Zaujímavosti ku káve, ktoré ti zaručene rozšíria obzory #1635 – živé korytnačky ako kľúčenky a krutosť Krištofa Kolumba

12607

V dnešných zaujímavostiach ku káve sa dozviete o krutých trestoch Krištofa Kolumba, či vzniku čajových vrecúšok. 

Krištof Kolumbus, slávny objaviteľ a cestovateľ, bol známy svojím tvrdým postojom voči páchateľom zločinov. Keď sa mu dostala správa o mužovi, ktorý bol uznaný vinným z krádeže kukurice, rozhodol sa zasiahnuť a vykonať prísny trest. Najprv dal odrezať mužovi uši a nos, tento drastický zásah mal nielen zastrašiť obvineného, ale aj slúžiť ako varovanie pre ostatných, ktorí by mohli uvažovať o podobnom zločine. Následne ho predal do otroctva, čím ho zbavil slobody a postavil do závislosti od nových majiteľov.

V niektorých častiach Číny sa objavili správy a obavy týkajúce sa predaja živých korytnačiek v plastových obaloch ako kľúčenky. Tieto kľúčenky sa často predávajú v turistických oblastiach alebo na trhoch. Je dôležité poznamenať, že táto prax vyvolala značnú kontroverziu a kritiku v Číne, ale aj na medzinárodnej úrovni. Zástancovia zvierat tvrdia, že je nehumánne a kruté držať živé zvieratá v takomto obmedzení. Vyjadrujú obavy o blaho korytnačiek, pretože sú vystavované stresovým podmienkam, nedostatočnému priestoru a obmedzenému prístupu k potrave.

Slnko a Mesiac majú približne rovnakú veľkosť na oblohe, aj keď sa v skutočnosti výrazne líšia v ich skutočných rozmeroch a vzdialenostiach od Zeme. Slnko má priemer približne 1,4 milióna kilometrov, čo je asi 400-krát viac ako priemer Mesiaca, ktorý má približne 3 474 kilometrov. Pokiaľ ide o vzdialenosť, tak Slnko je od Zeme vzdialené 150 miliónov kilometrov, vzdialenosť Mesiaca od Zeme je asi 384 400 kilometrov, čiže asi 400-krát ďalej. 

Čajové vrecúška vznikli okolo roku 1908, keď Thomas Sullivan, obchodník s čajom z New Yorku, začal svojim zákazníkom posielať vzorky čaju v malých hodvábnych vrecúškach. Niektorí predpokladali, že tieto by sa mali používať rovnakým spôsobom ako kovové infúzne nádoby, a to tak, že sa do hrnca vložilo celé vrecko, a nie vyprázdnený obsah. Čajové vrecúško sa teda zrodilo čistou náhodou! V reakcii na pripomienky svojich zákazníkov, že sieťka na hodvábe je príliš jemná, Sullivan vyvinul vrecúška vyrobené z gázy – prvé špeciálne vyrobené čajové vrecúška.

Staroveké mesto Petra v Jordánsku malo vodný systém, ktorý bol považovaný za pokrok a bol efektívnejší v porovnaní so starovekým Rímom. Petra sa nachádza v aridskej oblasti, v púšti, a mala schopnosť zabezpečiť vodu pre obyvateľov mesta aj napriek ťažkým podmienkam. Vodný systém umožňoval dodávku vody nielen pre domácnosti, ale aj pre poľnohospodárske účely a iné verejné priestory. 

Niektoré väznice v Brazílii umožňujú väzňom znížiť si trest o 4 dni (až 48 dní ročne) za každú prečítanú knihu, ktorú následne zhodnotia v posudku. Táto iniciatíva podporuje čítanie a literárnu vzdelanosť medzi väzňami, zatiaľ čo im poskytuje tiež príležitosť získať úľavu zo svojho trestu.

V roku 2013 bola priemerná mesačná mzda na Kube približne 20 dolárov. Táto suma vyjadruje priemerný príjem, ktorý obyvatelia Kuby získavali za svoju prácu za jeden mesiac. Mzdy na Kube boli v tom období relatívne nízke v porovnaní s inými krajinami.

Málo? Tak hor sa na predošlú časť!

ZDROJ: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 

Juliána Mochnaľová
Vášnivý cestovateľ, milovník dobrého jedla a človek, ktorý každý deň žije naplno. Prinesiem vám množstvo zaujímavých informácií, rád, takisto zábavy a odreagovania. "Stay tuned" :-)
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre