svätého Štefana. V niektorých európskych krajinách – napríklad v Maďarsku, Nemecku, Poľsku a Holandsku – sa Deň darovania darčekov oslavuje ako druhý sviatok vianočný.

4

Vzácna opičia orchidea (oficiálny názov – Dracula Simia) pochádza zo Strednej a Južnej Ameriky (pochádza z Kolumbie a Ekvádoru) a nazýva sa opičia, pretože má chlpatý vzhľad a tvar pripomína tvár opice. Kvety sú mimoriadne náročné na pestovanie, a preto ich málokedy vidno na výstave. Akvárium Fukušima v Iwaki v Japonsku vystavuje orchidey na počesť čínskeho lunárneho kalendára, keď je rok v znamení opice.

5

Austrálske flitrované pavúky alebo zrkadlové pavúky (Thwaitesia spp.) nás nútia pýtať sa, či sú tieto zvieratá také nádherné alebo desivé, ako ich často vnímame. Robert Whyte, odborník na austrálske pavúky, najmä na rod Thwaitesia, prvýkrát zbadal zrkadlového pavúka, keď jeho lesklé telo odrážalo svetlo z malého lístka, čím sa vytvorila fascinujúca farebná žiara.

6

Dvojica nemeckých vynálezcov vytvorila digitálne pero, ktoré dokáže kontrolovať pravopisné chyby v rukopise. Lernstift, čo znamená v nemčine učebné pero, má zabudovaný senzor, ktorý rozpoznáva pohyby pri písaní a sleduje tvar písmen, aby rozpoznal slová. Pri chybe potom vibruje. Lernstift má tiež vstavané Wi-Fi a pero je možné pripojiť k smartfónu alebo PC a nahrávať napísané texty online a zdieľať ich na sociálnych sieťach.

7

Spotted Lake (Bodkované jazero) je slané endorheické alkalické jazero na severozápade Osoyoos v údolí Similkameen, v Britskej Kolumbii v Kanade. Samotné jazero je bohato koncentrované rôznymi minerálmi, obsahuje neuveriteľne husté ložisko síranov horčíka, síranu, vápnika a sodíka. Obsahuje tiež vysoké koncentrácie iných minerálov vrátane striebra a titánu.

Zdroj: 1234567 

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.