Zaujímavosti ku káve, ktoré ti zaručene rozšíria obzory #1636 – prečo je šafranové korenie také drahé a čo je to oligodynamický efekt?

7807

V dnešných Zaujímavostiach ku káve sa dozviete, kto uskutočnil prvý verejný telefonát z iPhonu v histórii a prečo sú mosadzné kľučky na dverách najlepšou voľbou. 

11 3

Rieka Amazonka je jednou z najpôsobivejších riek na svete a jej vodný tok je ohromujúci. Odvádza do oceánu obrovské množstvo vody – až 230 miliónov litrov za sekundu. Toto číslo je fascinujúce samo o sebe, ale keď ho porovnáme s prietokom ďalších siedmich najväčších svetových riek dohromady, stáva sa ešte ohromnejším. Prietok Amazonky samotnej prevyšuje celkový prietok siedmich najväčších riek dohromady. Tento objem predstavuje 20 % z celkového prietoku riečnej vody na celom svete.

21 2

Mosadzné kľučky na dverách majú vynikajúci antimikrobiálny účinok, ktorý je známy ako „oligodynamický efekt „. Tento fenomén spočíva v tom, že mosadz má schopnosť samovoľne dezinfikovať svoju povrchovú vrstvu. Funguje to vďaka prítomnosti malých množstiev medi v mosadzi, ktorá má silné antimikrobiálne vlastnosti. Mikroorganizmy, ako baktérie a vírusy, ktoré prichádzajú do kontaktu s mosadznými kľučkami, sú aktívne zničené alebo potláčané.

31 1

Perzský kráľ Agha Mohammad Khan Qajar vydal príkaz popravy dvoch svojich sluhov kvôli ich prílišnej hlučnosti. Avšak, pretože nasledoval sviatok, rozhodol sa odložiť ich popravu o jeden deň a prinútil svojich služobníkov vrátiť sa k svojim povinnostiam. Napriek tomu, tragédia sa odohrala v tú noc, keď boli prišli sluhovia kráľa zabiť počas toho, keď spal.

41 1

Výroba šafranu vyžaduje neuveriteľné množstvo práce a úsilia. V každom kvete šafranu sú len tri stigmy. Keď sa stigmy (a ich červené piestiky) oddelia od rastliny, sušia sa, aby si zachovali farbu a chuť. Keďže sa používa len taká malá časť z kvetu, na výrobu pol kg šafranového korenia je potrebných 75 000 kvetov šafranu. Malé množstvo korenia šafranu na rastlinu spolu so skutočnosťou, že zber sa musí vykonávať ručne, vedie k tomu, že šafran je značne drahý.

51 1

9. januára 2007 Steve Jobs vytiahol svoj iPhone a vytočil číslo Starbucks v San Franciscu. „Dobré ráno,“ odpovedala pracovníčka Ying Hang „Hannah“ Zhang. „Ako vám môžem pomôcť?“ „Rád by som si objednal 4 000 latté, prosím,“ povedal Jobs a uškrnul sa. „Nie, len srandujem. Zlé číslo. Zbohom!“ Keď Jobs zavesil, celý dav pred ním vybuchol do smiechu. Jeho telefonát do Starbucks v ten deň bol prvým skutočným verejným telefonátom uskutočneným z iPhonu v histórii.

61

Veľkosť Slnka je ohromujúca v porovnaní s veľkosťou Zeme. Ak by sme mali schopnosť fyzicky presunúť 1,3 milióna Zemí a zhluknúť ich do jedného objektu, tento objekt by sa zmestil do Slnka, priemernej hviezdy.

71 1

V júni 2009 Verejná komora Ruska oznámila viac ako 500 000 úmrtí súvisiacich s alkoholom ročne, pričom poznamenala, že Rusi skonzumujú približne 18 litrov liehovín ročne, čo je viac ako dvojnásobok 8 litrov, ktoré experti Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) už považujú za nebezpečné. 

Málo? Tak hor sa na predošlú časť!

ZDROJ: 1234567

Vášnivý cestovateľ, milovník dobrého jedla a človek, ktorý každý deň žije naplno. Prinesiem vám množstvo zaujímavých informácií, rád, takisto zábavy a odreagovania. "Stay tuned" :-)

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.