Zaujímavosti ku káve, ktoré ti zaručene rozšíria obzory #1634 – čo je to Mpemba efekt a ako skončil Benito Mussolini?

3713

V dnešných zaujímavostiach ku káve sa dozviete, prečo horúca voda zamrzne rýchlejšie ako studená a kolľko Tyranosaurov rexov kedysi žilo na našej planéte? 

   

Počas prvej svetovej vojny, ktorá sa konala v rokoch 1914 až 1918, zomrelo výrazne viac francúzskych vojakov než amerických vojakov počas celej histórie Spojených štátov amerických. Podľa dostupných zdrojov, straty francúzskych vojakov počas prvej svetovej vojny sa odhadujú na viac ako 1,5 milióna mŕtvych vojakov.

Mpemba efekt je fenomén, ktorý popisuje jav, pri ktorom horúca voda alebo kvapalina môže zamrznúť rýchlejšie ako studená. Existuje niekoľko faktorov, ktoré ho môžu ovplyvniť. Patrí sem tepelná vodivosť, vyparovanie, kondenzácia a konvekcia. Horúca voda môže napríklad vykonať rýchlejší prenos tepla s okolím, čím by sa mohla schladiť rýchlejšie. Okrem toho sa môže horúca voda ľahšie odparovať, čo vedie k rýchlejšiemu úbytku objemu a tým k rýchlejšiemu zamrznutiu. Mpemba efekt je stále predmetom vedeckých štúdií a diskusií, pretože jeho presný mechanizmus nie je úplne objasnený.

Aj keď presné číslo hviezd v Mliečnej galaxii nie je úplne známe, odhady sa pohybujú v rozmedzí od 100 miliárd do 400 miliárd hviezd. Presný počet stromov na Zemi je veľmi ťažké určiť, pretože lesy a vegetácia sa neustále menia, avšak odhady uvedené pomocou satelitných snímok a rôznych vedeckých metód uvádzajú, že na Zemi je približne 3 bilióny stromov

Podľa miestnych médií stojí izba v hoteli v Číne v tematickom parku so sviňami viac ako 1 200 dolárov za noc. Izba má veľké okno s výhľadom na množstvo vzácnych čierno bielych prasiatok, nazývaných aj „panda prasiatka„. Počas odchodu si hostia môžu odniesť jednu z týchto cenných sviň. Každá z nich je schopná vyprodukovať viac ako 830 dolárov, v hodnote šunky.

Štúdie naznačujú, že počas existencie druhu Tyranosaurus rex žilo na Zemi zhruba 2,5 miliardy jedincov, avšak nie v rovnakom čase. Tieto jednotlivé T. rexy existovali a žili počas približne 1,2 až 3,6 milióna rokov, ktoré boli rozdelené do viac ako 127 000 generácií.

Benito Mussolini bol taliansky diktátor, ktorý vládol v Taliansku počas obdobia fašizmu v 20. a 30. rokoch 20. storočia. Počas druhej svetovej vojny Mussolini stratil moc a bol zosadený z postu. V apríli 1945 bol Mussolini zatknutý a popravený spolu so svojou milenkou Clarou Petacciovou. Po ich poprave sa s telami zaobchádzalo neľudským spôsobom. Ich telá boli zavesené hore nohami na háčiky na mäso na streche čerpacej stanice v Miláne. Následne boli vystavené verejnosti a civilisti ich ukameňovali a ponižovali

V skutočnosti je u mnohých druhov veľrýb bežná koncentrácia tuku 35 % – 50 %, pretože vyššie percento tuku umožňuje veľrybiemu mlieku „cestovať“ vodou bez toho, aby sa rozpadlo. Ak by tuková konzistencia bola príliš nízka, materské mlieko by sa rozpustilo vo vode, čo by pre veľrybie mláďa sťažilo kŕmenie a príjem adekvátnych živín.

Málo? Tak hor sa na predošlú časť

ZDROJ: 12, 34567

Juliána Mochnaľová
Vášnivý cestovateľ, milovník dobrého jedla a človek, ktorý každý deň žije naplno. Prinesiem vám množstvo zaujímavých informácií, rád, takisto zábavy a odreagovania. "Stay tuned" :-)
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre